Jak vybrat nejlepší granule a kvalitní krmivo pro kočky a koťata TEST a Recenze 2021 / 2022

Jak vybrat nejlepší granule a kvalitní krmivo pro kočky a koťata TEST a Recenze 2021 / 2022

TEST 14+ nejlepších granulí pro kočky 2022 – recenze, diskuze

Nabídka je široká, možnosti téměř nepřeberné – jak tedy vybrat ty nejlepší granule v rámci svých finančních možností a nenechat se ovlivnit jen lákavou reklamou? Pomohou vám tyto tipy.

1) Složení na prvním místě

Tím nejzásadnějším parametrem, který byste při výběru měli sledovat, je složení. Najdete jej na obalu výrobku, ale dostupné bývá i online u daného produktu na e-shopech. Jednotlivé suroviny jsou zde uvedeny v sestupném pořadí, na prvním místě je tedy ta, které je v krmivu nejvíce. To by v případě kočičích granulí mělo být maso, ideálně by jej mělo krmivo obsahovat více než 30 %. Ačkoliv může na první pohled znít lépe údaj uvádějící, že ve složení figuruje maso čerstvé, jedná se spíše o reklamní trik. V granulích je samozřejmě maso sušené a údaj o čerstvém masu má za úkol vytvořit dojem, že jej je ve složení více. Po odpaření vody se jeho objem totiž logicky zmenší. Hledejte tedy údaje o sušeném masu nebo moučce.

V granulích najdete i “přílohy”, tedy obiloviny, rýži či brambory, neměly by v krmivu převažovat. Pokud je vaše kočka alergická nebo trpí zažívacími potížemi, vyzkoušejte varianty bez obilovin.

Řada krmiv dále obsahuje další prospěšné ingredience, jako je ovoce, zelenina či bylinky, které mohou fungovat jako prevence některých zdravotních obtíží.

Pokud se ve složení krmiv příliš nevyznáte, držte se jednoduché rady: čím přehlednější a jasnější popis složení je, tím lépe.

2) Věk hraje roli

Na trhu najdeme krmiva určená pro kočky v každém věku, od koťat až po seniory (a nemusí být vůbec špatná), většina jich je ale určena pro dospělé kočky. Nezapomeňte tedy vzít v potaz věk svého mazlíčka a podívejte se, zda je pro něj dané krmivo vhodné.

3) Přihlédněte k individuálním potřebám

Stejně jako věku kočky je třeba věnovat pozornost i jejím specifickým potřebám. Je vaše kočka alergická, kastrovaná nebo má citlivé zažívání? Nebo má nadváhu či problémy se srstí? To vše lze vzít v potaz a najít krmivo vhodné pro řešení těchto potíží.

4) Neopomíjejte velikost granulí

Ačkoliv se může velikost granulí jevit spíše jako detail, hraje také roli. A to především u koťat či starších koček, které by mohly mít s příliš velkými granulemi potíže. Příliš malé granulky pak mohou některé nenasyty vést k hltání, které pak může vyústit v trávicí problémy.

5) Sledujte zkušenosti chovatelů

Některé informace, jako například právě velikost granulí, se často z popisu na e-shopu nedozvíte, a i proto se vyplatí podívat se, alespoň orientačně, na hodnocení krmiva dalšími chovateli. Každá kočka je osobnost a co platí u jedné, nemusí platit také pro vašeho mazlíčka, ale i tak mohou recenze přinést zajímavé informace a poukázat na případné nedostatky.

6) Cena granulí – o čem vypovídá?

Nejdražší granule nemusí být nejlepší a naopak. Pravdou však je, že v těch nejlevnějších granulích nenajdete největší obsah masa, natož pak masa kvalitního. Snažte se tedy najít si krmivo s tím nejlepším složením ve své cenové hladině.

7) Na značku (ne)koukejte

Populární značky, které znáte z televizních reklam, většinou částky vydané za propagaci musí promítnout do ceny krmiv. Za stejnou cenu tak můžete často sehnat i kvalitnější granule od méně známé značky.

Nejoblíbenější značky krmiv pro kočky

Značka by neměla hrát při výběru granulí hlavní roli, ale pokud se rozhodujete mezi vícero krmivy, může vám i tento faktor pomoci si vybrat. A to například na základě popularity značky, země jejího původu nebo zkušeností od ostatních chovatelů.

Brit

Značka Brit svá krmiva vyrábí hned ve čtyřech provozech v České republice a nabízí granule prémiové a superprémiové kvality pro kočky i psy. Chlubit se může dlouholetými zkušenostmi a své produkty vyváží do 70 zemí světa.

Purina

Vznik značky Purina se datuje až do roku 1904 a patří do jedné skupiny spolu se značkami Spillers a Friskies. Základní myšlenkou je, že pokud spolu lidé a zvířata žijí společně, jejich životy to obohacuje.

Royal Canin

Dlouholetou tradicí sahající až do roku 1968 se může pyšnit firma Royal Canin s francouzskými kořeny, která nabízí krmiva pro psy i kočky, klade důraz na kvalitu a bezpečnost a zároveň vnímá jako důležitý i aspekt udržitelnosti.

Carnilove

Carnilove se řadí k českým značkám a jejím heslem je, že vyrábí krmiva s respektem k původní potravě psů a koček. Najdeme v nich tedy maso z lososů, krocanů, divočáků či kachen a také lesní ovoce, zeleninu či byliny.

N&D

Krmivo N&D pochází z Itálie a sází na rybí, kuřecí a jehněčí maso a maso z divočáků a vejce, což jsou hlavní složky jejich granulí. Vše je bez antibiotik, hormonů a konzervačních látek a krmiva jsou převážně bezobilná nebo s jejich nízkým obsahem.

Výběr granulí podle specifických potřeb

V různých fázích života či vlivem zdravotních komplikací může mít kočka rozdílné nároky na stravu. Jak krmivo vybírat v těchto případech?

Více tuku, minerálů a vitamínů a menší velikost granulek – to je to, co od krmiva potřebují koťata zhruba do jednoho roku.

Většina krmiv je určena pro dospělé kočky bez zvláštních nároků, důležitý je vyvážený poměr všech důležitých složek.

Kočka senior

Granule pro starší kočky jsou uzpůsobeny svým tvarem tak, aby se jim lépe kousaly, jejich skladba bere v potaz menší výdej energie i zvýšenou potřebu přijímat určité vitamíny a minerály.

Březí a kojící kočka

Krmivo pro březí a kojící kočky se vyznačuje větším podílem vitamínů a živin. Některé zdroje uvádějí, že je možné v těchto případech podávat kočce i granule pro koťata.

U kastrovaných koček hrozí více riziko nadváhy, proto potřebují nižší energetický příjem a jejich strava by měla mít méně obilovin.

Kočka s nadváhou

Kočky žijící v bytě či kastrované nebo starší kočky mají často sklony k nadváze. Pokud se v takovém stavu nachází i váš mazlíček, dopřejte mu dietní krmivo se sníženým obsahem tuku s L-karnitinem, který pomáhá tuk spalovat.

Kočka s citlivým zažíváním

Nadýmání, zácpa, průjmy či další potíže se zažíváním trápí čím dál více koček. Potřebují proto krmivo, které nebude jejich citlivé trávicí ústrojí dráždit. Většinou takové krmivo vyniká vysokou stravitelností a menším obsahem obilovin.

Kočka s problémy se srstí

Existují i krmiva určená na podporu srsti a kůže. V jejich složení nechybí vitamíny, které právě ke zdravé a lesklé srsti napomáhají.

Alergická kočka

Obiloviny (především pšenice či kukuřice) nebo určité druhy masa mohou být původcem alergií. Naštěstí jsou už hypoalergenní granule běžným produktem na trhu a snadno se tak můžete vyvarovat nechtěných surovin.

Recenze & Test kvalitních krmiv pro kočky

Jak vybrat krmivo pro kočky

Správný výběr krmiva může mít zásadní vliv na zdraví a délku života vašeho domácího mazlíčka. Není proto od věci udělat si přehled o tom, co by komplexní krmivo mělo obsahovat, jakým surovinám se vyvarovat a jak krmivo přizpůsobit individuálním potřebám vaší kočky.

V následujících kapitolách vám proto představíme nejdůležitější parametry kočičího krmiva. Vysvětlíme rozdíl mezi suchým krmivem a konzervami, podrobně popíšeme složení, vysvětlíme, v čem se liší krmiva pro koťata a kočky seniory a na závěr přidáme několik rad, jak vlastně kočky správně krmit.

Typy krmiv

Základní rozdělení vymezuje krmiva suchá a mokrá. Zatímco s první variantou se setkáte v podobě granulí, mokrá (nebo také vlhká) krmiva najdete v konzervách nebo kapsičkách. Každý typ má specifické požadavky na servírování i skladování a nabídne vaší kočičce něco trochu jiného. Kromě granulí a kapsiček existuje ještě několik dalších, méně obvyklých způsobů krmení. Se všemi vás v této kapitole podrobně seznámíme.

Suché krmivo

Výhodou suchých granulí je vyšší obsah živin oproti šťavnaté stravě. Za pomoci moderních technologií jsou výrobci schopni do těchto malých kousků nacpat celkem rozmanitý obsah. Vhodná je navíc také jejich forma – tvrdší konzistence posiluje kočičí zuby i čelisti a zvířata pak nemívají problémy se zubním kazem nebo kamenem. V misce takové krmivo neoschne a kočka jej může mít v podstatě neustále k dispozici. Skladování je velmi snadné, granule jsou trvanlivé a stačí je tedy držet na suchém a ne příliš teplém místě.

Na druhou stranu jsou ale granule méně voňavé a chutné než například masové konzervy, a proto se občas stává, že je kočky odmítají. Tato situace se dá vyřešit tím, že suché granule polijete masovou šťávou, vývarem, nebo je s konzervou nakombinujete. Zásadní nevýhodou může absence vody. Kočky totiž přijímají velkou část tekutin právě z potravy a mohou mít problémy s dehydratací. Při krmení granulemi je proto potřeba zvířatům zajistit velký přísun tekutin i mimo pevnou stravu a ideálně stav zvířete kontrolovat. Vyvarujte se také barevným granulím, jejich zbarvení nemá žádný význam a obvykle svědčí akorát o tom, že výrobce zbytečně použil umělá barviva, která kočkám neprospívají.

