▷10 nejlepších GPS obojků pro psy 2022

▷10 nejlepších GPS obojků pro psy 2022

Jak vybrat GPS obojek pro psa

GPS obojků, potažmo lokátorů, je na trhu spousta a jejich ceny se pohybují v různých hladinách. Podle čeho se při výběru řídit a na co nezapomenout?

1) Vyberte si princip, který vám vyhovuje.

U GPS obojků se setkáváme se dvěma základními typy, z nichž každý má své nesporné výhody a nevýhody.

Prvním z nich jsou obojky rádiové, nebo také satelitní, které se skládají z přijímače a vysílačky. Pro své fungování využívají klasického satelitního signálu, díky čemuž fungují takřka všude, i v místech, kde není GSM signál. Hojně je tak využívají profesionálové nebo myslivci, kteří se se psy pohybují například v hlubokých lesích a podobně. Další velkou výhodou je přesnost lokalizace a také to, že se k nim neváží žádné další provozní náklady. Nevýhodou je pak omezený dosah a také vyšší pořizovací cena.

Druhou variantou jsou obojky fungující na principu GSM komunikace. Ty v sobě mají zabudovanou SIM kartu a vy svého mazlíčka sledujete prostřednictvím aplikace na svém mobilním telefonu. Je tedy nezbytné vlastnit chytrý telefon a většinou musíte počítat i s dalšími náklady spojenými s datovými službami. Na druhou stranu ale má tento typ obojků téměř neomezený dosah, funguje takřka po celé Evropě a i jeho pořizovací cena bývá výrazně nižší.

2) Vezměte v potaz, kde se pes nejčastěji pohybuje.

Jak jsme zmínili výše, každý ze dvou typů GPS obojků má své klady a zápory. Pokud váháte, který bude více vyhovovat vašim potřebám, zamyslete se, kam se se svým psem většinou na procházku vydáváte.

Jestliže spíše vyrážíte na procházky po městě, případně chcete sledovat pohyb svého mazlíčka na vašem pozemku například z práce, bude pro vás nejspíš lepší volbou GSM obojek.

Pokud jsou však cílem vašich vycházek odlehlá místa daleko od lidí, v lesích a náročných terénech, kde je s mobilním signálem často problém, bude lepší volbou obojek satelitní. Ten vás ani v těchto případech nezklame.

3) Ujasněte si očekávání.

Chcete vědět o každém kroku svého psa, nebo máte jen strach, že se na vycházce vydá za srnkou a ztratí se? Obojky nabízejí vedle sledování polohy i další rozmanité funkce a je dobré zvážit, které z nich využijete a které ne.

Oblíbenou funkcí je například “virtuální plot”, kdy můžete nastavit místo, v němž se má pes pohybovat (například pozemek u vašeho domu) a přijde vám upozornění v případě, že jej mazlíček opustí. Další přístroje zase mohou ukládat historii pohybu psa, sledovat jeho oblíbená místa a podobně. Většinou ale mohou všechny tyto “bonusové” režimy zvyšovat cenu přístroje a možná zjistíte, že jsou pro vás vlastně zbytečné.

4) Aby vám přístroj dlouho vydržel.

GPS obojky se liší i svou odolností. Některé jsou určené spíše do města nebo pro běžné vycházky, ale existují i takové, kterým bahno, mráz nebo dokonce ponoření do vody nedělá problém. Určitě tyto vlastnosti při výběru nepřehlédněte, pokud totiž rádi vyrážíte do terénu, můžete díky odolnému přístroji výrazně prodloužit dobu, po kterou vám vydrží.

5) Dejte pozor na velikost obojku.

Před nákupem musíte vzít v potaz i velikost vašeho psa a také velikost a hmotnost vybraného obojku. Většina z nich sedí všem středním a větším plemenům, problém však může nastat u malých ras psů. Pro ty by mohly být běžné obojky příliš těžké a způsobovat tak nepohodlí. Poohlédněte se v těchto případech po těch lehkých, malých nebo těch určených i pro kočky.

6) Cena

Cena GPS obojků se pohybuje zhruba od 1500 Kč až do 7000 Kč a více. Obecně se dá říct, že dražší jsou satelitní obojky, ke GSM obojkům využívajícím SIM kartu a data se ale zase pojí dodatečné náklady právě za datové služby. Cena přístroje se dále odvíjí i od jeho dalších nabízených funkcí či odolnosti. Rozhodujícím faktorem by zde měl být účel, se kterým obojek pořizujete. Volba dražších, profesionálních přístrojů se určitě vyplatí v případě psů loveckých či záchranářských, naopak pro malého psa ve městě bude dostačující i levnější varianta.

7) Máte víc mazlíčků?

K dostání jsou i GPS lokátory, které umožňují sledování více psů či jiných mazlíčků najednou. Stačí si jen zakoupit další přijímače.

8) Nepodceňujte výdrž baterie.

Důležitou roli by při výběru GPS obojku měla hrát i výdrž baterie. Ta by neměla být kratší než 24 hodin a čím více vydrží, tím lépe. Může se totiž stát, že se váš mazlíček zaběhne na delší dobu a v tom případě bude každá hodina navíc podstatná. Obecně se dá říct, že čím menší je obojek nebo lokátor, tím menší bude i baterie a její výdrž.


Leave a comment