Úvodní stránka

Úvodní stránka

10 tipů, jak bezpečně snížíte spotřebu energie

Ušetřit na nevyhnutelných výdajích jako je elektřina, by chtěl snad každý. Přitom se za posledních 20 let průměrná spotřeba v českých domácnostech zvýšila o stovky kilowatt hodin. Jarní vyúčtování je pro mnohé z nás spojeno s nervozitou a výčitkami. Přitom ještě nyní, na začátku topné sezóny, můžeme předejít vysokým nedoplatkům. Úspor v domácnosti dosáhnete, budete-li při nákupu spotřebičů dbát na jejich energetickou třídu. Dobré je řešit i energetickou náročnost budovy, ve které bydlíte. Většinou totiž právě tam dochází k největším únikům. Pro začátek jsme pro vás sestavili několik rad, kterými se můžete začít řídit hned, a pomohou vám ušetřit hromadu peněz.

Nepřetápějte místnosti

I když doma máte rádi teplo, pro zdraví průměrného Středoevropana je ideální teplota nižší. V obývacím pokoji bychom měli mít 19 – 20 °C, v kuchyni i v ložnici 17 – 18 °C a na chodbách 15 °C. Snížení pokojové teploty o 1 °C znamená úsporu 6 % energie na vytápění.

Radiátory mají sloužit k vytápění

Topná tělesa nezakrývejte. Závěsy, oblečení, nábytek a cokoli dalšího, co odložíte na topení, je totiž dokonalým žroutem peněz. Odkrytý a pravidelně odvzdušňovaný radiátor zahřeje místnost rychleji a samozřejmě levněji. Teplo bude do místnosti proudit lépe, pokud bude volná celá plocha mezi radiátorem a protější stěnou, či nábytkem před ní.

Větrejte kratší dobu, ale intenzivně

Než začnete větrat, vypněte topení. Okna otevřete úplně dokořán. Vzduch v místnosti se rychle vymění, ale stěny zůstanou teplé. Dlouhodobé větrání s pootevřeným oknem a zapnutým topením je, totiž doslova vyhazování peněz z okna. Vychytávkou, která sníží ztráty spojené s větráním až o 90 % je rekuperační jednotka. A navíc to budete mít bez průvanu.

Chladnička patří do chladu

Při umísťování spotřebičů do kuchyně, myslete na to, že chladnička ani mrazák nekamarádí s ostatními spotřebiči. Tím, že je umístíte vedle zdroje tepla (sporáku, radiátoru, myčky) spotřebujete mnohem více energie. A to tak, že o každý stupeň Celsia, který jim z okolí přidáte navíc, zvyšujete jejich spotřebu až o 4 %. Nezapomeňte taky ledničku či mrazák pravidelně odmrazovat, jejich denní spotřeba pak klesne o 0,49 kWh.

Větší hrnec, méně vody

Při vaření vždy zkuste přizpůsobit velikost hrnce plotýnce. Pokud je totiž, nádoba menší než plotýnka, teplo utíká kolem a ohřátí obsahu trvá déle. Ušetříte také tím, že použijete jen nezbytné množství vody. Dáte-li litr vody tam, kde by stačilo čtvrt litru, zvýší se spotřeba energie až o 75 %. Při vaření používejte pokličku. Vypadá to jako drobnost, ale vaření v otevřených nádobách bez pokličky je na spotřebu energie náročnější o 150 – 300 %.

Pračku vždy zapnout až plnou

Pračce je jedno, jestli perete jednu ponožku nebo plný buben. Energie na to spotřebuje téměř stejně. A i když jsou některé vybaveny úsporným programem, který o něco sníží spotřebu energie, je lepší počkat, až bude prádla více. Pokud to není bezpodmínečně nutné, nevyvařujte ani nepřepírejte. Většina bakterií umírá už při 60 stupních. Při této teplotě spotřebujete až o 50 % méně energie. A pokud není prádlo moc špinavé, stačí zapnout jen na 30 – 40 stupňů a šetříte ještě více.

