Jak vybrat správné granule pro psa v 8 krocích

Jak vybrat správné granule pro psa v 8 krocích

Proč (ne)dávat slepicím psí nebo kočičí granule?

Při volném chovu a hledání potravy patří u slepic mezi největší zdroje bílkovin nejrůznější červi, brouci, larvy a housenky. Mnoho chovatelů ale slepičkám také nabízí různé zbytky z kuchyně, které také obsahují slušné množství bílkovin. A stejně tak, jako jiné zvíře, i slepici přitahují mnoho druhů krmiv, které pro ně primárně určené nejsou. Na mysli máte třeba takové granule pro psy a kočky. Co myslíte, je pro vaše holky nebezpečné nebo jím slepice můžete krmit denně a poskytnout jim tak notnou dávku bílkovin?

Jsou zdravé? Mohou jíst slepice psí granule?

Krmivo pro psy nebo kočky je považováno za zdravou pochoutku i pro slepice, ale nikdy by nemělo tvořit podstatnou část jejich stravy. To platí bez ohledu na to, jak kvalitní je krmivo pro psy nebo kočky. Pokud se rozhodnete nabídnout krmivo pro slepice pro psy, měli byste nabídnout značku nejvyšší kvality, kterou najdete nebo si můžete dovolit. Tím zajistíte vyšší obsah masa a méně konzervačních látek. Ve skutečnosti je to dobrý přístup a zdravý způsob doplňování jejich pravidelné stravy.

Psí ani kočičí granule nejsou pro slepice nijak nebezpečné.

Bezpečnost nadevše

Ve vhodném množství a složení nejsou psí ani kočičí granule pro slepice nebezpečné. Dokonce ani méně kvalitní granule nijak nepoškodí vaše hejno slepic, jen krmení nebude zkrátka prospěšné. Pořád jsou psí a kočičí granule lepší než jiné směsi určené hospodářským zvířatům, jako jsou třeba ovce, kozy nebo králíci. Existují i důkazy, že příliš mnoho bílkovin může u slepic vyvolat ledvinové problémy, takže denní příděl bílkoviny určitě nepřekračujte a vždy dodržte těchto pá pravidel:

Vždy dodržujte pravidlo 90/10 . Jiným slovy by krmivo

. Jiným slovy by U malých kuřat do 18. týdne psí nebo kočičí granule podávat nedoporučujeme.

Psí žrádlo chutná snad všem slepičkám bez ohledu na plemeno.

Každá nosnice sežere asi 120 g krmiva denně, v praxi to při dodržení pravidla 90/10 znamená, že pamlsků smí slepice ostal maximálně jednu až dvě polévkové lžíce .

. Všechny zbylé granule před večerem odstraňte, jedině tak zabráníte návštěvníkům, jako jsou krysy nebo potkani.

Všeho s mírou

Krmivo pro psy nebo kočky klidně v zobáku vašich slepic skončit může, nicméně musí být holkám nabízeno pouze jako dočasné občerstvení, tedy v omezeném množství a s mírou. Jendou za pár týdnů je to velmi dobrá volba a jakési přilepší, hlavně v zimě, kdy většina slepic na dvoře strádá, protože si venku nic samy nenahrabou. Psí granule se velmi osvědčily taky u slepic, které jsou podvyživené a apatické. Většinou jim granule pomohou zmátořit se a přimět slepice začít znovu jíst.

Krmivo pro psy i kočky je naprosto bezpečné ke krmení vašeho hejna slepic, neublíží jim, pokud jim ho nabídnete jen jako příležitost.

Krmivo pro psy - Výběr značek doporučovaný eshopem

Pokud uvažujete o hledání nového krmivapro svého psa nebo jste se právě stali pečovatelem o nového člena rodiny, seznam podle výrobců granulí jistě usnadní váš úkol.

Hotová krmiva pro psy jsou vyvážená a splňují všechny potřeby psů v závislosti na jejich životní fázi, velikosti a individuálních vlastnostech. Doplňkové potraviny, na druhé straně, mají hýčkat patra, diverzifikovat psí stravu a poskytovat další minerály a živiny. Ne každý má čas a ochotu připravit si vlastní jídlo, ale určitě by každý chtěl pro svého psa to nejlepší. Zdraví a pohoda domácího mazlíčka do značné míry závisí na způsobu a kvalitě jeho krmiva.

