Jak naplánovat správně kuchyň, aby sloužila na 100 %

Jak naplánovat správně kuchyň, aby sloužila na 100 %

Jak udělat z kuchyně srdce domácnosti?

V moderních domácnostech je trendem velká společenská místnost – denní zóna, která zahrnuje obývací pokoj, ale též kuchyni a jídelnu. V každém domě či bytě není toto řešení možné, ale i tak můžete vykouzlit z části domácnosti místo, které se stane srdcem domova – místem setkávání celé rodiny.

Malá paneláková kuchyně

Z maličké panelákové kuchyně, kam se sotva vejde stolek pro dvě osoby, centrum rodinného života neuděláte. Jsou tu však další možnosti. Spojte kuchyni s nejbližší větší místností tak, že z kuchyně se stane kuchyňský kout a větší místnost bude obývacím pokojem s jídelnou. Prostor původní kuchyně využijte pro kvalitní větší kuchyňskou linku a na místo původní stěny mezi kuchyní a sousedící místností postavte kuchyňský ostrůvek. Je-li tato příčka nosná, šikovný statik navrhne řešení v podobě opěrných sloupů.

Multifunkční pracovní pult

Pracovní pult – ostrůvek můžete z jedné strany používat k přípravě jídla, ze strany druhé jako barový pult s vysokými židlemi. Do části obývacího pokoje co nejblíže ke kuchyňskému koutu postavte jídelní stůl. Na druhé straně místnosti vytvořte útulné a pohodlné místo na relaxaci. Neměla by chybět velká pohovka, stolek, křesla – tak, aby si tu každý našel svůj prostor. Touto nenáročnou proměnou získáte velmi příjemný prostor, ve kterém můžete jako celá rodina společně trávit volný čas.

Posuvné dveře jako alternativní řešení

Pokud vám vadí výpary z kuchyně, řešením jsou skleněné posuvné dveře mezi původní kuchyní a obývacím pokojem. V případě potřeby je snadno zavřete, jinak mohou být otevřené a prostor bude působit jako celistvý. Velmi důležitým momentem je, aby energie v takto upravené místnosti mohla volně „téci“. To znamená dostatek prostoru: typ a množství nábytku, stejně i barevnost přizpůsobte velikosti místností.

Náš tip: Vždycky je lepší zvolit si jednoduché a vzdušné tvary, které odlehčují interiér – například subtilnější nábytek na nožičkách. Pocit pohodlí a harmonie doladíte polštářky, bytovými textiliemi, dekoracemi, ale nezapomeňte ani na zeleň.

Společenská kuchyně v rodinném domě

V rodinném domě je obvykle více možností vytvořit dostatečně velký společenský prostor pro celou rodinu. Máte-li už to štěstí nebo dům teprve plánujete, takovéto srdce domácnosti vytvoříte jednodušeji.

Základem jsou tři hlavní prvky

Velký a dlouhý multifunkční ostrov, který může sloužit pro přípravu jídla, rychlou snídani, drink, případně i jako stolek, na kterém si budou malé děti kreslit (když jednu jeho část uděláte nižší, nejlépe vysouvací). Navíc ostrov skrývá mnoho úložných prostorů, vaše místnost bude působit vždy uklizeně a čistě. Takto zorganizovaný ostrov může být tím pravým srdcem domácnosti. Posezení s televizí – i když sledování televize není ideálním způsobem trávení času s rodinou, přece jen si mnohé rodiny neumí představit život bez ní. Rodiče potěší, když mohou při přípravě večeře sledovat zprávy či jiný program, dohlížet z kuchyně na dítě, které sleduje pohádky. Velkou výhodou společných denních prostor je to, že vidíte, co vaše děti dělají, bez toho, že byste museli stále odbíhat od vaření či práce. Pracovní kout – jednou z částí velkého společenského prostoru by měl být i pracovní kout. Samozřejmě podle toho, v jaké oblasti pracujete. Stolek s počítačem, by však v žádném denním prostoru neměl chybět – ať si na něm vyřídíte poštu, prohlédnete informace, které vás zajímají, recepty nebo uděláte práci. V případě, že na práci potřebujete soukromí, je zajímavým řešením box, ve kterém si uděláte samostatnou malou pracovnu. Často postačí i posuvné dveře nebo dřevěná roleta, která vás v případě potřeby oddělí od okolního ruchu.