Sprcha místo koupele

Ohřívaní vody patří mezi energeticky nejnáročnější procesy u vás doma. Chápeme, že horká vana je pro spoustu lidí odměnou po náročném dni. Na druhou stranu sprchou ušetříte nejen čas, ale hlavně vaší peněženku. Pokud navíc použijete úspornou sprchovou hlavici, a při šamponování zastavíte vodu, výdaje jdou dolů až na polovinu.

Pořádně si posvítit

V první řadě se zbavte tradičních vláknových žárovek a to včetně těch halogenových. Až 90 % energie z nich unikne ve formě tepla. Tam kde potřebujete pořádně posvítit, použijte úsporné kompaktní žárovky. A nebojte, světlo z nich nemusí být nepříjemně umělé. Stačí si vybrat zářivku s označením „žlutá/teple bílá“. Na chodby, schodiště, předsíně, prostě všude tam, kde není potřeba svítit příliš, se skvěle hodí LED žárovky. Ty jsou ještě úspornější a ekologičtější než kompaktní zářivky.

Nabíječka není topení

Odpojíte telefon od nabíječky, ale ta zůstane v zásuvce? Nabíječka se dál zahřívá a spotřebovává energii. Promrháváte tak až desetkrát víc energie než při samotném nabíjení.

Vyberte správného dodavatele energií

Chápeme, že v tomhle se člověk snadno ztratí. Každý dodavatel vám bude nabízet nejlepší podmínky a ceny, ale co je skutečně pravda? Síla jedince v tomhle případě moc nefunguje. S dobrým řešením přišla komunita LICIT, která sdružuje spotřebitele a poptává za ně nejlepší ceny energií. „Je nám jasné, že nikdo nechce přeplácet, za něco, za co nemusí. Naši klienti mají 100% záruku úspory. Navíc veškerý provoz komunity včetně zákaznické podpory je financovaný z aukčních poplatků, které hradí dodavatelé v aukci. Členové tedy jen šetří.“ říká Vítězslav Grygar, zakladatel nezávislé aukční síně a partner komunity spotřebitelů

Nečekejte, až Putin utáhne kohoutky s plynem. Snížit teplotu může každá domácnost už dnes

Ruská invaze na Ukrajinu velmi bolestivě dokazuje, že nadměrná spotřeba energie a fosilních paliv má mnoho nevýhod. Kromě zátěže našich rozpočtů a negativního dopadu na klima se opět ukázalo, že i energetická bezpečnost je jedním z důvodů, díky kterým musíme úspory energie brát velmi vážně.

Není žádným tajemstvím, že významná část dodávek paliv a energie se v České republice zajišťuje prostřednictvím fosilních paliv, které pocházejí z Ruska. I malá drobnost může razantně snížit částku, díky které my všichni financujeme ruskou agresi na Ukrajině. Například jen snížením vytápění o 2 °C pošleme ročně Rusku za zemní plyn o 3 až 4 miliardy korun méně.

„Na první pohled se může zdát, že snížit teplotu vytápění nebo omezit počet najetých kilometrů nemá z hlediska války na Ukrajině žádný význam. Pokud bychom ale toto spotřebitelské chování skutečně vzali za své, do Ruska a obecně na fosilní paliva bychom už z České republiky neposílali několik miliard korun ročně,“ říká Juraj Krivošík, ředitel SEVEn, The Energy Efficiency Center. Konzultační společnost SEVEn poskytuje informace o úsporných spotřebičích na speciálním webu.

Každý z nás jako spotřebitel může několika jednoduchými opatřeními ve svých domácnostech i v zaměstnání snížit spotřebu energie, a tím nejenom ulevit své peněžence a chránit klima, ale zároveň i zpomalit tok peněz pro ruskou armádu.