Mokré/vlhké krmivo

Mezi vlhká krmiva se řadí konzervy, kapsičky, paštiky a další varianty. Tento typ krmiva může mít až 80% obsah vody. Obsažené maso je obvykle ve speciální želatině nebo omáčce. Díky této stravě kočky nejsou dehydrované, i přesto ale musí mít svoji nádobu s vodou neustále plnou. Ve prospěch konzerv hovoří také přirozenost stravy.

Mezi nevýhody tohoto typu stravování patří obtížnější skladování a s ním spojená nižší trvanlivost. Po otevření je potřeba balení uschovat do lednice a spotřebovat nejpozději do druhého dne. Naservírované v misce krmivo rychle oschne a kočky ztrácejí zájem. V případě, že konzervy nekombinujete s granulemi, hrozí u koček různé zubní problémy.

Domácí strava

Pro ty, kdo chtějí mít živiny své kočky pod kontrolou, se nabízí možnost domácího stravování. Je pravda, že vařená strava bývá například pro starší kočky lépe stravitelnější. Na druhou stranu ale maso i další suroviny ztrácí vařením hodně důležitých živin, nemluvě o tom, že vám tento způsob krmení zabere výrazně více času. Je tedy na vás, jestli jste ochotni se do takové přípravy pouštět, ale pokud ano, ujistěte se, že tímto způsobem kočce dodáváte všechny potřebné složky a že jí neservírujete něco, co je pro ni vyloženě nevhodné. Například kravské mléko by kočka rozhodně dostávat neměla. Nemá totiž enzymy, které by si s laktózou poradily, a tak mléko by jí způsobilo zažívací potíže.

BARF

Barf je krmení syrovým masem, teoreticky tedy nejpřirozenější forma krmení malých šelem. Ve stravě zůstanou zachovány všechny přírodní živiny. Opět ale platí, že pokud se pro tento způsob krmení rozhodnete, musíte dbát na jeho složení. Samotná svalovina je pro kočku málo a nastudovat si, jaká je ideální skladba stravy, je relativně složité. Vhodné je poradit se s odborníkem a dbát na správně skladování masa. Se syrovým stavem potravin se bohužel pojí vyšší riziko některých onemocnění, například salmonelózy. O Barf jsme se více rozepsali také ve článku o psích krmivech.

Doplňkové krmivo

Na rozdíl od předchozích krmiv jsou pamlsky pouze krmivem doplňkovým. Znamená to dvě věci. Jednak, že zde již zákon nestanovuje určité povinné složky, které by mělo krmivo obsahovat, a potom také to, že množství pamlsků by nemělo přesáhnout 10 procent denního příjmu potravin. Jde skutečně jen o doplněk stravy, který však ale může být užitečný – pro odměnění zvířete nebo dodání jinak nedostupných látek (zubní a kloubní výživa, proti parazitům apod.).

Dělení krmiv podle věku zvířete

Produkty pro různé věkové kategorie se liší hlavně poměrem vitamínů, minerálů a tuků. Výrobci se tímto rozdělením snaží zákazníkům nákup co nejvíce ulehčit. Platí ale, že při kvalitně vybrané potravě může jíst kočka celý život klidně to stejné. Primární je opět složení, speciální věkové požadavky jsou spíše minimální.

Krmivo pro koťata – Složení této stravy je zaměřené na vyšší obsah vitamínů a živin. Ty pozitivně přispívají ke kvalitnímu růstu a vývoji kotěte. Krmiva mají především více tuků. Proto není vhodné je dlouhodobě servírovat dospělým kočkám, které po nich mohou snadno přibírat. Granulky jsou také menší, aby se koťatům dobře kousaly. Podávat je můžete klidně až do prvních narozenin. Výrobky jsou označovány anglickým pojmem „Kitten“.

Krmivo pro dospělé kočky – Pro dospělé kočky platí všechna pravidla, která jsme zmiňovali v kapitole Obsah krmiva. Na produktech s tímto zbožím hledejte označení „Adult“.

Krmivo pro starší kočky – Tento typ krmiva pro kočky je zaměřen hlavně na lepší chuť a vyšší obsah bílkovin. Omezena je energetická hodnota, protože starší kočky nemají již tolik pohybu. Hlavní vlastností krmiva je jemnost a potřebné vitamínové složení. Granule mohou mít uzpůsobený tvar a tvrdost pro slabší, případně chybějící chrup. Snížený je také obsah fosforu kvůli ledvinám. Tyto produkty jsou označovány jako „Senior“.

Speciální krmiva

Kromě granulí pro jednotlivé životní fáze kočky existují i další speciální krmiva. Výrobci se specializují na kočky s různými nemocemi nebo omezeními. Takto upravené výrobky bývají výrazně dražší a často se ve složení ani tak výrazně neliší – doporučujeme opět pečlivě zkoumat obsah, abyste měli jistotu, že se investice vyplatí.

Krmivo pro kastrované kočky – Tento typ potraviny je spojený s vyšším obsahem masa, menším obsahem obilovin a nižší energetickou hodnotou. Díky tomu nedochází k nadměrnému tloustnutí koček, které jsou po kastraci obvykle línější. Krmivo pro kastrované kočky nese označení „Sterilised“ či „Castrate“.

Krmivo pro březí a kojící kočky – Pokud je vaše kočka březí, určitě ji pořiďte krmivo zaměřené na vyšší množství bílkovin a vitamínů. Ty v tomto období života velmi potřebuje, stejně jako zvýšený energetický příjem.

Krmivo pro kočky s nadváhou – Naopak snížený počet kalorií najdete v krmivech určených pro obézní mazlíčky. Obsahové složení je upraveno tak, aby po dlouhodobější konzumaci docházelo k pozvolnému snižování jejich hmotnosti.

Krmivo pro kočky pohybující se jen po bytě – Specialitou mnohých prodejců jsou také krmiva pro kočky v bytě. Vycházejí z toho, že taková zvířata mají podstatně méně pohybu než ta venkovní. Tomu je samozřejmě upraveno složení stravy mající i pozitivní vliv na zápach z kočičích výkalů.

Krmivo pro kočky s citlivou kůží – Výrobky ideální pro kočky, které často línají, tvoří se jim šupinky na těle a nedosahují krásně lesklé srsti, jak je běžné. Takové obtíže můžete zkusit odstranit volbou správného krmiva.

Krmivo pro kočky s citlivým zažíváním – Lehká krmiva pro kočky, která podporují dobré trávení. Obvykle neobsahují alergenní složky jako pšenici nebo kukuřici.

Krmiva pro různá plemena – Existují i krmiva pro šlechtěné kočky. Každopádně v zásadě jde stále o stejný druh živočicha a není tak důvod, aby se strava britské kočky nějak lišila od domácích bezpapírových kříženců. Na rozdíl od psů u koček na plemenu tolik nezáleží, jednotlivé rasy se od sebe neliší tolik. Porovnejte si složení a cenu a rozhodněte sami.

Složení krmiva

Ať už se rozhodnete pro granule nebo kapsičky, jednu věc budete muset zohlednit v každém případě – složení. Obsažené složky a jejich procentuální zastoupení v krmivu jsou ty nejdůležitější parametry, podle kterých byste měli krmivo pro vaši kočku vybírat. Správný výběr poznáte tak, že vaše kočka bude mít krásnou lesklou srst, dobré trávení a neobjeví se u ní alergie.

Na balení jsou suroviny seřazeny sestupně – na prvním místě stojí tedy ta složka, která je v krmivu obsažena nejvíce, a tou by v případě kočičích krmiv mělo být maso a nic jiného. Přestože je nejdůležitější, není jedinou složkou, kterou vaše domácí šelmy potřebují. V následujících odstavcích se proto budeme zabývat každou zvlášť.

Bílkoviny

Bílkoviny by měly být nejpočetnější složkou v krmivu, měly by tvořit cca 30 – 40 % složení. Kočky jsou masožravci, což by se obzvlášť na této složce mělo projevit. Nedoporučují se rostlinné bílkoviny, ale pouze živočišné, mezi kterými by samozřejmě mělo převažovat maso. Čím více ho bude, tím lépe, doporučované minimum je 30 %. Dostupné je maso kuřecí, jehněčí, hovězí a mnohé další. Do krmiv se přidává sušené nebo ve formě masové moučky. Pokud není forma uvedena, jde o maso čerstvé.

S tím v zásadě není žádný problém, akorát že výrobci uvádějí jeho množství v syrovém stavu. Zhruba 2/3 masa tvoří voda a objem masa po usušení se od množství v syrovém stavu výrazně liší. Jeho podíl v granulích tak nemusí být ani zdaleka tak velký, jak se zdá. Proto si dejte na tuto formu pozor a nenechte se zdánlivě vysokým číslem oklamat.

Ideální je, pokud maso pochází z volných chovů. Kromě toho, že zakoupením takových výrobků podpoříte dobrý způsob zemědělství, budete mít jistotu, že maso bude mít všechny potřebné živiny, protože chovaná zvířata nebyla ve stresu, pohybovala se na slunci a podobně. Mezi značky, které si na této podmínce zakládají, patří například Taste of the Wild, Farm Fresh nebo Orijen. Podrobný seznam najdete zde.

Kromě skutečného obsahu čerstvého masa si dejte pozor také na označení „vedlejší živočišné produkty“. Pod takovým názvem sice mohou být užitečné vnitřnosti, ale také odpadní látky jako semleté rohy, drápy nebo zobáky, které výrobci přidávají, protože zvyšují obsah bílkovin a jsou levné. Kočce ale žádné užitečné živiny nedodají. Obecně platí, že byste se měli dívat po složení, které je co možná nejspecifičtější a podobně zobecňujícím frázím se vyhnout.

Uměle se potom do granulí i konzerv dodávají aminokyseliny. Pro kočky jsou nejdůležitější taurin, arginin a tryptofan. Jejich přirozeným zdrojem je čerstvé maso. Z něj ale tyto látky po tepelné úpravě mizí.

Tuky

Přestože lidé mají tendence ve svých jídelníčcích tuky vynechávat, pro kočky jsou nesmírně důležité. Přispívají správné funkci trávicího ústrojí a ledvin. Jejich optimální množství je 9–20 %. Odvíjí se podle toho, jak moc je váš čtyřnohý společník aktivní. Pokud jde spíše o gaučového povaleče, doporučujeme hodnotu držet při spodní hranici. Opět platí, že vhodnější jsou tuky živočišného původu – například rybí. Čím více tuku krmivo obsahuje, tím rychleji kočku zasytí a tím menší denní dávka bude tím pádem potřeba.