Široký výběr potravin od různých výrobců vám umožňuje svobodně si vybrat to správné jídlo pro nás i pro našeho psa. Můžete si vybrat ze známých značek pro psy, jako je Brit, Taste of the Wild, Fitmin, Royal Canin, Butcher´s, Dolina Noteci a mnoho dalších.

Vyberte si dobré krmivo, které zajistí optimální vývoj štěněte, šťastný život pro dospělého psa a zdravý stáří seniorů.

Jak vybrat správné granule pro psa v 8 krocích

Jak vybrat správné granule pro psa se může zdát složitým problémem. V devadesáti osmi procentech všech případů je to však jednoduchý proces u kterého stačí použít zdravý „selský“ rozum a několik prostých pravidel. Mějme však vždy na paměti “neexistuje nic jako nejlepší krmivo pro všechny psy“. Každý pes je živý tvor, naprosto jedinečný, proto je k němu takto třeba přistupovat.

Ještě než se pustíme do výběru těch správných granulí si ujasněme co je vlastně pes zač, kde se tu vzal a jaké má výživové priority.

To, že je pes domácí přímým potomkem vlka je všeobecně známo. Ovšem pes je následníkem vývojové větve, která již není pouhým masožravcem tak jako její přímý příbuzný vlk. U psa geny mutovaly a genetická mutace způsobila, že se u psů mnohonásobně zmnožily geny odpovídající za tvorbu enzymu amylázy, který štěpí škrob. Další enzym (maltáza) zodpovědný za rozklad škrobů je zase vlivem genetické mutace prodloužený, má podobnou délku jako u býložravců. To vše znamená, že pes je sice stále masožravec (to potvrzuje například krátké střevo, které mají býložravci podstatně delší), ale dokáže trávit i škrobovou potravu. Dle odborné veřejnosti je schopnost trávit škrob pravděpodobně tím rozdílovým faktorem, který umožnil soužití člověka se psem tak jak jej známe dnes.

Pes je tedy vlku velmi blízký. Má však dnes již rozdílné zažívání, které mu umožňuje trávit podstatně pestřejší stravu než tomu je u vlka.

Co tedy musí obsahovat vyvážená a pestrá strava, která udrží Vašeho psa v kondici a zdravého?

Maso – zdroj stavebních kamenů organizmu živočišných bílkovin:

čerstvé, sušené, masovou moučku, hydrolyzované živočišné bílkoviny (vždy musí mít definovaný zdroj – hovězí, kuřecí atp…) Přílohu – zdroj rychlé energie (sacharidů), rostlinných bílkovin a vlákniny

obiloviny, brambory, luštěniny Tuky – zdroj hlavní energie

Pokud receptura obsahuje i ovoce, zeleninu, bylinky nebo různé druhy olejů je to pro její pestrost a zdravotní přínos vždy pozitivní.

1. Věk psa

Jako první kritérium výběru suchého krmiva je třeba zvážit věk psa. Proč? Protože požadavky na vývoj organismu jsou u štěněte výrazně odlišné oproti pejskovi v seniorském věku, který neroste, ale potřebuje více bílkovin a méně tuku.

Nepodceňujme věk psa při výběru granulí. Můžeme tím předejít zdravotním problémům v budoucnu.

Jak tedy definujeme stáří psa:

Štěně – zvýšené nároky na kvalitu a vydatnost stravy malá plemena do 12 měsíců střední plemena do 16 měsíců velká a obří plemena do 24 měsíců Dospělý – běžné nároky na výživu Senior – zvláštní požadavky na výživu malá plemena od 9 let střední plemena od 8 let velká plemena od 7-8 let obří plemena od 6 let

2. Velikost plemene

Velikost plemene je při výběru suchého krmiva druhým a neméně důležitým kritériem. Proč? Protože výživové požadavky malé čivavy jsou poměrně výrazně odlišné od toho co potřebuje tělo vlkodava. Zatímco čivavka je velmi energické stvoření, kterému prospěje vyšší množství bílkovin i tuku jako zdroje energie, vlkodav na druhou stranu má výrazně nižší požadavky a stejné množství tuku by se u něj ukládalo do tukové vrstvy a zbytečně by docházelo k náběhu na obezitu.