Sabína Zavarská

Foto:

Bílá lakovaná kuchyně v kombinaci s dubem a betonovou stěrkou

Krásnému rekonstruovanému bytu na Vyšehradě chyběla už jen kuchyň. A protože si klient nevěděl rady a zároveň chtěl, aby se někdo o vše postaral od začátku až do konce, zavolal si mě na pomoc. Výsledkem je krásná a praktická kuchyně, ze které má klient radost.

Původní klientovou představou byla kuchyně do tvaru "L" s vařením na ostrůvku. To jsem ale hned na začátku zamítla s tím, že taková dispozice by neodpovídala ergonomickým potřebám. Doporučila jsem vytvořit kuchyni do tvaru "U". Vznikl tak dostatek pracovní plochy a dostatek úložných prostor.

Barevně bylo jasné, že základní barvou kuchyně bude bílá barva. Jedním z důvodů je i skutečnost, že kuchyně stojí v koutu kam nedopadá žádné denní světlo a bylo potřeba kout rozsvítit. Druhou barvu jsme vybírali poměrně dlouho. Chtělo to něco nadčasového a elegantního. Konečný koncept kombinace bílá a dřevodekor se ukázal jako skvělé řešení a tu závěrečnou tečku na konec jsem tomu dodala výběrem designového osvětlení Capsula na zakázku od Brokisu. Nad jídelním stolem se pak vyjímá ikonické svítidlo Lampe Gras. Obě světla jsem s klientem osobně vybírala v showroomu s designovým osvětlením.

Obklad kuchyně jsem po všech probraných variantách doporučila vyřešit stěrkou aplikovanou na obě stěny kuchyně a dokonce ještě část jídelního prostoru. Celý otevřený prostor to krásně propojilo a kuchyně nepůsobí jako oddělená část. I stěrku jsem s klientem osobně vybírala u výrobce.

Klient měl s kuchyní minimum starostí. Postarala jsem se o návrh kuchyně včetně doplňků a spotřebičů, výběr dodavatele, stavební práce a úpravy, výběr a aplikaci betonové stěrky a výběr a montáž osvětlení.

Jak naplánovat správně kuchyň, aby sloužila na 100 %

Jak naplánovat správně kuchyň, aby sloužila na 100 %

Zařizování nové kuchyně přináší spoustu otázek, na které si musíte odpovědět. Na valnou většinu z nich ale existují osvědčené rady. Pokud se jimi budete řídit, stane se z plánování zábava a vy se můžete těšit na skvělý výsledek. Které otázky si musíte položit a jaké ergonomické zásady neopomenout?

Chcete-li, aby se vám v nové kuchyni pracovalo dobře a pohodlně, musíte si detailně rozmyslet jednotlivé pracovní zóny. Začněte s tím, že si místnost dobře proměříte a načrtnete. Změřte výšku od podlahy ke stropu, vzdálenost mezi stěnami a od rohů místnosti ke dveřím. Bude také důležité zaznamenat umístění radiátorů, trubek a dalších výčnělků ve zdi. Změřte také velikost dveří a oken od podlahy, od stropu i od rohů místnosti tak, aby se daly plně otevírat. Plánek kuchyně by měl zahrnovat i umístění elektrických zásuvek, vypínačů a přípojek na vodu a plyn. Je možné, že bude rozvody, osvětlení či větrání upravit. Pak můžete přistoupit k dalšímu kroku. Promyslete si, komu bude budoucí kuchyň sloužit a zodpovězte si tyto otázky:

Bude sloužit jen na vaření, nebo také jako jídelna, obývací nebo hrací prostor?

Kolik času budete v kuchyni trávit?

Bude používat kuchyň pouze jeden člověk, nebo víc lidí najednou?

Máte malé děti? Potřebujete kuchyň bezpečnou a je nutná dětská židlička?

Jaké spotřebiče potřebujete do prostoru vměstnat?

Jaké je nutné pro daný prostor osvětlení?

Chcete mít výhled z okna, když připravujete jídlo nebo když stojíte u dřezu?