Sacharidy

Sacharidy nejsou pro kočku nezbytně nutnou součástí krmiva, vzhledem k tomu, že je kočka od přírody masožravec a glukózu tak získává z bílkovin. V potravě fungují sacharidy jen jako rychlý zdroj energie, jejich nadbytek může vést k tloustnutí. Ne všechny zdroje sacharidů jsou pro kočku dobře stravitelné. Nejvhodnější jsou brambory a rýže, nejběžnější ale pšenice a kukuřice, které snadno způsobují potravinové alergie. Vůbec nejproblematičtější je sója, té byste se měli vyhnout v každém případě. Co se týče vlákniny, ta by měla tvořit zhruba 2-3 % krmné dávky, při obsahu vyšším než 5 % může být krmivo špatně stravitelné.

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály jsou naopak v potravě kočky nezbytné. Organismus zvířete umí syntetizovat pouze vitamín C a K, ostatní je třeba kočce dodávat v potravě. Mezi důležité vitamíny patří:

Vitamín A – je nezbytný pro růst, ovlivňuje kvalitu srsti a kůže

Vitamín D – důležitý hlavně pro koťata, ovlivňuje vývin kostí

Vitamín E – ovlivňuje reprodukci, působí na pohybové svalstvo a obézním kočkám pomáhá s hubnutím

Vitamín H – jeho nedostatek se projevuje záněty kůže a střev

Vitamíny skupiny B – ovlivňují trávení, kůži, nervový systém aj.

Strava by měla obsahovat také minerály, jako je vápník, fosfor, železo, měď, zinek, mangan, jód a selen. Ty jsou většinou obsažené v popelovinách, které by v krmné směsi měly zastupovat zhruba 5-8 %.

Další látky

Krmiva obsahují spoustu dalších látek, které do předchozích kapitol nespadají. Například prebiotika a probiotika, která mají příznivý vliv na trávení. Dále najdete v popisu složení různé „bonusy“ – brusinky, špalda, zelenina… Takové látky znějí dobře nám, ale pro kočku jsou většinou zbytečné. Neuškodí jí, ani neprospějí. Výrobci je přidávají spíše jako marketingový tah.

Pokud krmivo obsahuje všechny základní složky, které jsme doposud vyjmenovali, není potřeba nic dodávat, kupovat vitamíny nebo další výživové doplňky. Kočky jsou schopné si vzít látky přímo z potravy a hlavně je to pro ně mnohem přirozenější.

Nevhodné složky

Z látek, které by v krmivu naopak obsaženy být neměly, byste si měli dát největší pozor na umělá barviva a konzervanty. Látky jako BHA, BHT, propylgallát a sorban draselný můžou v těle vašeho mazlíčka napáchat při dlouhodobé konzumaci pěknou neplechu. Často je výrobce explicitně neuvádí a najdete je schované pod názvem „doplňkové látky povolené v EU“. Proto opět platí, že byste měli upřednostňovat krmiva, kde je složení co nejpodrobněji rozepsané. V lepších druzích se tyto umělé látky nahrazují přírodními konzervanty, například rozmarýnem nebo vitamíny C a E.

Energie

Jak jste pravděpodobně postřehli při pročítání předchozích kapitol, občas je s odpovídajícím složením krmiva pro kočky spojován energetický výdej. V závislosti na tom, jak moc máte aktivní kočku a kolik denního pohybu má, musíte volit patřičnou potravu. Energie je udávána v kaloriích na kilogram živé hmotnosti kočky – jednotka kcal/kg. Abyste měli povědomí o tom, kolik energie vaše, podívejte se do naší tabulky.

Velmi aktivní kočka 70 kcal/kg Středně aktivní kočka 60 kcal/kg Málo aktivní kočka 50 kcal/kg

Jak kočky správně krmit

Kočičí žaludek není tak citlivý jako ten psí. Proto nejsou pravidla krmení tak přísná, ale i přesto je dobré pár jednoduchých zásad dodržovat.

Dodržujte denní dávku : Na každém krmivu je uvedena doporučená denní dávka od výrobce. Samozřejmě je možné ji lehce upravit podle individuálních požadavků, ale obecně doporučujeme ji nepřekračovat.

: Na každém krmivu je uvedena doporučená denní dávka od výrobce. Samozřejmě je možné ji lehce upravit podle individuálních požadavků, ale obecně doporučujeme ji nepřekračovat. Krmte několikrát denně : Kočku je lepší krmit i dvakrát až třikrát denně v menších dávkách. Koťata a březí kočky i častěji. A pokud nemá vaše zvíře sklony k obezitě, nevadí, když mu necháte přístup ke granulím neustále, i v noci.

: Kočku je lepší krmit i dvakrát až třikrát denně v menších dávkách. Koťata a březí kočky i častěji. A pokud nemá vaše zvíře sklony k obezitě, nevadí, když mu necháte přístup ke granulím neustále, i v noci. Hlídejte pitný režim : Problémy s močovými cestami a ledvinami bývají u koček celkem běžné. Jsou zvyklé získávat tekutiny z potravy a pokud je krmíte jen granulemi, rozhodně jich tam nenajdou dostatek. Proto je nutné jim misku s čerstvou vodou udržovat stále plnou.

: Problémy s močovými cestami a ledvinami bývají u koček celkem běžné. Jsou zvyklé získávat tekutiny z potravy a pokud je krmíte jen granulemi, rozhodně jich tam nenajdou dostatek. Proto je nutné jim misku s čerstvou vodou udržovat stále plnou. Nestřídat krmiva : Podobně jako u psů, ani u koček se nedoporučuje krmivo příliš často střídat, v lepším případě kočka jiné krmivo ani nechce, v horším případě jí může způsobit potíže s trávením.

: Podobně jako u psů, ani u koček se nedoporučuje krmivo příliš často střídat, v lepším případě kočka jiné krmivo ani nechce, v horším případě jí může způsobit potíže s trávením. Postupný přechod na novou značku: Rozhodnete-li se ale přejít na novou stravu, dbejte každopádně na to, aby přechod byl pomalý. Postupně přimíchávejte novou stravu do staré, až si kočka zvykne úplně. Vyhnete se tak nejen zažívacím potížím, ale i tomu, že zvíře bude novou potravu odmítat.

Cena

Náklady na pořízení krmiva pro kočku se různí hlavně podle toho, zda dáváte přednost granulím, konzervám, kapsičkám či jiným druhům potravy. Největší vliv na cenu má bezpochyby kvalita prodávaného pokrmu a jeho celkové množství. Aby to však bylo sjednocené, uvádíme ceny za kilogram potravy, proto nebuďte překvapení, že níže uvedené ceny jsou velmi nízké. Mezi prověřené značky patří Brit, FirstMate, Purina, Carnilove, Almo Nature, Miamor, Ontario, Leonardo, Taste of the Wild a další.

Cena do 50 Kč / kg

I za takto nízkou cenu kočičí krmivo seženete. Nicméně spíš, než abychom ho doporučovali, uvádíme tuto kategorii jako upozornění. Najdete v ní totiž pouze ty nejlevnější granule a konzervy, které obvykle nemají uvedené kompletní složení. Obvykle se sem řadí také komerční značky a výrobky, které jsou sice populární, ale náročné požadavky na kvalitní krmení často nesplňují.

Cena od 50 do 100 Kč / kg

Větší výběr najdete o pár desítek korun za kilogram výš. Při koupi těchto produktů buďte stále obezřetní. Ne všichni výrobci, kteří své krmivo prodávají dráž, splňují všechny náležitosti zmíněné výše v článku. Pečlivě proto studujte složení. Nicméně kapsičky a konzervy zde najdete již od těch prověřenějších výrobců jako Brit nebo Felix a značka Brit sem zařadila dokonce již své Premium granule.

Cena od 100 do 200 Kč / kg

Většina krmiv, které bychom vám doporučili, spadají do této cenové kategorie. Na výrobce je větší spolehnutí, neskrývají nic za složením a obsažené suroviny pocházejí z kvalitnějších zdrojů. Najdete zde například značky Taste of the Wild, Yoggies, Hill’s, Royal Canin nebo Applaws. Oni i dříve zmiňované levnější značky do této kategorie zařadili už i speciální typy krmiv – pro sterilované kočky, mazlíčky se zdravotními problémy, produkty bez obilovin a podobně. Pokud si můžete dovolit nákup v této kategorii, budete mít rozhodně ten nejširší výběr.

Cena nad 200 Kč / kg

Výrobky nad touto hranicí jsou opravdová špička. Výrobci pečlivě vybírají použité suroviny, používají masa z volných chovů, nabízejí různé bezobilninové hypoalergenní varianty s nadprůměrným obsahem masa. Cenově sem také spadá většina kočičích pamlsků. Ty jsou ale logicky dražší, protože jich nikdy nebudete kupovat takové množství. Jde pouze o doplněk stravy.

Jak vybrat nejlepší granule a kvalitní krmivo pro kočky a koťata TEST a Recenze 2021 / 2022

Ať už vám doma dělá společnost pes nebo kočka, rozhodně si zaslouží kvalitní krmivo. To totiž rozhoduje nejen o zdraví a vitalitě vašeho čtyřnohého kamaráda, ale i o tom, jak se bude cítit. V tomto článku vám poradíme s výběrem toho nejlepšího krmiva pro vaši kočku, aby byla zdravá, spokojená, a navíc si i pochutnala.

Test krmiv pro kočky 2022

Do testování jsme zařadili celkem pět různých krmiv pro kočky (dvě šťavnatá a tři suchá). Těchto pět produktů přitom patří mezi uživatelsky oblíbené výrobky. Zajímalo nás složení a kvalita jednotlivých složek, specializace a vhodnost pro dané jedince i chuťové a aromatické vlastnosti (tedy to, zda je pro kočky lákavé z hlediska čichových i chuťových preferencí).