Nalezení a udržení ideální váhy může výrazně prodloužit život vašeho mazlíčka.

Čtrnáctiletá orientační studie to potvrzuje…

Psi, kteří byli krmeni tak, aby se jejich váha vždy blížila váze ideální, žili o 1,8 roku déle než jejich sourozenci z vrhu s nadváhou.

Jaké základní velikosti plemen rozeznáváme:

3. Aktivita psa

Aktivita psa je při výběru granulí doplňujícím kritériem. V naprosté většině případů se jedná o to, abychom svému chlupáči dali krmivo s tím správným energetickým obsahem. Tedy množství tuku, které receptura obsahuje by mělo odpovídat energetickému výdeji.

Jak vypadá rozdělení dle aktivity psa v praxi.

Aktivní – pracovní psi

Všichni ti kteří mají nadstardardní množství pohybu. Potřebují jak více tuku pro energii na celý den, ale i vyšší množství bílkovin pro efektivní regeneraci Březí a kojící feny

Fenka při výživě ať již nenarozených a nebo již narozených štěňátek potřebuje stejně vydatnou a energeticky vhodnou stravu jako je ta štěněcí Obézní psi

Zde máme přesný opak toho co potřebuje pes aktivní. Samozřejmě krom zvýšeného pohybu a úpravy krmné dávky potřebuje obézní pejsek i granule z výrazně nižším obsahem tuku než je průměr – 7%-12% podle stupně obezity Sterilizovaní psi

Kastrace se velmi často projeví i na změně metabolismu psa. Proto je dobré, krom vydatnějšího pohybu a úpravy krmné dávky zařadit i krmivo s nižším obsahem tuku – 10%-13%

4. Zdravotní nebo výživové dispozice psa

Zdravotní či výživové dispozice jsou při výběru granulí pro psa doplňkovým kritériem, které využijeme pouze v okamžiku, kdy má náš pejsek speciální požadavky na výživu.

Co můžeme považovat za zdravotní či výživové omezení.

Alergičtí psi

Alergie se převážně projevuje nepřiměřenou reakcí organismu na podnět přicházející zvenčí. Ve výživě jde o reakci na některou ze surovin, která se nachází ve stravě. Víme-li, že máme alergického psa je nezbytné se alergizující surovině vyhnout a hledat v recepturách, které ji neobsahují. Krmiva, která neobsahují obecně známe alergizující suroviny mají obecný přívlastek Hypoalergenní. Citlivé zažívání

Důvodů pro citlivé zažívání může být mnoho. Vnějšími projevy jsou většinou zvracení, nadýmání, zvýšená plynatost. Obecný přívlastek krmiv jež jsou vhodná pro citlivé zažívání je Senzitivní.

5. Granule pro psa podle výrobního postupu

Druh granule podle výrobního procesu je dalším z doplňkových kritérií při výběru suchého krmiva pro psy. Proč je to důležité? Protože granule vyrobené různými výrobními procesy mají sami o sobě různé vlastnosti. Věříme, že je důležité, aby o těchto rozdílech byl zákazník informován.

Jaké jsou druhy výroby suchých krmiv pro psy.

extrudované krmivo

Veškeré suroviny jsou namlety na jemný prášek a procházejí strojem, který se jmenuje extrudér. Tam za tlaku vyššího než je atmosferický, při teplotách v určitých fázích přesahujících 130o C dojde k procesu spojení všech surovin do tvaru granule. Následně granule prochází nástřikem vitamínů, minerálů a případně příchutí. Na konci se granule zchladí a zabalí.

Extrudérů je pochopitelně mnoho typů a podle toho, který je pro výrobu použit následná granule tu více tu méně nasáká tekutinu a v žaludku psa bobtná čímž může zatěžovat jeho zažívání. Dochází ke zvýšené plynatosti. pečené krmivo

Všechny suroviny se namelou nahrubo a umíchají na těsto. Těsto se nalije do formy a prochází v horkovzdušné troubě procesem pečení, kdy teplota nepřekračuje 90o Následně dochází k sušení vyrobených granulí. Na konci se granule zchladí a zabalí.