Jaký si představujete dřez a místo pro odkládání nádobí?

Kolik úložného prostoru potřebujete?

Jsou zásuvky vhodně rozmístěné?

Chodí k vám často návštěvy?

Základ tvoří tři pracovní zóny

Když už znáte odpovědi na všechny tyto otázky, můžete pokročit dál a to už je konkrétní představa o rozmístění jednotlivých kuchyňských částí. Základem je držet se dvou pravidel. Prvním je „pracovní trojúhelník“ který je vyjádřením nutnosti snadného, ničím nerušeného průchodu mezi třemi hlavními místy: dřezem, sporákem a ledničkou. Tento trojúhelník by neměl přesáhnout velikost 4m, protože pak byste se v kuchyni strašně naběhali. Druhé pravidlo je vyjádřeno jasnými hesly „ukládání, příprava, vaření, mytí, podávání, odpad“. Jedná se o následnost prací při přípravě a podávání jídla. Měli byste proto naplánovat prostory, pracovní plochu a spotřebiče právě v tomto pořadí.

Kam ukládat předměty

Toto je už individuální záležitost. V oblasti ukládání záleží především na tom, co všechno plánujete v kuchyni dělat a minimalizovat tak různé ohýbání a natahování. Je tedy nutné, abyste věci denní potřeby měli po ruce. Proto je uložte do rychle dostupných výsuvných modulů pod pracovní deskou, nebo do první úrovně v oblasti horních skříněk. Předměty, které nebudete tak často používat pak umístěte pod tuto nebo nad tuto úroveň. Přizpůsobte také výšku skříněk průměrné výšce dospělých členů domácnosti. V moderní kuchyni se osvědčily plnovýsuvné moduly na přehledné ukládání potravin. Minimální vzdálenost mezi pracovní deskou a horními skříňkami je 50 cm. Vzdálenost 120 cm mezi dvěma souběžnými řadami skříněk dovoluje otevírat dvířka skříněk na obou stranách kuchyňské linky zároveň.

Mokrá zóna

Mytí nádobí se v kuchyni nevyhnete ani když máte velikou myčku na nádobí. Stejně budete potřebovat dřez a také odkapávač na nádobí. Do této zóny také patří prostor pro odpadkové koše, stejně jako čistící a mycí prostředky. Je praktické, když myčku nádobí umístíte co nejblíže dřezu. Velmi si tím usnadníte její plnění. Naopak při jejím vyndávání oceníte, když budete mít poblíž úložné prostory na denní nádobí, sklo a příbory. Jestli chcete dřez umístit pod okno, které se otevírá dovnitř, budete potřebovat sklopnou nebo zásuvnou baterii. Dříve tak oblíbené umisťování dřezu do rohu je velice nepraktické a sebere vám potřebnou pracovní plochu. Ačkoli se to nezdá, příprava jídla vyžaduje skutečně velké množství prostoru. A právě ideální místo je mezi dřezem a sporákem. Ideální velikost pracovní plochy je mezi 80–140 cm. Řešením jsou také varné ostrůvky, které máte za zády a tak se od pracovní desky jednoduše ke sporáku otočíte.

Bezpečné umístění sporáku

Varná zóna je vyhrazena pro varnou desku, troubu na pečení, mikrovlnnou troubu, odsavač par, hrnce, pánve, poklice, pracovní příbory a plechy na pečení. Také zde budete potřebovat pracovní plochu a to po obou stranách sporáku nebo varné desky v minimální šíři 40 cm. Je to nutné pro odkládání horkých hrnců a pánví. Bez digestoře se neobejdete a její umístění je pro ideální funkčnost ve výšce 65 cm nad varnou deskou, mezi digestoří a elektrickým nebo plynovým sporákem 75 cm. Ukázalo se, že praktické je mít varnou desku oddělenou od trouby. A troubu umístit do výše očí minimálně 90 cm nad podlahu. Je to rozhodně bezpečnější. Kuchyňské náčiní pak uložte poblíž sporáku. Když se budete držet těchto několika osvědčených rad, můžete si být jistí, že kuchyň vám bude dobře sloužit a zbytečně se nenaběháte.


Leave a comment