BRIT CARE kuře & sýr 80 g

Typ krmiva šťavnaté Forma kapsičky Určení koťata Hypoalergenní ano Bez lepku ano Druh masa kuřecí Bílkoviny 11 % Tuky 0,3 % Vláknina 1 % Popeloviny 2 % Vlhkost 85 % Hmotnost 80 g

Hypoalergenní šťavnaté krmivo (masové kapsičky) bez obilovin pro koťata Brit Care kuře & sýr lze v podobném složení zakoupit také jako konzervu pro dospělé kočky. Přestože patří mezi dražší produkty, může se pochlubit poměrně kvalitními surovinami.

Tento výrobek obsahuje kuřecí prsa, rýži, sýr (čedar) a poměrně velké množství vlhkosti (85 %). Vůně je po otevření příjemná a vzhled lákavý. Bohužel kusy masa jsou příliš velké, což může způsobovat problematické přijímání malými koťaty, pro něž je tento produkt určen.

Chuťové vlastnosti jsou sporné – některým koťatům tento produkt chutná a jiným nikoli. Je tedy nutné jej nejdříve vyzkoušet. Tento výrobek by měl být dobře přijímán i jedinci s alergiemi včetně nesnášenlivosti lepku (obsahuje pouze rýži).

Pokud budete krmit koťata tímto krmivem, doporučujeme jej pouze jako doplněk k jiné, hodnotnější stravě (např. kvalitním granulím). Kvůli vysokému obsahu vody sice nedochází k dehydrataci organismu, ale v daném objemu není zdaleka zastoupen vyvážený poměr všech potřebných živin, minerálů a vitamínů.

příjemná vůně i vzhled

obsahuje čisté maso

neobsahuje lepek

vyšší pořizovací cena

vysoký obsah vody

neobsahuje vyvážený poměr potřebných složek

Whiskas Adult drůbeží výběr ve šťávě 12 x 100 g

Typ krmiva štavnaté Forma kapsičky Určení dospělé kočky Hypoalergenní ne Bez lepku ne Druh masa drůbeží Bílkoviny 8 % Tuky 4 % Vláknina 0,3 % Popeloviny 1,8 % Vlhkost 84 % Hmotnost 1200 g

Velké balení dvanácti drůbežích kapsiček bude vyhovovat i velmi mlsným dospělým kočkám. V balení najdete tři kapsičky s kuřecím masem, tři krůtím masem, tři s kachním a tři, kde najdete směs několika druhů drůbežího masa, vše v želé. Maso v kapsičkách je šťavnaté a díky tomu, že neprochází tak dlouhým sterilizačním procesem, jako maso v konzervách, je chuťově bohatší a voňavější.

Pozitivně vnímáme zejména fakt, že kapsičky Whiskas byly vyrobeny bez umělých konzervantů a barviv a představuje kompletní dávku potravy s vyváženou sestavou prospěšných živin. Nicméně, pokud detailně prozkoumáme složení, zjistíme, že živočišných produktů je v kapsičkách jen 44 %, z toho proklamovaného drůbežího masa (krůtí, kuřecí, kachní) tvoří pouze 4 %. A to skutečně není mnoho. Zbytek tvoří bílkovinné extrakty rostlinného původu a minerální látky. Podstatnou součástí je i želé – a tady narážíme na mlsnost koček: Některým vyhovuje, jiným ne, nicméně, těm, kterým ano, budou tyhle kapsičky chutnat. Výhodou je navíc velké balení dvanácti kusů, tzn. zajímavý poměr ceny a obsahu.

velké balení 12 kapsiček

kousky masa

více druhů masa – krůtí, kuřecí, kachní

želé nemusí všem kočkám chutnat

málo skutečného masa – jen 4 %

CALIBRA Cat HA Senior & Light Turkey

Typ krmiva suché Forma granule Určení kočky senioři / obézní kočky Hypoalergenní ano Bez lepku ano Druh masa krůtí Bílkoviny 38 % Tuky 11 % Vláknina 6 % Popeloviny 6,5 % Vlhkost 9 % Hmotnost 2000 g

Hypoalergenní granule Calibra Cat HA Senior & Light Turkey jsou určeny zejména pro kočky seniory a obézní kočky a patří mezi dražší produkty na trhu. Vyšší cenu však vyvažuje obsah kvalitních surovin a vybrané složení, které zahrnuje všechny potřebné složky pro zdravý vývoj vašeho domácího mazlíčka.

Ve složení najdete sušené krůtí maso (22 %) a krůtí moučku (12 %), rýži a rýžové otruby, drůbeží tuk a lososový olej, kuřecí játra, sušené ovoce (jablka, borůvky, černý rybíz), kvasnice (jako zdroj vitamínu B), probiotika nebo extrakt z Juky, který podporuje trávení.

Toto krmivo neobsahuje lepek, lze jím tedy krmit i kočky, které trpí alergiemi a podobnými zdravotními potížemi. Přestože výrobce neuvádí procentuální zastoupení sacharidů, tento výrobek je určen i pro čtyřnohé kamarády, kteří mají problémy s nadváhou.

Chválíme zastoupení všech potřebných vitamínů, minerálů a stopových prvků v ideálním množství. Nechybí ani omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Tyto granule navíc neobsahují umělá barviva ani konzervanty.

Vůně i vzhled je lákavý. Velikost granulí je navíc vhodná i pro starší kočky, které mají problémy se zuby (v případě potřeby je možné granule zvlhčit). Toto krmivo kočkám zpravidla chutná a lze je využít jako plnohodnotnou stravu. Vždy je ale nutné myslet na dostatečný přísun čerstvé vody.

vyvážené složení

vysoký obsah kvalitních bílkovin

neobsahuje umělé konzervanty ani barviva

neobsahuje lepek

příjemná vůně i vzhled

vyšší pořizovací cena

N&D Grain Free Adult kuře & granátové jablko 1,5 kg

Typ krmiva suché Forma granule Určení kočky senioři Hypoalergenní ano Bez lepku ano Druh masa kuřecí/rybí Bílkoviny 37 % Tuky 18 % Vláknina 2,6 % Popeloviny 7,8 % Vlhkost neuvádí Hmotnost 1500 g

Hypoalergenní granule N&D Grain Free Adult kuře & granátové jablko jsou primárně určeny pro starší kočky. Obsahují vyšší podíl kvalitních živočišných bílkovin a vyvážený podíl ostatních složek. Jedná se o hypoalergenní krmivo, které neobsahuje lepek. Vhodné je proto i pro jedince s problematickým trávením či alergiemi.

Tento výrobek obsahuje kvalitní kuřecí a rybí maso, brambory (zdroj sacharidů), rybí olej, sušený hrášek, mrkev, vojtěšku a špenát, inulin, sušené jablko, pomeranč a borůvky, kvasnice, kurkumu a mnoho dalších složek. Nechybí ani vyvážený obsah všech potřebných vitamínu, minerálů a stopových prvků. Samozřejmostí jsou omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a chondroitin pro výživu chrupavek. Neobsahují umělá barviva ani antioxidanty.

Chválíme absenci obilovin i rýže, která je nahrazena vhodnějšími bramborami. Toto krmivo je proto ideální i pro kočky s problematickým trávením či alergiemi, přestože je díky vyššímu obsahu minerálů a dalších prvků určeno zejména pro kočky seniory.

Vzhled, barva i vůně je v pořádku. Chválíme také velikost granulí, které jsou malé, a tedy vhodné i pro velmi staré kočky, které mají problémy se zuby. V případě potřeby je možné granule před podáním namočit. Kočky toto krmivo bez problémů přijímají a velmi jim chutná.

vyvážené složení

vysoký obsah kvalitních bílkovin

neobsahuje umělé konzervanty ani barviva

neobsahuje obiloviny ani rýži

příjemná vůně i vzhled

vysoká pořizovací cena

ROYAL CANIN Sterilised 4 kg

Typ krmiva suché Forma granule Určení kastrované a sterilizované kočky Hypoalergenní ne Bez lepku ne Druh masa kuřecí Bílkoviny 37 % Tuky 12 % Vláknina 6,2 % Popeloviny 8,2 % Vlhkost neuvádí Hmotnost 4000 g

Royal Canin Sterilised jsou granule pro kastrované a sterilizované kočky od 1 do 7 let. Vysoký podíl bílkovin a dalších potřebných látek zajišťuje perfektní zdraví a optimální hmotnost.

Toto krmivo obsahuje sušené kuřecí maso, kukuřici (zdroj sacharidů), živočišné tuky, ale i pšenici a rýži. Kromě toho i kvasnice, rybí tuk, sójový olej a potřebné minerální látky a vitamíny. Vzhledem k obsahu lepku nelze tyto granule doporučit kočkám, které trpí alergií na lepek nebo zažívacími potížemi. Jedná se však o krmivo vhodné i pro kočky s mírnou nadváhou a problémy s močovým ústrojím (např. močovými kameny), které potřebují šetřit ledviny.

Složení však rozhodně nedosahuje nejvyšších kvalit. Chválíme však přítomnost všech potřebných složek, které zajišťují plnohodnotnou výživu. Vzhled i vůně je uspokojivá a kočkám obvykle velmi chutná. Potěšil také uzavíratelný obal s praktickým uzávěrem, díky němuž granule nepřichází o svoje aroma.

vyvážené složení

vysoký obsah kvalitních bílkovin

praktický obal

příjemná vůně i vzhled

vyšší pořizovací cena

obsahuje lepek

Granule, konzervy nebo kapsičky

Na trhu existuje několik forem kočičího krmiva, které se dělí do dvou základních kategorií – na suché a šťavnaté. Tyto kategorie lze následně rozdělit do více podkategorií, a to konkrétně na:

granule,

konzervy,

kapsičky.

Narazit můžete ale i na nejrůznější paštiky nebo speciální mléko pro kočky. Přitom nelze jednoznačně říci, který z těchto typů je lepší, jelikož každý má svá pozitiva i negativa. Platí však, že každá kočka je výlučný masožravec, tudíž by její potrava měla obsahovat maximální podíl bílkovin z masa.

Granule

Granule patří do skupiny suchých krmiv. Mezi výhody granulí se řadí zejména dlouhá životnost (v misce vydrží čerstvé mnohem déle než ostatní typy potravy), snadné dávkování, nižší pořizovací cena, vyšší obsah živin oproti šťavnatému krmivu a pozitivní působení na kočičí chrup. Granule totiž pomáhají kočkám čistit zuby a zároveň jejich konzumace posiluje čelisti. Kočky, jimž jsou dlouhodobě podávány granule, mají prokazatelně menší problémy se zuby, zubním kamenem a zubním kazem.