Jakmile granule projde do žaludku rozpadne se na základní suroviny a nezatěžuje zbytečně zažívání. Pečené krmivo nebobtná.

Vzhledem k tomu, že jde o výrazně pomalejší výrobní proces než u extruze není natolik komerčně zajímavý a věnuje se mu na celém světě jen něco okolo 10 výrobců. Jde tedy o alternativní způsob výroby. lisované krmivo

Všechny komponenty se smíchají, přidá se pojidlo a protlačí se přes trubkové koncovky lisovacího stroje. Často se mylně uvádí lisování za studena. Ovšem již z principu tlak lisu teplo vytváří a proto je lisování za studena logický nesmysl. Následně dochází k sušení vyrobených granulí. Na konci se pelety zchladí a zabalí.

Jde také o velice pomalý výrobní postup.

6. Možné alergie a jak je krmivem řešit

Jak jsme si již pověděli hypoalergenní krmivo jsou receptury, které neobsahují známé suroviny, které vyvolávají přehnanou reakci organismu tedy alergii. Je nutné si říci, že alergií je velké množství a vyvolat alergii umí téměř kterákoli surovina. Budeme se věnovat pouze obecně známým, v běžné psí populaci nejvíce rozšířeným alergizujícím surovinám.

Pokud váš pes vykazuje příznaky alergie nechte jej otestovat veterinářem. Jen test vám ukáže nač konkrétně je alergický.

Jako prevence je dobré vždy po několika měsících obměnit recepturu. Hlavní změna by měla spočívat v obměně primární masové složky (např. kuřecí – jehněčí – rybí – kuřecí). Také primární přílohu není od věci změnit (např. pšenice – brambor – hrách – pšenice)

Nejvýrazněji alergizující suroviny v krmivech.

7. Velikost balení

Velikost balení patří mezi okrajová a neprávem opomíjená kritéria výběru suchého krmiva pro psy. Většina granulí vydrží v otevřeném balení minimálně 30 dnů. A měsíc je právě tím časovým obdobím, které bychom při výběru velikosti balení měli zohlednit. Více než 90% krmiv totiž užívá při výrobě závěrečný nástřik jehož součástí jsou i oleje a oleje jak známo mají tendenci v nechráněném prostředí žluknout a tím krmivo znehodnocovat.

Co zohlednit při výběru velikosti balení suchého krmiva.

Množství krmiva, které pes zkrmí během 30 dnů Velikost psa Možnosti skladování otevřeného

8. Zdravý pes

Zdravý pes by měl být tím nejdůležitějším kritériem při výběru granulí. Dejte vždy pozor v supermarketu, když uvidíte supervýhodnou nabídku desetikilového pytle za 200Kč. Já vím je to opravdu výborná cena. Položte si však otázku. Čeho jeden kilogram dnes stojí dvacet korun. Chleba? Mouky? Brambor? To jistě ne. Nejspíše tak zametený prach kolem nějakého stroje na kvalitnější granule bude mít tu hodnotu. Přeci nechcete svého psího kamaráda doslova umučit hlady krmivem, které nemá žádné výživové hodnoty a jehož složení není ani na udržitelnosti základních životních potřeb.

Psa si vždy pořizujeme velikého tak, jak umožňuje naše peněženka a ne nemám na mysli kupní cenu. Mám na mysli kvalitní krmivo, kvalitní veterinářskou péči a plnohodnotný psí život. Myslete na to prosím vždy, když si pořizujete nového psího kamaráda.

Chcete-li můžete jít ještě o krok dál a dát domov opuštěnému či týranému pejskovi. Pořízení vás nebude stát téměř nic a veškeré náklady půjdou na jeho každodenní plnou misku, veterináře a lásku, kterou mu můžete dát. Věřte, že vám milionkrát vrátí. Nevíte-li kam se obrátit vřele doporučuji neziskovou organizaci – Pes nejvěrnější přítel:


Leave a comment