Nejlepší elektrický obojek pro psa 2022 – TEST & RECENZE

Nejlepší elektrický obojek pro psa 2022 – TEST & RECENZE

Ať už hledáte elektrický obojek pro profesionální výcvik nebo jen potřebuje vašeho čtyřnohého kamaráda odnaučit věčné zlozvyky, z vlastní zkušenosti vám mohu doporučit DogTrace d-control 600. Splňuje veškeré výrobcem garantované vlastnosti; výdrží baterie a vodotěsností vysílače je dokonce výrazně překonává. U malých pejsků se mi zase osvědčil Bentech D776.

Nejlepší celkově DogTrace d-control Pro náročné Profesionální a mimořádně odolný elektrický obojek s programovatelnými tlačítky, mnoha funkcemi a dosahem 1 000 metrů. Nejlepší cena/kvalita Bentech D776 Zlatý střed Univerzální elektrický obojek pro velká i malá plemena s dostatečným dosahem a vodotěsností. Lze použít až pro 3 psy. Nejlepší levný Petrainer PET998DB Levný základ Základní elektrický obojek pro každého, kdo chce ušetřit. Díky dosahu 300 metrů se hodí především pro trénink v uzavřených prostorách.

Nejlepší elektrické obojky pro psa

Recenze DogTrace d-control 1000 One – odolný s velkým dosahem a mnoha funkcemi

Pro náročné

Dosah: 1 000 m | Počet psů: 2 | Vodotěsnost přijímače: ano | Rozsah impulzů: 40 | Zvuk: ano – 2 módy | Vibrace: ano – 4 módy | Světlo: ano – 8 módů | Baterie/dobíjecí: baterie | Rozměry vysílače: 113 × 53 × 29 mm | Rozměry přijímače: 55 × 27 × 21 mm | Hmotnost přijímače: 31 g | Přibližná cena: 6 174 Kč

Klady Kvalitní a voděodolné provedení

Velký dosah 1 000 metrů

Dlouhá výdrž baterie

Více typů zvuku, vibrace, světelných módů a impulzů

Funkce Booster

Programovatelná tlačítka

Zápory Vyšší cena

Pro nejnáročnější uživatele jsme v naší recenzi vybrali elektrický obojek pro psa od značky DogTrace. Ačkoliv i běžné modely tohoto výrobce nabízejí dostatečný dosah a skvělé funkce, DogTrace d-control professional 1000 ONE patří mezi naprostou špičku. Zařízení je odolné proti vodě včetně dlouhodobého ponoření i proti mechanickému poničení. Vyznačuje se skvělou kvalitou zpracování a dlouhou životností. Hlavním prvkem, který řadí DogTrace d-control professional 1000 ONE mezi pokročilé typy, je obrovský dosah 1 000 m.

DogTrace d-control nabízí 2 zvukové signály, 4 typy vibrací, 40 stupňů impulzů, možnost zvolit krátký i dlouhý impulz a 8 světelných módů. Volba zvaná Booster umožňuje skokové navýšení impulzu bez nastavování, což oceníte v krizových situacích. Pro každou funkci je zde vlastní spínač, což výrazně zrychluje ovládání. Jednotlivá tlačítka jsou programovatelná a lze na ně nastavit libovolný typ korekce. Na jeden vysílač se dají napárovat dva elektrické obojky.

Baterie v tomto elektrickém obojku nejsou nabíjecí, ale je třeba je vyměnit rozšroubováním zařízení. Vnitřní uložení bez konektoru zaručuje dokonalou ochranu proti vniknutí vody. Baterie vydrží dle intenzity používání přibližně 6 až 12 měsíců. Rozhodně vás tedy nebude jejich výměna příliš často omezovat. Stav baterie poznáte podle diody a dobře čitelného displeje. Vybrat si můžete z reflexního oranžového nebo decentnějšího černého provedení.