„Bezprecedentní útok ruských vojsk na svobodnou Ukrajinu musí vést k urychlení proměny české energetiky směrem k řešením, díky kterým budeme nezávislí na dovozu zemního plynu a ropy z Východu. Příležitostí jsou úspory energie, do kterých se může každá česká domácnost nebo firma pustit hned. Přidat může také energii z obnovitelných zdrojů. Právě domácí obnovitelné zdroje energie a opatření v oblasti úspor energie jsou klíčem k naší energetické bezpečnosti," říká Martin Sedlák, programový ředitel, Svaz moderní energetiky. Svaz incioval vznik společné výzvy, která nabízí vládě jasný plán, jak lze snížit závislosti na dovozu paliv z Ruska. Svůj podpis může připojit každý na

Tip pro vás: ⅔ nákladů dokáže uspořit investice do tepelného čerpadla. Jako ilustrační příklad může sloužit domácnost, která za vytápění elektřinou utratí ročně 50 tisíc korun. Pomocí tepelného čerpadla může ušetřit i přes 30 tisíc korun.



Snížit financování ruského zbrojního programu může každý

FOTO: SEVEn

Mezi ty nejjednodušší a nejrychlejší možnosti úspor energie, které si nevyžadují žádnou úvodní investici, ale mohou mít velmi významný dopad na snížení plateb Rusku, například patří:

Snížením vytápění o 2 °C snížíme platby Rusku za zemní plyn o 3 až 4 miliardy korun ročně

Snížení cílové teploty vytápění pouze v domácnostech o 2 °C sníží spotřebu cca o 10 až 12 %. Celoroční spotřebu České republiky bychom tedy snížili o cca 2 TWh, což znamená snížení celkové spotřeby zemního plynu ČR o 2 %. Česká republika přitom dováží 80 až 90 % zemního plynu z Ruska.

Náhradou jedné cesty autem týdně za veřejnou dopravu snížíme platby Rusku o 3 až 4 miliardy korun ročně

Při úspoře 2000 km, což může odpovídat např. náhradě jedné cesty autem týdně za veřejnou dopravu, uspoříme cca 150 litrů paliva za rok. Pokud uspoří tento objem paliva alespoň polovina řidičů v ČR, sníží se celková spotřeba paliv o cca 450 mil. litrů paliva. Polovinu paliva přitom aktuálně dovážíme z Ruska. Další významné úspory paliva lze zajistit prostým dodržováním nejvyšší povolené rychlosti.

Sprcha místo vany uspoří 400 milionů korun, které nepošleme Rusku

Průměrná sprcha má spotřebu cca 10 litrů za minutu a sprchujeme se přibližně 5 minut. Průměrná spotřeba teplé vody je cca 50 litrů. Napuštěná vana spotřebuje přibližně 120 litrů teplé vody. Rozdíl činí 70 litrů teplé vody. Kromě kratší sprchy spotřebu vody a energie na její ohřev snižuje i použití stop ventilu a úsporné růžice. Pokud z cca 4 mil. lidí alespoň polovina jednou týdně oželí koupel nebo pokud se všichni budou koupat ve vaně o polovinu méně, lze ušetřit přibližně 0,24 TWh zemního plynu. To znamená snížení platby do Ruska ročně o přibližně 400 mil. Kč.

„Některá opatření úspor energie sníží spotřebu energie až desetinásobně. Výhodou úspor je, že díky nim snižujeme naše rodinné náklady, ale zároveň chráníme klima a také snižujeme platby Rusku,“ doplňuje Jiří Beranovský, ředitel EkoWATT, Středisko pro obnovitelné zdroje a úspory energie.

Kromě snižování spotřeby energie úpravou spotřebitelského chování lze úspor dosáhnout i řadou jiných opatření. Jedním z nejvýznamnějších je samozřejmě zateplování domů.