Přestože kvalitní granule obsahují všechny potřebné živiny, najdete v nich zhruba pouze 10 % vody. Kočkám, které jsou krmeny pouze suchými krmivy, tak může hrozit dehydratace (a s ní spjaté problémy s močovým ústrojím a ledvinami). Kočka je totiž původně pouštní zvíře, které je zvyklé téměř veškeré tekutiny přijímat z potravy, i domácí kočku proto může být někdy obtížné přimět pít.

Zejména levné granule pro kočky pak mohou obsahovat zdraví škodlivé látky (barviva, stabilizátory apod.). Vždy je proto potřeba pečlivě číst složení.

A v neposlední řadě nesmíme zapomínat také na to, že mnoho koček má mlsné jazýčky a stereotypní suchá strava pro ně nebude dostatečně chutná. Chcete-li se vyhnout stereotypu, můžete granule střídat s jinými typy krmiv, případně zakoupit výrobky s různými aromatickými profily.

+ nižší pořizovací cena

+ obsahují vyvážený komplex všech živin, vitamínů a minerálů

+ chrání před zubním kamenem, kazem a posilují čelisti

+ snazší skladování i dávkování

+ vydrží déle čerstvé

– obsahují málo vody (hrozí dehydratace)

– kočkám nemusí chutnat

Konzervy

Naproti tomu konzervy (šťavnaté krmivo) obsahuje až 80 % vlhkosti, nehrozí tedy dehydratace a s ní spojené zdravotní potíže (i přesto ale nezapomínejte na misku plnou vody!). Obsažené maso totiž bývá zpravidla ponořeno ve speciální želatinové omáčce, která je navíc pro kočky lákavá i z hlediska chuti a vůně. Obecně se tedy jedná o přirozenější stravu. Vzhledem k tomu, že obsah prochází konzervací, není nutné přidávat stabilizátory (což bohužel neplatí vždy).

Nevýhodou veškerého šťavnatého krmiva (konzerv, paštik, kapsiček) je, že díky vysokému obsahu vody v nich najdete oproti granulím méně živin (pro získání všech potřebných látek je tedy potřeba více krmiva) a skutečnost, že po otevření rychle stárnou a ztrácí chuť i vůni. Kočky přitom patří mezi zvířata, která jsou na čerstvost (případně správnou teplotu) stravy zvlášť citlivá. Mohou tak snadno o několik hodin starý obsah konzervy v misce ztratit zájem. Tento typ krmiva je proto vhodné do misky doplňovat průběžně a zbytek skladovat v lednici (maximálně do druhého dne po otevření).

Krmíte-li kočku pouze konzervami, je také větší pravděpodobnost, že začne trpět zubními problémy. Konzervy jsou navíc finančně nákladnější a podobně jako u granulí, je nutné věnovat zvýšenou pozornost složení (v levných výrobcích je totiž často přítomno obrovské množství obilnin, které není pro kočku vhodné).

+ obsahují více vody

+ lepší chuť i vůně

+ nemusí obsahovat stabilizátory

– vyšší pořizovací cena

– otevřené vydrží krátce čerstvé

– mohou vznikat problémy se zuby

Kapsičky

Obsah kapsiček v podstatě odpovídá obsahu konzerv, platí pro ně tedy totéž, co jsme uvedli u konzerv. Protož se ale jedná o menší objem, lze jednu dávku zkrmit v jedné (maximálně dvou) porcích, díky čemuž nehrozí ztráta chuti a vůně. Kočky proto tento typ stravy přijímají daleko lépe. S kapsičkami se navíc snáze manipuluje a hodí se například i při cestách mimo domov.

Mléko

Není asi potřeba zdůrazňovat, že kravské mléko je pro kočky zcela nevhodné. Kočkám totiž chybí enzym štěpící laktózu, kravské mléko jim tak způsobuje zažívací potíže (často průjem). Proto přestože kravským mlékem váš čtyřnohý miláček nepohrdne, rozhodně pro něj není vhodné. Pokud chcete kočce mléko dopřát, doporučujeme zakoupit speciální mléko pro kočky, které se svým složením podobá přirozenému mateřskému mléku, a navíc je doplněno o vitamíny, kyselinu listovou a taurin.

Dospělá kočka ovšem mléko pro své zdraví vůbec nepotřebuje. Kočičí mléko proto podávejte pouze koťatům. Myslete také na to, že mléko má vysokou energetickou hodnotu (je proto potřeba ubrat množství ostatní stravy) a nenahrazuje příjem tekutin.

Důležité otázky při výběru krmiva pro kočky

Výběr vám může velmi usnadnit, pokud si nejdříve položíte několik základních otázek:

Jak stará je vaše kočka? O jaké plemeno se jedná? Jaký je její životní styl – je pouze domácí, nebo se pohybuje i venku? Jaký je energetický výdej vašeho mazlíčka? Má vaše kočka specifické požadavky (je sterilizovaná, březí atp.)? Trápí ji nějaké zdravotní problémy (obezita, alergie, problémy s ledvinami, zuby nebo špatné trávení)? Kolik peněz jste ochotni do krmiva investovat?

Nejdůležitější kritéria výběru

Pro výběr správných granulí (a obecně veškerého krmiva) pro kočky je nutné zohlednit několik základních kritérií. Konkrétně se jedná o:

složení krmiva,

stáří kočky,

individuální požadavky,

kvalitu a značku krmiva.

Složení krmiva

Složení krmiva (kvalita, poměr a správné vyvážení všech složek) je pro zdraví a spokojenost vašeho čtyřnohého mazlíka naprosto zásadní. V této kapitole se proto budeme postupně věnovat všem důležitým složkám, který by neměli v kvalitním krmivu chybět. Podobně jako v lidské potravě se jedná o:

bílkoviny,

tuky,

sacharidy,

vlákninu,

vitamíny, minerály a stopové prvky.

Bílkoviny

Jak jsme již zmiňovali výše, kočka je výhradně masožravec (např. na rozdíl od psa), v její stravě by proto měly převažovat kvalitní bílkoviny živočišného původu. Obecně platí, že čím vyšší je obsah masa, tím lépe.

Bílkoviny rostlinného původu jsou nevhodné a jejich podíl v krmivu by měl být co nejnižší. U mnoha jedinců totiž mohou vyvolávat alergie, způsobovat problémy s trávením apod. Bohužel běžnou praxí mnoha výrobců je právě zvyšování celkového obsahu proteinů pomocí levných rostlinných bílkovin (oblíbená je pšenice, sója, hrách, kukuřice apod.), a tak jimi nahrazovat kvalitní bílkoviny živočišného původu.

To, že výrobek obsahuje bílkoviny rostlinného původu poznáte podle složení – najdete v něm položku luštěniny nebo obiloviny. V ideálním případě by zde měl být uveden podíl zastoupení rostlinných a živočišných bílkovin. Bohužel procentuální zastoupení živočišných bílkovin na jejich celkovém obsahu uvádí jen některé značky.

Maso jako hlavní zdroj bílkovin

Obsah masa v krmivu (ať už granulích nebo konzervách) pro kočky by měl být vždy vyšší než 30 %. Tato procenta ale platí pouze pro sušené maso (tj. dehydrované maso nebo masovou moučku). Naopak pokud je obsah masa uveden v čerstvém stavu, vždy by mělo být ještě doplněno masovou moučkou nebo sušeným masem.

Maso v čerstvém stavu totiž obsahuje zhruba 70–80 % vody. Jedná se tedy o trik výrobců, kteří sázejí na neznalost spotřebitelů. Ve většině produktů (zejména v granulích) totiž není maso přítomno v čerstvém, ale již zpracovaném stavu, kdy ztratilo většinu vody.

Jak rozeznat sušené maso od čerstvého

Čerstvé maso je uváděno bez slůvka „čerstvé“, obvykle proto můžete číst: „kuřecí maso“, „kuřecí“ apod. Naopak sušené maso a masová moučka jsou uvedeny vždy jako „sušené kuřecí maso“, „dehydrované kuřecí maso“ nebo „kuřecí moučka“.

Proto přečtete-li si na etiketě kočičích granulí „kuřecí maso 60 %“, ve skutečnosti je obsah masa v daném výrobku přibližně „18 %“, což rozhodně není vyhovující množství (pokud proto narazíte na výrobek, jenž na prvním místě ve složení uvádí maso v čerstvém stavu, měla by ho na druhém místě následovat masová moučka).

Podobně čerstvé maso obsahuje zhruba 20 % bílkovin, sušené ale již pouze 11 %. Pouze sušené (dehydrované) maso nebo masová moučka se na etiketě udává ve svém skutečném procentuálním zastoupení. „Kuřecí masová moučka 35 %“ proto znamená podíl 35 % reálného masa v krmivu (což je zhruba 21 % bílkovin).

Doporučujeme také dávat přednost sušenému masu před masovou moučkou (tyto výrobky jsou ale výrazně dražší). Masová moučka je totiž upravována dvakrát: moučka musí být zpracována z masa (při tomto procesu prochází také konzervací), a následně je podruhé zpracovávána v rámci konkrétního krmiva.

Pozor na zdroje a podobu masa

Pokud je to možné, pokuste se vybírat krmiva, u nichž maso pochází z kvalitních zdrojů (chovů). Tímto způsobem totiž můžete minimalizovat obsah nežádoucích a škodlivých látek (hlavně antibiotik a hormonů). Maso by mělo být zpracováváno šetrně, aby v něm zůstaly zachovány všechny potřebné látky.

Každý výrobce by navíc měl uvádět, v jaké podobě se živočišná bílkovina v krmivu nachází. Často tak můžete na etiketě najít například „kuřecí maso a ostatní produkty živočišného původu“. Pokud ale není dále specifikováno, o jaké ostatní produkty jde (např. 100 % vepřová játra), takovému krmivu se raději vyhněte.

Často se totiž jedná o odpad z masné výroby, tedy kosti, rohy, kopyta, kůži, srst, štětiny apod. Tyto produkty přitom nemají žádnou výživovou hodnotu, ale pouze navyšují objem krmiva. Pod tímto termínem se ale mohou skrývat také šlachy, cévy nebo vnitřnosti, které jsou naopak zdraví prospěšné. Maximální upřesnění je proto naprosto zásadní.