Recenze Bentech D776 – univerzální elektrický obojek i pro malá plemena

Zlatý střed

Dosah: 800 m | Počet psů: 3 | Vodotěsnost přijímače: ano | Rozsah impulzů: 99 | Zvuk: ano | Vibrace: ano | Světlo: ano | Baterie/dobíjecí: dobíjecí | Rozměry vysílače: 85 × 42 × 15 mm | Rozměry přijímače: 32 × 48 × 24 mm | Hmotnost přijímače: 40 g | Přibližná cena: 2 290 Kč

Klady Skvělý poměr ceny a kvality

Dostatečný dosah

Až pro tři psy

Kompaktní velikost – vhodný pro malá plemena

Vodotěsnost

Zápory Úsporný režim omezuje pohotovost použití

Tipem na zlatou střední cestu mezi pokročilým provedením a velice výhodnou cenou je elektrický obojek Bentech D776. Tento model nabízí v ideálních podmínkách dosah až 800 metrů, což je více než dostačující pro běžné použití i většinu profesionálního výcviku. Přes jeden vysílač můžete ovládat až 3 psy. Vysílač i přijímač jsou plně vodotěsné, tudíž nevadí nepříznivé počasí, ani když si pes půjde v elektrickém obojku zaplavat.

Výcvikový obojek Bentech D776 nabízí různé typy korekce – zvuk, vibrace a stimulační impuls – nechybí ani světlo pro snadné lokalizování psa v noci. Impulz lze nastavit na 99 intenzit, tudíž se elektrický obojek pro psa hodí pro citlivější i tvrdohlavější psy. Pro každou funkci máte samostatné tlačítko. Ovládání je celkově jednoduché, intuitivní a především v praxi rychlé. Na ovládači na podsvíceném displeji ihned vidíte použité nastavení. Díky drobným rozměrům využijete obojek pro malá i větší plemena. Obvod kolem krku psa lze nastavit od 20 do 60 cm.

Testovaný elektrický obojek na psa má vestavěné a dobíjecí baterie. Lze dohromady na jednom rozdvojeném kabelu nabíjet jak přijímač, tak vysílač. Baterie vydrží přibližně týden běžného provozu. Abyste ji šetřili, po chvíli nečinnosti se Bentech D776 přepne do spánkového režimu. Díky tomu uspoříte baterii, avšak následně zařízení nereaguje na první zmáčknutí a je třeba ho nejprve stiskem aktivovat. Doporučujeme s touto mírně nepraktickou záležitostí počítat a nejprve se naučit pracovat s opětovnou aktivací nanečisto bez psa.

Recenze Petrainer PET998DB – levný a přitom spolehlivý elektrický obojek

Levný základ

Dosah: 300 m | Počet psů: 2 | Vodotěsnost přijímače: ano | Rozsah impulzů: 100 | Zvuk: ano | Vibrace: ano | Světlo: ano | Baterie/dobíjecí: dobíjecí | Rozměry vysílače: 40 × 80 × 22 mm | Rozměry přijímače: 65 × 38 × 26 mm | Hmotnost přijímače: 65 g | Přibližná cena: 1 290 Kč

Klady Nízká cena

Vzhledem k ceně kvalitní provedení

Vodotěsnost

Detailní přizpůsobení impulzů

Přijímač i vysílač lze rychle a společně nabíjet

Zápory Kratší dosah

Nepodsvícený displej

Delší doba nastavování

Elektrický obojek pro psa Petrainer PET998DB je základní model s nízkou cenou. Hodí se pro nenáročné cvičitele, kteří chtějí ušetřit a přitom hledají dobře zpracovaný model, na který se mohou spolehnout. V porovnání s dražšími elektronickými obojky má Petrainer PET998DB kratší dosah 300 metrů v ideálních podmínkách. Hodí se proto spíše na cvičiště než do terénu, kde se tato hodnota ještě zkracuje.

Výcvikový obojek Petrainer PET998DB se hodí pro střední, větší plemena, popřípadě i menší rasy s širším krkem. Má nastavitelný obvod kolem krku psa od 20 do 60 cm. Velkým plusem je u základního modelu překvapivě dobrá vodotěsnost. Elektrickému obojku nevadí déšť, sníh, ani chvilkové ponoření. Nastavit si můžete sílu impulzu v 99 úrovních. To dává velkou možnost přizpůsobení, avšak změna nastavení je kvůli tomu poměrně pomalá, stejně jako celé ovládání. Krom impulzů Petrainer PET998DB disponuje také funkcemi vibrace, zvuk a světlo.