Sto tisíc nově zateplených rodinných domů se rovná snížení plateb Rusku o více než 830 milionů korun

Pokud by se nám nad rámec běžných plánů povedlo renovovat 100 tisíc rodinných domů, snížíme spotřebu zemního plynu o cca 520 000 MWh ročně. To by při nákupní ceně zemního plynu na burze 1600 Kč znamenalo, že by se každý rok nemusel nakoupit plyn v hodnotě více než 1,35 miliardy Kč. Zateplením domů na tzv. pasivní standard se spotřeba může snížit o 80 až 90 % a obnovitelné zdroje energie mohou pak z velké části pokrýt zbývající energetické nároky.

„Energeticky pasivní dům je takový, v němž se udržuje pohodlná teplota, čerstvý vzduch s nízkým znečištěním emisemi oxidu uhličitého, nižší prašnost a lepší akustika. Zároveň spoří energii a finance na provoz. A nyní se k těmto výhodám jednoznačně přidává i to, že s účty za energie nefinancujeme i ruskou agresi na Ukrajině,“ dodává Tomáš Vanický, ředitel, Centrum pasivního domu.

Spektrum možností ke snižování spotřeby energie je v řadě domácností celá řada, mnohé z nich nevyžadují zásadní investice, pouze správnou obsluhu. V těchto dnech je víc než kdy jindy důležité uvědomit si, že zbytečnou spotřebou energie podporujeme ruské vraždění a násilí na Ukrajině. Podrobnosti a zdroje výpočtů k dispozice zde.

Autor: Jana Pikardová

FOTO: Pixabay



Úvodní stránka

Informace k hodnocení skartovacích strojů v souvislosti s vyhláškou č. 13/2022 Sb.

Dne 13. ledna 2022 vyšla ve sbírce zákonů vyhláška č. 13/2022 Sb., kterou se mění vyhláška č. 528/2005 Sb., o fyzické bezpečnosti a certifikaci technických prostředků, ve znění pozdějších předpisů. Novelou je především měněna kapitola 9 přílohy č. 1, která upravuje (zpřísňuje) rozměry odpadních částic zařízení fyzického ničení nosičů informací a dat (skartovacích strojů) v souladu s mezinárodním standardem ISO/IEC 21964-2:2018. Dále platí od 25. 11. 2020 nařízení NATO (AC/35-D/2002-REV5), kde jsou stanoveny dva rozměry odpadních částic - do 5 mm2 pro skartaci všech stupňů utajení a do 10 mm2 pro skartaci do stupně Důvěrné. Ustanovení řešící velikosti odpadních částic v kapitole 9. přílohy č. 1 nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2023.

Typy skartovacích strojů budou pro odlišení označovány NNI 1 až NNI 4 (doposud 1 až 4). Typ NNI 1 má velikost odpadních částic do 160 mm2, typ NNI 2 do 30 mm2, typ NNI 3 do 10 mm2 a typ NNI 4 do 5 mm2.

Certifikace nových skartovacích strojů do 31. 12. 2022 bude řešena následujícím způsobem:

- Pokud jsou rozměry odpadních částic větší něž 160 mm2 – NBÚ vydá certifikát s platností do 31. 12. 2022;

- Pokud jsou rozměry odpadních částic mezi 5 mm2 a 160 mm2 - NBÚ vydá certifikát s platností dle certifikátu shody a do přílohy se uvede s platnost od 1. 1. 2023 je zařízení typ NNI X (1 až 4 podle velikosti částic). Dále se uvede, zda lze použít skartovací stroj pro ničení utajovaných informací subjektu cizí moci – omezení ze směrnice NATO.

Uživatel již pořízeného skartovacího stroje v rámci ověření funkčnosti uvede do zápisu o funkční zkoušce, do jakého typu NNI je nově zařízení zařazeno. Např.: „Skartovací stroj HSM Pure 530 (1,9 x 15 mm) se od 1. 1. 2023 zařazuje do typu NNI 2.“


Leave a comment