Důležité aminokyseliny – arginin, taurin a tryptofan

Kromě procentuálního zastoupení živočišných bílkovin (masa) je potřeba u kočičího krmiva dbát na aminokyselinové složení těchto proteinů. Pro každou kočku jsou životně důležité zejména tři aminokyseliny – arginin, taurin a tryptofan. Tyto látky zodpovídají za řadu důležitých procesů (např. dostatek taurinu je spojen se zdravým kardiovaskulárním systémem). Kočka si je ale v těle nedokáže přirozeně vytvořit, a je tedy závislá na jejich příjmu ve stravě.

Hlavním zdrojem argininu, taurinu a tryptofanu je čerstvé maso. Zpracováním masa ale bohužel dochází k ničení těchto aminokyselin, výrobci je tak často do krmiva uměle přidávají. Vždy proto dbejte na to, aby byly v produktech přítomny (zejména důležitý taurin).

Tuky

Mezi další důležité složky krmiva patří tuky. Tuky představují vynikající zdroj energie, pomáhají vstřebávat vitamíny (A, D, E) a podporují správnou funkcí trávícího ústrojí, ledvin a dalších orgánů. Tuky navíc zlepšují chuťové vlastnosti potravy a kvalitní zdroje tuků (např. rybí) jsou zdroje esenciálních mastných kyselin.

Opět platí, že nejvhodnější formou jsou tuky živočišné (rostlinné tuky kočky nedokáží tak dobře využít). Ideální obsah v potravě pro dospělou kočku tvoří zhruba 20 %.

Obsah tuku ale vždy přizpůsobte kondici a fyzické aktivitě vašeho mazlíčka. Pokud máte domácího povaleče, který má ze všeho nejraději lenošení na gauči, zvolte krmiva s procentuálním zastoupením tuků okolo 9 %. Vyšší obsah tuku by bytovým kočkám rozhodně neprospěl a časem by se u nich projevila obezita.

Sacharidy

Podobně jako psi i kočky by měly konzumovat sacharidy pouze v omezeném množství. Přesto je určité množství sacharidů důležité. V divoké přírodě kočka konzumovala sacharidy zejména ve formě obsahu žaludku kořisti (kdy šlo zejména o nejrůznější rostlinné složky). Množství sacharidů by proto nemělo přesáhnout 25 % obsahu krmiva. Nadbytek může způsobovat obezitu, špatnou funkci trávícího traktu, poruchy funkce vnitřních orgánů (zejména ledvin), alergie a další potíže.

Mezi nejčastější zdroje sacharidů patří obiloviny (pšenice, oves, kukuřice, rýže), luštěniny (sója) a brambory (včetně sladkých batátů). Kromě procentuálního zastoupení se proto zajímejte také o přesný zdroj sacharidů (výrobce jej ale nemusí uvádět). Právě pšenice je totiž nejhůře stravitelná a často způsobuje alergie. Vedle pšenice se vyhněte také bílé rýži a kukuřici.

Nejlépe stravitelným a využitelným zdrojem sacharidů jsou naopak brambory. Vždy ale musí jít o vločky z celých brambor, nikoli o bramborové úsušky (tedy odpad – bramborové slupky). Dobrým zdrojem je také celozrnná rýže.

Obiloviny

Pravdou je, že kočka ke svému životu obiloviny vůbec nepotřebuje, ideální krmivo pro kočky je proto takové, které obsahuje nulové zastoupení obilovin (tzv. Grain-free). Většina výrobců ale obiloviny přidává do krmiva jako levný zdroj vlákniny. Pokud proto přítomny jsou, vždy by se mělo jednat pouze o 1–3 %.

Vláknina

Vláknina by měla představovat zhruba jen 1–3 % z celkového složení kočičího krmiva. Malé množství je totiž prospěšné, protože podporuje správnou funkci střev a dobré zažívání. Naopak nadbytek způsobuje zažívací problémy.

Vitamíny, minerály a stopové prvky

V případě, že váš chlupatý kamarád dostává vyváženou stravu v podobě nutričně vyváženého krmiva, neměl by potřebovat žádné doplňkové vitamíny. Pouze, krmíte-li kočku tzv. BARF výživou, měla by dostávat také doplňkové vitamíny a minerály. V tomto případě je nejvhodnější konzultace s veterinárním lékařem.

Pozor dávejte také na ohřívanou stravu. Pokud z nějakého důvodu krmivo ohříváte, vlivem vyšší teploty muže dojít ke zničení většiny vitamínů.

Mezi důležité vitamíny patří A, D, E, K, C a B-komplex. Každá kočičí strava by měla obsahovat také omega-3 a omega-6 mastné kyseliny (nejlépe z kvalitního rybího oleje).

Mezi důležité minerály, které by neměly ve výživě kočky chybět, patří zejména vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík a chlor. Stejnou měrou by měly být zastoupeny také důležité stopové prvky: železo, měď, zinek, mangan, jod a selen.

Obsah sodíku by přitom neměl překročit 10,6 mg sodíku na 1 kg živé hmotnosti (tedy zhruba 0,2–0,7 % sodíku v potravě). Bohužel do mnoha krmiv výrobci sůl ve větším množství přidávají, jelikož tyto produkty kočkám více chutnají, zdravé pro něj ale nejsou.

Popeloviny

Podobně jako granule pro psy, tak i ty kočičí v sobě obvykle obsahují určité procento tzv. popela, přesněji popelovin. Tento pojem mnoha spotřebitelům chybně evokuje levný produkt spalování, ve skutečnosti ale jde o směs důležitých anorganických minerálních látek (které nelze spálit při bezplamenném spalování krmiva). Rozhodně tedy nejde o klasický popel.

Popel je tedy nezbytnou a důležitou složkou každého krmiva. Jeho objem přitom závisí na obsahu surovin. Například maso přirozeně obsahuje zhruba 1–1,5 % popelovin (u rostlinných surovin je to ještě více).

Standardně se v krmivech pro kočky vyskytuje 5–8 % popela. Jedná se o ideální rozmezí. Pokud narazíte na produkt s výrazně vyšším obsahem popelovin, raději se mu vyhněte. S velkou pravděpodobností je v něm obsažen vyšší podíl odpadních produktů (obilných slupek, kostí apod.).

Pozor na chemické konzervanty a barviva

V kvalitním krmivu by neměly být v žádném případě obsaženy zdraví škodlivé látky, mezi něž patří zejména chemické konzervanty a barviva. Zejména jde o BHA, BHT, propylgallát a sorban draselný. Bohužel výrobci někdy tyto látky skrývají pod označením „doplňkové látky povolené v EU“.

BHA – butylhydroxyanisol (E 320) patří mezi konzervanty, které zpomalují žluknutí tuků a působí proti některým bakteriím a plísním. Tato látka však může způsobovat alergie a podle některých studií dokonce může stát za vznikem rakoviny trávícího traktu .

– (E 320) patří mezi které zpomalují žluknutí tuků a působí proti některým bakteriím a plísním. Tato látka však může a podle některých studií dokonce může stát za . BHT – butylhydroxytoluen (E 321) patří mezi velmi časté emulgátory zabraňující žluknutí tuků a olejů. Zejména ve větším množství má toxické účinky na některé orgány (játra, plíce, ledviny), může přispívat ke vzniku nádorů a psychických onemocnění .

– (E 321) patří mezi zabraňující žluknutí tuků a olejů. Zejména ve větším množství na některé orgány (játra, plíce, ledviny), může . Propylgallát – (E 310) opět brání žluknutí tuků a olejů. U citlivějších jedinců může vyvolávat žaludeční potíže a alergie .

– (E 310) opět brání žluknutí tuků a olejů. U citlivějších jedinců může . Sorban draselný – další škodlivý konzervant, který brání růstu plísní.

Podobně je potřeba dávat pozor také na chemická barviva, která se do krmiva přidávají pouze kvůli lákavějšímu vzhledu.

Doporučujeme proto volit krmiva, která jsou konzervována pomocí přírodních látek. Obvykle jde o extrakt z rozmarýnu nebo vitamíny E a C, které jsou pro zdraví koček naopak prospěšné.

Co jsou holistické granule pro kočky

Přestože holistické granule jsou oblíbenější při krmení psů, lze narazit i na tento typ určený pro kočky. Holistický přitom znamená celostní, jde tedy o komplexní produkt obsahující všechny potřebné složky ve vyváženém poměru, a navíc i některé, které v komerčních krmivech nenajdete.

Obvykle obsahují vysoký podíl více druhů masa, nejrůznější plody (např. brusinky, granátové jablko), bylinky a další doplňky stravy. Zpravidla jde o kočičí krmivo v BIO kvalitě, bez barviv a pouze s přírodními konzervanty. Marně byste v jejich složení také hledali alergeny. Holistické granule jsou proto vhodné pro kočky s alergiemi, potravinovou intolerancí a trávícími problémy. Mnohé chovatele ale odradí vysoká pořizovací cena těchto granulí.

BARF pro kočky

BARF (Biologically Appropriate Raw Foods) je výživový trend, který bývá oblíbený i mezi chovateli psů. Tato strava vychází a snaží se maximálně napodobit původní přirozenou potravu divokých koček.

Příznačný pro BARF je vysoký obsah syrového masa a vyvážený podíl vitamínů ze syrové stravy (případně natráveného obsahu žaludku býložravců). Sestavit kompletní krmnou dávku je ale obtížné a vždy by ji měl vypracovat kvalifikovaný nutriční specialista. Proto byste se rozhodně neměli do tohoto typu stravování vrhat sami. Syrová strava s sebou navíc nese i mnohá rizika (např. riziko salmonelózy).

Pamlsky – ano nebo ne

Kočce můžete zpestřit běžný jídelníček také vhodným pamlskem. Na trhu existuje celá řada pamlsků pro kočky, z nichž některé mají pozitivní vliv na střevní mikroflóru a jiné třeba zase podporují zdravý stavu zubů a čelistí.

Vždy ale platí, že by pamlsky neměly tvořit více než 10 % z krmné dávky. Vyšší podíl může mít vliv na rozvoj obezity.

Ideální zastoupení jednotlivých složek v potravě

Pro snazší orientaci a přehlednost jsme shrnuli všechny základní složky potravy i s jejich ideálním procentuálním zastoupením v jedné krmné dávce. Tyto údaje by měly být označeny na obalu jako tzv. analytické složky.