K vysílači můžete připojit až dva přijímače, tudíž ho lze používat pro dva psy najednou. Samotný výchovný obojek pro psa i vysílač mají dobíjecí provedení. Oba se dobijí za 2 až 4 hodiny. Přijímač vydrží pak fungovat 3 až 7 dní a vysílač 1 až 3 měsíce. Informace o nastavení vidíte přehledně na displeji, který bohužel ale není podsvícený. Petrainer patří mezi nejlepší levnou volbu na trhu!

Test a srovnání elektrických obojků pro psy

Nejprodávanější elektrické obojky pro psy

Jak vybrat elektrický obojek pro psa

Elektrický obojek, někdy také nazývaný jako elektronický nebo výcvikový obojek, je pomůckou určenou pro výchovu a trénink psa. Aby splnil svůj účel, je zapotřebí vybrat odpovídající typ, vhodné funkce a také s ním správně zacházet.

Před použitím si nastudujte manuál i všeobecné informace o tom, jak elektrický obojek funguje a jak s ním zacházet. Netestujte nikdy funkce na psovi. Elektrický obojek neslouží pro trestání psa a k tomu, aby mu způsobil bolest. Jedná se o impulz, který je nepříjemný nebo jen čistě informativní. Pes vždy musí vědět, proč korekce přišla.

Použití této výcvikové pomůcky by se dalo přirovnat k signalizaci v autě při nezapnutí bezpečnostního pásu – tento zvuk není příjemný a řidič ví, kvůli čemu se spustil, tudíž své chování napraví.

Testado radí Abyste poznali, jak elektrický obojek funguje, je dobré si vyzkoušet impulzy na vlastní kůži. Získáte tak představu o síle konkrétního nastavení. Začínejte od nejnižšího a postupně zvyšujte. Nemusíte se bát. Ani vyšší impulzy, byť nejsou příjemné, vám neublíží. Stejně tak psa nijak neohrožují.

Využití elektrického obojku

Elektrický obojek se hodí pro celou řadu situací. V první řadě vám umí pomoci s odnaučením nežádoucího chování, jako je například žraní nevhodných věcí, prohánění zvěře nebo dopravních prostředků, ničení předmětů, štěkání (obojek proti štěkání), tahání na vodítku a mnoho dalších psích zlozvyků. Dále pomáhá dohlížet na plnění povelů, zejména těch prováděných na dálku, jako je základní přivolání. Také s jeho pomocí zvládnete zvýšit rychlost nebo přesnost cviků.

Elektrické obojky pro psy využijete pro profesionální trénink i pro domácí výchovu psa. Hodí se pro různé situace i pro různé hafany bez ohledu na plemeno, velikost nebo povahu. Při správném používání je nenahraditelným pomocníkem, který vám usnadní vzájemnou komunikaci.

Nenahrazuje klasický obojek a ani neslouží k připnutí vodítka. Elektrický obojek se připíná tak, aby pevně obepínal horní část krku, neposouval se a přitom neškrtil. Klasický obojek pak sedí pod ním v místech, kde je krk psa širší.

Velikost psa

Základním kritériem pro výběr elektrického obojku je velikost psa. Převaha modelů je vhodná pro střední a větší rasy. Existují však i typy pro menší psy. Tyto výcvikové obojky se od standardních liší především svou velikostí a hmotností, která se pohybuje kolem 40 g, v případě „toy“ plemen ideálně ještě méně.

Malým psům díky zmenšeným rozměrům sedí lépe na krku a nejsou pro ně zbytečně velkou zátěží. Občasně mohou mít výcvikové obojky pro drobné rasy psů také sníženou sílu impulzů.

Způsoby korekce a funkce

Jedním z nejdůležitějších parametrů je způsob korekce neboli upozornění psa. Většina eklektických obojků nabízí kombinaci různých možností. Celkem můžeme najít tři základní korekční funkce:

Impulz

Vibrace

Zvuk

Impulz je pro psa nepříjemnou korekcí (nikdy však nesmí být nastaven tak, aby byl používán jako trest). Slouží především k přerušení nežádoucího chování.

Zvuk a vibrace pak mohou mít funkci varovného signálu, že přijde nepříjemný korekční impulz. Velice často se také používají například namísto povelu pro přivolání psa nebo pro označení správného momentu při plnění povelu v kombinaci s pamlskem, hračkou či jinou odměnou.

Náš tip Pokud má signál suplovat povel (například „ke mně“, neměl by být pro psa nepříjemný. Nepoužívejte proto impulz. Většina psů nejlépe reaguje na zvuk, u citlivějších jedinců lze použít vibraci. Ta je také téměř nezbytnou pomůckou pro práci s hluchými psy.

Ultrazvukové obojky

Vedle třech základních korekcí mohou mít elektrické obojky i další funkce a úpravy. Zvuk někdy bývá nahrazený pro lidi neslyšitelným ultrazvukem. Jeho výhodou je, že neruší ostatní lidi. Na druhou stranu pokud pes nereaguje, tak nemáte žádnou sluchovou kontrolu, zda byl zvuk doopravdy úspěšné vyslaný.

Sprejové obojky

Další alternativou může být použití sprejové korekce namísto běžného impulzu. Výrobky pracující na principu vstříknutí spreje pod čumák najdete v obchodech pod názvem „sprejové obojky“.

Tato varianta je mnohdy citlivější pomůckou pro vyrušení psa z nežádoucí činnosti. Hodí se například tehdy, když chcete odnaučit požírání různých věcí nebo hrabání na zahradě. U psů se silným loveckým pudem však nemusí být dostatečně silnou korekcí, která je odradí od pronásledování zvěře.

Svítící obojky

Pro pohyb ve tmě se vám bude hodit světlo či blikání obojku, díky kterému psa snadno uvidíte. Tato funkce slouží jen pro vás a pes ji nijak neregistruje, tudíž ji nelze na rozdíl od zvuku, vibrace nebo impulzu použít pro korekci ani jako signál povelu.

Náš tip Pokud si chcete pořídit jen svítilnu na psa bez ostatních funkcí, existují i levné plastové svítící výrobky ve tvaru obojku nebo přívěsku na obojek proti štěkání – není tedy nutné utrácet za dražší výcvikové zařízení.

GPS obojky

Při výcviku na větší vzdálenosti, zejména při vykonávání myslivosti a v obdobných disciplínách, se používá zabudovaná GPS. Ta umožňuje sledovat aktuální polohu vzdáleného psa například přes mobil nebo tablet. Stejně jako svítilna, ani GPS nemá žádný vliv na psa a slouží jen pro vaši kontrolu. U kvalitních GPS obojků počítejte s vyšší pořizovací cenou.

Protištěkací obojky

Pokud chcete psa odnaučit dělat hluk, existují módy elektronických obojků, které spustí automaticky korekci v případě detekování štěkotu. V obchodech je najdete pod názvem „protištěkací obojky“. Reagují přesně a nehrozí, že by došlo k sepnutí kvůli běžnému okolnímu hluku.

Alternativou jsou pak protištěkací budky, které místo klasického impulzu používají ultrazvuk. Ten však nemusí být pro vašeho psa dostatečně vyrušující a naopak může vadit sousedním domácím mazlíčkům i volně žijící zvěři.

Výcvikové obojky s ohradníkem

Pro odnaučení přeskakování plotu, utíkání a toulání se existují takzvané neviditelné ploty neboli elektrické obojky s ohradníkem, které pomocí prvotního upozornění (zvuk, vibrace) a následně pomocí impulzu spustí v případě, že pes opustí prostor pozemku. Nejedná se o klasické vzduchem vedené ohradníky, jen senzory vymezený prostor, na který reaguje elektrický obojek. Neviditelné ploty nejsou škodlivé pro lidi a mohou jimi volně procházet i jiná zvířata, která na sobě výchovný obojek nemají.

Ovládač a nastavení

Elektrický obojek se skládá ze dvou částí:

Elektrický obojek

Ovladač

Samotný elektrický obojek se nasazuje na krk psa. Aby bylo možné na něm na dálku nastavovat jednotlivé funkce a spouštět ho, psovod má u sebe ještě ovládač. Obvykle se jedná o krabičku s ovládacími prvky, kterou neznalá osoba snadno zamění s tlačítkovým mobilním telefonem. Díky kompaktním rozměrům a poutku na pásek nebo přes rameno či kolem krku ho není problém nosit při procházce nebo při výcviku u sebe.