Složka Ideální zastoupení Bílkoviny 30–35 % Tuky 20 % Sacharidy 10–25 % Vláknina 1–3 % Popel 5–8 % Vitamíny a další látky A, D, E, K, C a B-komplex, omega-3, omega-6 Minerály a stopové prvky vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík, chlor, železo, měď, zinek, mangan, jod, selen

Co musí být uvedeno na obalu

Podle české legislativy musí být na obalu krmiva uveden obsah bílkovin (proteinů, N-látek), tuků, vlákniny, popelovin, vápníku, fosforu a sodíku, nikoli však zastoupení sacharidů. Obsah těchto látek jej uváděn buď v procentech nebo v gramech na 1 000 g krmiva.

Platí také, že každý výrobce deklaruje v sestupné řadě největší zastoupení surovin (suroviny na prvním místě je v krmivu nejvíce, suroviny na konci řady naopak nejméně). Bohužel výrobci se často uchylují k tomu, že nepopulární složky krmiva (zpravidla obilniny) rozdělují do více kategorií. Ve složení takového výrobku se tak můžete dočíst například: „hnědá rýže“, „rýžová moučka“ nebo „rýžový slad“. Pokud jednotlivé složky sečtete, zjistíte například, že se ve výrobku vyskytuje třeba až 65 % rýže, což je z nutričního hlediska zcela nevhodné.

Kromě složení musí být na každém obale uvedena hmotnost, minimální trvanlivost, kontakt na výrobce a krmný návod.

Stáří kočky

Dalším důležitým kritériem při výběru správného krmiva pro vaši kočku je její stáří. Kotě, dospělá kočka a kočka senior má totiž různé nároky na výživu. Speciální pozornost je přitom nutné věnovat mladým a starým kočkám.

Krmiva pro koťata

Kotěcí období trvá zhruba do 12. měsíce věku. Krmivo pro koťata (ať už granule, konzervy nebo kapsičky) se vyznačuje vyšším obsahem vitamínů a živin a zároveň je přizpůsobeno citlivějšímu zažívání mladých koček (proto by mělo být obohaceno i o probiotika).

Toto krmivo bývá označeno jako „kitten“ nebo „junior“. Vždy věnujte pozornost označení, které uvádí konkrétní staří kotěte, jemuž je produkt určen.

Krmiva pro dospělé kočky

Produkty pro dospělé kočky by měly mít největší obsah masa (kvalitních živočišných bílkovin) a vyvážený poměr ostatních látek. Vhodná je také například přítomnost hexametafosfátu sodného, který zabraňuje nadměrnému usazování zubního kamene.

Na obalech těchto výrobků naleznete označení „adult“.

Krmiva pro kočky seniory

Určit, od kdy je kočka senior, je velmi individuální, zpravidla však platí, že dospělost trvá do 10. roku věku, od 11. roku pak začíná stáří (tedy seniorský věk).

Krmivo pro staré kočky často mívá lepší chuť, speciální tvar, vyšší obsah bílkovin i vitamínů a nižší energetickou hodnotu (může se také jednat o speciální měkké granule, které usnadňují žvýkání). Protože starší kočky hůře tráví tuky, mělo by se v jejich potravě vyskytovat také méně tuků. Podobně obsah fosforu by měl být maximálně snížený kvůli ledvinové nedostatečnosti, která bývá u starších koček častá. Při nechutenství dejte přednost raději šťavnatým krmivům před granulemi.

Tato krmiva nesou označení „senior“.

Individuální požadavky

Kromě věku kočky je potřeba vždy přihlédnout také k jejím individuálním potřebám, které se obvykle odvíjí od fyzické aktivity (a výdeje energie), specifického stavu (březost, kastrace) nebo od zdravotních problémů (obezita, alergie, problémy trávením, ledvinami, zuby apod.). V některých případech je nutné přihlédnout také ke specifickým potřebám daného plemena (např. Britská modrá kočka je náchylnější na problémy se srdcem, Mainská mývalí zase potřebuje kvalitní péči o kosti a klouby).

Aktivita kočky a energetický výdej

Při výběru vhodného krmiva je nutné zohlednit také fyzickou aktivitu vaší kočky. Domácí mazlíček chovaný výhradně v bytě bude mít pochopitelně výrazně nižší energetický výdej než kočka venkovní. Rovnováha mezi příjmem a výdejem energie je přitom nejlepší prevencí obezity.

Na obalu každého produktu musí být uvedena energetická hodnota krmiva, tedy počet kalorií na kilogram živé váhy (kcal/kg).

Pokud nemáte představu o tom, kolik energie zhruba spotřebuje dospělá kočka, v následující tabulce najdete spotřebu energie rozdělenou podle aktivity do tří základních skupin:

Aktivita kočky Energetický výdej (kcal/kg) Velmi aktivní 70 Běžně aktivní 60 Málo aktivní 50

Vyšší energetický výdej (a tedy i větší nároky na přijímanou energii ve stravě) mají také koťata a dospělé kočky v druhé polovině březosti.

Mnoho výrobců nabízí speciální krmiva pro kočky, které se pohybují výhradně v interiéru (tyto granule mohou být označeny jako „indoor“). Tato strava se od běžné liší nižší energetickou hodnotou, větším množstvím vitamínu C, komplexem HMF (podporujícím zdraví dásní), rozpustnou vlákninou (pro snazší průchod potravy trávícím traktem) nebo extraktem z Juky (který snižuje zápach exkrementů).

Naopak kočky žijící venku by měly dostávat kaloricky bohaté krmivo s obsahem chondroprotektiv (posilujících klouby), argininu a taurinu (pro regeneraci svalů) a větším obsahem vitamínu C (který udržuje zdravé zuby).

Krmiva pro březí a kojící kočky

Krmiva a granule pro březí a kojící kočky obsahují více živin (bílkovin), vitamínů, minerálů, stopových prvků i kalorií. Vždy by se mělo jednat o vysoce kvalitní produkty, které zajistí zdraví dospělé kočce i jejím potomkům. Navíc ve chvíli, kdy koťata začnou ujídat své matce z misky, budete mít jistotu, že pro ně bude tato potrava snadno stravitelná.

Krmiva pro kastrované a sterilizované kočky

Pokud je vaše kočka kastrovaná (odstranění pohlavních orgánů) nebo sterilizovaná (přerušení funkce pohlavních orgánů), pro zachování nejlepšího zdraví je důležité volit vždy speciální krmiva a granule. Na trhu přitom existuje obrovské množství těchto produktů. Jedná se o krmiva s vyšším obsahem kvalitních bílkovin (masa), upraveným obsahem minerálů, nižším obsahem obilovin a nižší energetickou hodnotou. Kastrované kočky jsou totiž obvykle línější, snáze tloustnou a častěji trpí urologickými potížemi.

Tato krmiva poznáte podle označení „sterilised“ nebo „castrate“.

Krmiva pro nemocné kočky

Pokud váš kočičí mazlíček trpí nějakým onemocněním, rozhodně je potřeba přizpůsobit konkrétnímu stavu i jeho stravu. Velmi častá bývá obezita, kožní problémy, potíže se zuby a dásněmi, problémy s ledvinami a močovým ústrojím nebo alergie.

Mezi jeden z prvních signálů, že je něco v nepořádku, patří průjem. Častá bývá také malátnost, apatie nebo záněty. V každém případě je potřeba co nejdříve navštívit veterinárního lékaře, který zjistí příčinu problémů a doporučí vám další postup a často i vhodné krmivo pro vaši kočku.

Nadváha – obézní čtyřnozí kamarádi rozhodně vyžadují speciální stravu, jejíž složení je upraveno tak, aby napomáhalo postupnému snižování hmotnosti. Za tímto účelem se vyrábí zejména speciální krmivo, a to dietní granule pro kočky.

Kůže – i potíže, mezi něž se řadí zejména línání, tvorba šupinek nebo matná a nekvalitní srst, lze odstranit volbou vhodného jídelníčku (např. s obsahem lososového nebo lněného oleje, vitamínů D a B-komplexu).

Zuby a dásně – tento typ výrobků je vhodný zejména pro starší kočičí mazlíčky.

Zažívací ústrojí – doplňky stravy s probiotiky jsou vhodné po odčervení, užívání antibiotik, chirurgickém zákroku apod.

Ledviny a močové ústrojí – mnoho koček trpí zdravotními problémy, které jsou spojeny s močovým ústrojím. Pro tyto jedince jsou určena speciální krmiva s upraveným obsahem minerálů, díky čemuž je zabráněno usazování škodlivin v organismu, vzniku ledvinových kamenů a dráždění močového ústrojí.

Nervová soustava – i pro neurotické, bázlivé a lekavé kočky se vyrábí speciální krmiva a doplňky stravy.

Alergie – potravinové alergie naštěstí u koček nebývají příliš časté. Tento problém se obvykle projevuje kožními nebo trávícími potížemi. Pokud vašemu domácímu mazlíčkovi veterinář alergii potvrdí, měl by doporučit také speciální celoživotní dietu (většinou jde o krmiva bez obsahu obilovin).

Mezi speciální krmiva patří například také taková, která pomáhají s vylučováním smotků srsti.

Kvalita a značka krmiva

Výrobci zpravidla rozdělují krmiva do tří skupin (superprémiová, prémiová, standard/economy), a to podle kvality a kompletnosti použitých surovin i kvality výrobních postupů. Toto rozdělení ale není definováno legislativou, což znamená, že i nekvalitní produkt může nést označení „superprémiový“. Tato označení proto berte vždy s rezervou a pozornost věnujte raději konkrétnímu složení a poměru jednotlivých složek.

Superprémiová krmiva – označení nejvyšší jakosti. V těchto produktech by mělo být v největší míře zastoupeno kvalitní maso a další ověřené a kvalitní suroviny, které jsou zpracované nejvhodnějšími způsoby. Bývají nejdražší a obvykle je najdete v nabídce renomovaných výrobců. Často bývají specializovaná, a respektují tak odlišné potřeby jednotlivých zvířat.

Prémiová krmiva – spadají do kategorie střední jakosti a garantují vyvážený obsah všech složek a živin. Bílkoviny ale již nemusí pocházet z kvalitního masa (zdroje mohou být různé). Často bývají tyto produkty obohaceny o nejrůznější složky podporující zdraví kočky (např. lososový olej).