Pozor Ovladač si nikdy nedávejte do tašky nebo do kapsy. Hrozí nechtěné zmáčknutí tlačítka a spuštění impulzu. Spuštěním v situaci, kdy pes neprovádí nic špatného, nebo netrénujete, ho matete, stresujete a kazíte již naučené chování.

Maximální hodnota impulzu nic nevypovídá o tom, jakou má elektrický obojek „sílu“. Jen umožňuje díky většímu rozmezí detailnější přizpůsobení intenzity korekce. Větší rozsah impulzů také neznačí kvalitnější obojek proti štěkání, jak se mnozí výrobci snaží zákazníky přesvědčit.

U zařízení se stovkou programů je rozdíl mezi dvěma sousedními stupni zanedbatelný a nevnímá ho ani ten nejcitlivější pes. Naopak v případě, že dojde ke krizové situaci a vy budete potřebovat skokově zvýšit sílu impulzu, je delší přepínání opravdu nepraktické.

Pokud máte více psů, určitě oceníte, že na jeden ovladač lze napárovat více obojků. Pomocí jedné krabičky tak udržíte kontrolu nad všemi vašimi hafany. Vždy ovládáte každý přijímač samostatně. Rozlišení je řešené pomocí přepínacích módů nebo je ovladač osově rozdělený a každá polovina slouží pro jiného psa.

Standardní modely bývají určené pro jeden nebo dva výcvikové obojky, občasně i pro tři. Pokud máte ovladač s funkcí spárování více přijímačů, samozřejmě tuto možnost nemusíte využívat a bez problémů ho lze používat i pro jediného psa.

Testado radí Dávejte dobrý pozor, zda máte mód přepnutý doopravdy na psa, kterému chcete vyslat impulz. Při práci s více psy, když potřebujete rychle reagovat, některým lidem může vyhovovat spíše používání dvou různých ovladačů, ideálně jiného designu.

Dosah elektrického obojku

Dosah je důležitý parametr, který říká, na jak velkou vzdálenost reaguje obojek na signál vyslaný ovladačem. Uváděná hodnota je vždy jen nominální, tudíž odpovídá maximální vzdálenosti za ideálních podmínek a v rovném terénu. Pokud je horší počasí (zejména mlha a déšť) nebo jsou v krajině různé překážky a nerovnosti, signál se přes ně hůře přenáší a elektrický obojek má tak v praxi o něco snížený dosah. Je to podobné jako u Wi-Fi zesilovačů.

Čím vyšší dosah, tím bývá elektrický obojek dražší. Základní modely s dosahem několik stovek metrů se hodí spíše pro trénink v uzavřeném prostoru na cvičáku. Pro běžné venkovní použití volte model, který dosahuje nejméně na 500 metrů. Čím dále se pes od vás dostane, například při výcviku nebo i při tendenci utíkat za zvěří, tím větší rádius je třeba zvolit. Nejpokročilejší typy mohou mít dosah až několik kilometrů.

Neviditelné ploty, na které je výchovný obojek pro psa proti utíkání napojený, reagují v každé své části a není k nim zapotřebí kupovat ruční ovladač s omezeným dosahem. Ten často chybí i u obojků proti štěkání, které mají spouštěč zabudovaný přímo v sobě.

Vodotěsnost a odolnost

Elektrický obojek pes nosí za každého počasí. Proto by základní vlastností každého zařízení měla být odolnost proti vodě i proti nárazu, který běžně vzniká například, když si pes lehne na tvrdou podlahu.

Většina modelů je voděodolných a nevadí jim déšť. Pokud váš pes rád plave, je zapotřebí pořídit přímo vodotěsné provedení, kterému nevadí ponoření pod hladinu. Kromě elektronického obojku může mít voděodolnost nebo vodotěsnost i ovládání.

Způsob nabíjení

Aby celé zařízení fungovalo, je zapotřebí dodávat energii jak výcvikovému obojku, tak i ovládači. Nejčastěji se můžete setkat s vyměnitelnými bateriemi nebo dobíjecím akumulátorem. Zatímco první typ nabízí díky lepšímu uzavření zdroje ve vnitřní části a bez konektoru spolehlivější vodotěsnost, u akumulátoru vám zase odpadá starost a náklady na pořizování baterií.

O výdrž baterií se obvykle nemusíte bát. Při intenzivním používání mohou vydržet čtvrt až půl roku. U akumulátorových typů bývá tato doba kratší. Vždy záleží na kapacitě i frekvenci používání. Většinou po plném dobití můžete protištěkací obojek i ovladač používat v řádu týdnů až měsíců.

Nejoblíbenější značky elektrických obojků pro psa

Elektrické obojky DogTrace

DogTrace je česká značka, která má velkou oblibu mezi profesionálními výcvikáři i běžnými pejskaři. Vybrat si můžete z různých výrobků od jednoduchých a levných typů přes univerzální modely s dlouhým dosahem až po profesionální provedení. Nechybí ani velikostně kompaktnější elektrické obojky pro malá plemena.

Elektrické obojky PetSafe

Dalším velice oblíbeným výrobcem elektrických obojků je PetSafe. Tato značka vyniká dobrým poměrem ceny a kvality. Má kvalitní zpracování a používá dlouho prověřené technologie. Velkou výhodou je velká variabilita síly impulzů, velikostí i funkcí. Kromě výcvikových obojků si můžete koupit i provedení proti štěkání nebo elektrické obojky s ohradníky.

Elektrické obojky Petrainer

Elektrické obojky Petrainer patří mezi levnější výrobky, které se hodí pro každého, kdo chce ušetřit a zároveň hledá spolehlivé zařízení. Vybrat si můžete z opravdu jednoduchých modelů, které mají krátký dosah či se používají jen výchovné obojky proti štěkání. Nechybí ale ani voděodolné typy s velkým dosahem.

Ceny elektrických obojků pro psa

Cena do 1 000 Kč

Za nejnižší cenu můžete koupit základní výchovné obojky proti štěkání nebo modely s krátkým dosahem, které se hodí pro výcvik v uzavřených prostorách, jako je domácnost, zahrada či cvičiště. Dosah výrazně bývá rušený nerovnostmi, proto tyto elektrické obojky nedoporučujeme k používání v terénu a během venčení.

U modelů do 1 000 Kč si obzvláště dávejte pozor na kvalitu, zejména co se týká bezpečnosti a utěsnění proti vodě. Na trhu najdete mnoho závadných nebo nespolehlivých elektrických obojků. V naší recenzi jsme pro vás vybrali ověřené a funkční provedení.

Cena od 1 000 do 3 000 Kč

Obojky v cenovém rozmezí 1 000 až 3 000 Kč mají stále poměrně jednoduché a neprogramovatelné ovládání. V porovnání s nejnižší kategorií však nabídnou daleko kvalitnější a odolnější zpracování a lepší dosah. Všem nenáročným uživatelům, kteří mají hodného psa bez tendencí utíkat za zvěří, budou stačit.

Cena od 3 000 Kč do 5 000 Kč

Elektrické obojky do 5 000 Kč patří již mezi vyšší třídu, což je znát především na zvýšeném dosahu. Hodí se nejen pro rekreační využití, ale také pro profesionální výcvik. U některých si můžete naprogramovat funkce do jednotlivých tlačítek tak, aby vám ovládání co nejvíce vyhovovalo. Elektronické obojky v této cenové kategorii nabízejí maximální spolehlivost a perfektní vodotěsnost.

Cena nad 5 000 Kč

Za elektrické obojky nejvyšší třídy zaplatíte obvykle více než 5 000 Kč. Tyto modely vynikají různými specializacemi a nadstandardními prvky. Například mohou mít zvýšenou odolnost či extrémní dosah více než 1 km, což využijete především při mysliveckém a jiném výcviku psa na dlouhé vzdálenosti. Pokročilejší výcvikové obojky dokonce umí inteligentně regulovat intenzitu impulzu, když má pes mokrou srst, kvůli které by běžná provedení probíjela více.

Kde koupit elektrický obojek na psa?

Velký výběr elektronických obojků najdete na Heurece. Zde můžete filtrovat zboží dle požadovaných parametrů a získat velice výhodnou cenu. Dobrým tipem je také Alza, jež se zaměřuje na elektronické vychytávky, nebo na Zoohit a další specializované obchody s chovatelskými potřebami a doplňky pro vaše mazlíčky.

Použité zdroje:

Pet-park

Electric-collars

Nejoblíbenější elektrické obojky podle zkušeností uživatelů


Leave a comment