Krmiva standard (economy) – nejlevnější kategorie krmiv, u nichž by měly být zachovány základní výživové hodnoty. Nemůžete si být jisti kvalitou každé ingredience.

Co se týče značky krmiv pro kočky (a to jak granulí, tak konzerv, kapsiček atd.) vybírejte mezi velkými a ověřenými výrobci, mezi něž patří zejména Brit Care, Whiskas, Royal Canin, N&D, Purina, Sheba, Almo Nature, Carnilove, Ontario, Miamor apod.

Na co si dát při výběru krmiva pozor

Při obrovském množství nejrůznějších krmiv, které trh nabízí, je snadné sáhnout vedle. Z tohoto důvodu je dobré vědět, na co dávat při výběru pozor a čemu se vyhnout. Připravili jsme proto pro vás stručný seznam základních doporučení:

Vždy dávejte přednost složení výrobku před lákavou reklamou, líbivými obrázky a zavádějícími informacemi na obalu. Ať již zvolíte jakékoli krmivo, vždy by mělo být ve složení uvedeno na prvním místě maso (v nejlepším případě dehydrované). Každá surovin obsažená v daném výrobku by měla být konkrétní a co nejlépe upřesněna. Před „masovou“ nebo „drůbeží moučkou“ dejte přednost „kuřecí moučce“ apod. Vyhněte se výrobkům, které obsahují vedlejší produkty živočišného nebo rostlinného původu. Popis složení by měl být jednoduchý a jednotlivé složky by neměly být rozepsány zvlášť (např. „pšenice“, „pšeničná mouka“, „pšeniční klíčky“). V případě, že jsou rozepsány, dochází ke zkreslení skutečného obsahu dané složky (nejčastější sacharidů u obilovin). Dejte přednost výrobkům konzervovaným pomocí vitamínu C nebo E, případně rozmarýnu. Pokud je na produktu uvedeno „konzervováno antioxidanty“ nebo „doplňkovými látkami povolenými EU“, s velkou pravděpodobností se jedná o chemické látky, které jsou škodlivé. V každém případě se vyhněte konzervantům BHA a BHT, které jsou vysoce toxické a karcinogenní. Krmivo nesmí obsahovat příliš vysoký obsah sodíku (soli). Dodržujte doporučený obsah 0,2–0,7 % sodíku. Vždy pečlivě kontrolujte datum expirace a kupujte pouze čerstvá krmiva. Nevěřte marketingovým trikům (reklamám, lákavým obalům, sloganům apod.) a nenechejte se nalákat na „superprémiová“ nebo „ultraprémiová“ krmiva.

Jak krmivo pro kočky skladovat

Nejen šťavnatá krmiva (konzervy, kapsičky, paštiky), ale i ta suchá (granule, pamlsky) je potřeba vhodně skladovat, aby se rychle nezkazila.

Všechny druhy šťavnatých krmiv po otevření rychle spotřebujte (ideálně do druhého dne po otevření) a uchovávejte je v lednici. Zabráníte tak rychlému stárnutí, které provází ztráta chuti i vůně, na kterou je většina koček velmi citlivá.

Suchá krmiva vydrží podstatně déle, ovšem vzhledem k vyššímu obsahu tuku po určité době žluknou a mohou se v nich vytvářet plísně (mykotoxiny), které nejsou na první pohled patrné. Vždy je proto skladujte v původním obalu (ideálně se vzduchotěsným uzávěrem), a to na chladném a tmavém místě. Granule spotřebujte do šesti týdnů od otevření.

Cenové relace

Cena krmiv pro kočky se různí podle toho, zda vybíráte konzervy, kapsičky nebo granule. Vyšší cena přitom obvykle souvisí s vyšší kvalitou jednotlivých složek produktu, nemusí tomu tak ale být vždy. Zejména některá tzv. superprémiová krmiva, která jsou prezentována v reklamách mohou být stejně (anebo i méně) kvalitní jako jiné značky.

Kromě kvality hraje svoji roli samozřejmě také velikost balení. Zpravidla přitom platí, že čím větší balení, tím výhodnější koupě. Například suchá krmiva pro kočky (granule) můžete sehnat v pytlích i o hmotnosti 10 kg nebo 20 kg. Tato velká balení však využijete pouze v případě, že chováte více koček.

Krmiva lze rozdělit do několika cenových kategorií:

do 100 Kč,

od 100 Kč do 200 Kč,

od 200 Kč do 500 Kč,

nad 500 Kč.

Levná krmiva pro kočky

V nejlevnější kategorii do 100 Kč se nachází zejména méně kvalitní krmiva pro kočky nebo malá balení (u levných konzerv obvykle 0,4–0,5 kg, u granulí pak balení do 2 kg), případně kapsičky, paštiky, pamlsky. Narazit ale můžete také na vzorky krmiv, což jsou obvykle kvalitní granule pro kočky v malých baleních (většinou do 0,3 kg), díky nimž můžete otestovat, zda vašemu mlsnému mazlíčkovi budou vyhovovat.

Běžná krmiva pro kočky

V cenovém rozpětí od 100 Kč do 200 Kč najdete větší balení (např. 2 kg balení kapsiček nebo velké konzervy) a produkty s vyšším obsahem kvalitního masa a vyváženým poměrem všech důležitých látek a minerálů. Jedná se o kategorii, z níž vybírá většina majitelů koček.

Kvalitní krmiva pro kočky

Pokud investujete přibližně mezi 200 Kč a 500 Kč získáte buď vysoce kvalitní krmiva nebo granule pro kočky o velkých objemech (obvykle okolo 12 kg). V této cenové kategorii se nachází i balení speciálních krmiv pro kočky (např. bez obilovin nebo pro seniory).

Nejlepší krmiva pro kočky

Do top kategorie nad 500 Kč patří nej krmiva pro kočky (tzv. prémiová a superprémiová), a to jak granule, tak konzervy a kapsičky. Obsah kvalitního masa v těchto výrobcích může sahat až k hranici 85 %. Pořídit ale můžete také skutečně velká balení běžných granulí (a to dokonce až 30 kg), případně tzv. multipacky, které obsahují velký počet konzerv.

Odpovědi na nejčastější otázky

Na závěr jsme pro vás připravili krátký seznam odpovědí na nejčastější otázky, které majitelé koček s ohledem na stravování svých čtyřnohých kočičích mazlíčků často pokládají.

Jak poznám, že kočce krmivo vyhovuje?

Správně zvolené krmivo poznáte podle tmavých a pevných výkalů. Po uplynutí asi 8 týdnů dojde také k viditelnému zlepšení kvality srsti, kůže a celkové psychické pohody.

Kdy je nutné krmivo změnit a jak poznám, že kočce neprospívá?

Opět platí totéž, co u předchozí otázky – nevhodné krmivo poznáte nejdříve podle zažívacích problémů (často průjmy nebo světlých výkalů), špatné kvality srsti a lupů.

Jak správně přejít na nové krmivo?

Správný přechod je vždy postupný a měl by trvat zhruba 10 dní až 4 týdny. Každý den přitom zvyšujte poměr nového vůči původnímu krmivu (první den je vhodné smíchat cca 20 % nového a 80 % původního).

Je vhodné střídat typy, značky a chutě krmiva?

Přestože mnozí majitelé chtějí svému mazlíčkovi dopřát to nejlepší a ve snaze o pestrý jídelníček často střídají různá krmiva odlišných značek, ve skutečnosti je lepší, když zůstanete u jednoho typu a značky. Kočka si totiž na každé krmivo musí nejdřív zvyknout, pokud je proto často měníte nebo střídáte, s největší pravděpodobností bude mít trvalé zažívací potíže.

Co dělat, když kočce nechutnají granule?

Nechutenství může být příznakem nemoci, častěji je ale důsledkem přílišného rozmazlování. Pokud kočka granule odmítá z důvodu, že jí nechutnají, obvykle pomůže ochutit je lososovým olejem nebo lžící šťavnatého krmiva (konzervy, kapsičky). Někdy může být problém i v přílišné suchosti granulí. V takovém případě je můžete jednoduše zvlhčit.

Tipy na závěr

Kupujete-li suché krmivo, vždy volte pouze takový objem, který rychle spotřebujete. Pokud nevlastníte několik koček, několikakilogramová balení jsou většinou zbytečná. Vyhněte se také koupi granulí na váhu. V takovém případě totiž nemáte kontrolu nad tím, jak dlouhou jsou otevřeny a za jakých podmínek byly skladovány. Při koupi krmiva myslete také na to, že obsah některých složek (např. brusinky, borůvky, špalda) je pro kočku zbytečný, ale cílí na zákazníka, který má příjemný pocit, jako by kupoval potraviny pro sebe. Při výběru nejlepších krmiv pro kočky (ať už konzerv nebo granulí) věnujte pozornost také uživatelským recenzím, navštívit můžete také specializovaná fóra nebo srovnání nezávislých spotřebitelských testů, které obvykle stanovují žebříčky vítězů jednotlivých produktů. Pokud chcete sehnat kvalitní krmiva pro kočky levně, nekupujte granule s prošlou expirací ve slevě, akci nebo výprodeji. Přestože pokud je doba expirace překročena jen mírně, s největší pravděpodobností ještě nedošlo ke znehodnocení obsahu, nikdy to ale nelze zaručit. V případě, že nebudete doma delší dobu přítomni a nemáte nikoho, kdo by vám vašeho čtyřnohého kamaráda pohlídal, můžete si zakoupit tzv. dávkovače krmiva (granulí) pro kočky. Tyto dávkovače se každý den automaticky otevřou a nabídnou kočce přesnou porci.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami. 4.3 / 5 38 hodnocení

Vystudoval jsem filosofii a bohemistiku na Palackého Univerzitě v Olomouci, což mi pomohlo zdokonalit kritické myšlení, rozšířit si obzory a vybrousit psaný projev. Živím se jako copywriter a příležitostný grafik. Ve volném čase jsem obyčejně na treku v přírodě – i v dešti, mlze a sněhu. Skvěle se vyznám v moderním, lehkém a komfortním outdoor vybavení. Kromě toho si rozumím také s moderními technologiemi, ale rád se věnuji i vybavení domácnosti, zdravému životnímu stylu a věcem pro kutily. Sám si kupuji málo věcí, které však musí perfektně plnit svůj účel a být maximálně kvalitní.


Leave a comment