Sofistikované kuchyně potřebují vaření?

Sofistikované kuchyně potřebují vaření?

Stavební řešení kuchyní

TZB-info / Voda, kanalizace / Stavební řešení kuchyní

Stavební řešení kuchyní

Kuchyň je prostor pro vaření, musí proto umožňovat vaření, pečení a přípravu jídel včetně doprovodných funkcí např. mytí nádobí a kuchyňských potřeb, jejich uskladnění apod. Umístění kuchyně je většinou závislé na přívodu a odpadu vody, plynu aj. Kdy je kuchyň obytnou místností?

Okna a dveře jsou neoddiskutovatelné atributy kuchyně. Jejich řešení se může měnit podle typu dispozice, funkčnosti, potřeby osvětlení a prosvětlení, větrání apod. Podružný není ani estetický a harmonický výsledek, který koexistuje dohromady s ostatními prvky kuchyně. Potřeba je zamyslet se i nad rozvodem elektro, vypínači (vč. regulátoru osvětlení) a dostatkem zásuvek pro případné lampičky, LED osvětlení, rampy, rádio, CD přehrávač aj. Totéž platí o zasíťování stran počítače, řídících jednotek ovládání spotřebičů, WI-FI modulu, klimatizace, TV a připojení různých periférií dle potřeby. Obklad za linkou a kolem linky je neoddělitelnou součástí stavebních úprav a v dnešní době je opravdu z čeho vybírat.

Co nám sděluje oblíbená „suchá“ řeč normy???

Tématika kuchyní je velmi rozsáhlá a současné spotřebiče jsou leckdy velmi sofistikované. Zkusíme se tím vším trochu proskočit, určitě však nepostihneme všechno. Podle Murphyho zákonů budete určitě potřebovat rozměry, které zde nezmíním. No, uvidíme.

Kuchyň je prostor pro vaření, musí proto umožňovat vaření, pečení a přípravu jídel včetně doprovodných funkcí např. mytí nádobí a kuchyňských potřeb, jejich uskladnění apod.

Kuchyň, která má plochu nejméně 12 m2, je obytnou místností, pokud:

má přímé denní osvětlení okny

je přímo větratelná okny

je vybavena zařízením pro dostatečné vytápění

je svým vybavením a uspořádáním určena k trvalému bydlení.

Minimální světlá výška pro kuchyně, stejně jako pro ostatní obytné místnosti, je potom stanovena na:

2 600 mm pro obytné místnosti bytových domů,

pro obytné místnosti bytových domů, 2 500 mm pro obytné místnosti rodinných domů,

pro obytné místnosti rodinných domů, 2 300 mm pro obytné místnosti v podkroví.

Umístění kuchyně je většinou závislé na přívodu a odpadu vody, plynu aj. Instalace lze pochopitelně přizpůsobit, nicméně čiňte tak v rozumném rámci, obezřetně a po domluvě s odborníky. Zatím řešme jednotlivé části kuchyně jako séparé ostrůvky, později lze jednotlivé komponenty sdružovat do celků.

Vkusně řešená kuchyně s vymezením funkcí typem podlah a stropní nutou pro přisvětlení Vkusně řešená kuchyně s vymezením funkcí typem podlah a stropní nutou pro přisvětlení

Okna

Optická pohoda je soulad funkčního, psychického a estetického působení rozměrů a tvarů v prostoru, zařízení a jejich interakce a barev interiéru, včetně osvětlení. Tohle platí stejně pro kuchyně, které jsou tématem, jako pro jakékoliv místnosti v bytě či v domě.

Takže kritéria pro rozdělení oken by mohla být asi taková:

Osvětlení – Budiž světlo!

Dopadající světlo rozlišujeme na denní, umělé a sdružené. Podle soustředění světlo rozdělíme na celkové nebo převážné, dále lokální a kombinované. Pro práci je dáno osvětlení normou. Okno nám umožňuje využívat světlo denní a jeho soustředěnost je možné regulovat na různou intenzitu i velikost osvícené plochy. Je pochopitelně vhodné z úsporných i praktických důvodů využívat denní rozptýlené světlo v co největší míře pro činnost, která tomu odpovídá. Stejně tak je nutné mít možnost toto světlo (popř. sluneční záření) regulovat nebo utlumit na minimum. Pochopitelně hovoříme o standardních prostředcích pro tuto regulaci a pomineme, že již existují v rámci výzkumů skla, která mohou měnit svoji propustnost až po úplné zatmění. Pro ostatní způsoby osvětlení předpokládejme osvětlení umělé, za pomoci osvětlení žárovkou, zářivkou, LED diodami nebo jejich obdobou, včetně jejich kombinace navzájem. Stejně tak lze toto osvětlení kombinovat s osvětlením denním. Velmi zajímavou alternativou je osvětlení pomocí světlovodů, kdy velmi účelně využíváme denního světla, jeho odrazu ve stříbrném zrcadlovém tubusu s hlavicí z tvrzeného nebo křišťálového skla s difuzérem pro rozptýlení odražených paprsků. V kombinaci s umělým osvětlením vzniká ekologické, estetické a ekonomické řešení.

Přirozené větrání – aerace, no prostě otevřete okna dokořán…

Okna nám slouží k přirozené výměně vzduchu v místnosti, ke změně tepelné pohody aj. V dnešní době se dodávají okna s vícepolohovým kováním, s tzv. mikroventilací. V kuchyni více než kde jinde musíme brát v potaz množství vodních par a vlhkosti, vznikajících při přípravě jídla. Proto je zde nutné umožnit dostatečnou výměnu vzduchu okny nebo případnou rekuperační jednotkou a větráním varného centra kuchyně pomocí digestoře. Teplotu kuchyně zabezpečí částečně teplo od varného centra, topení, rekuperace nebo i dílčím způsobem klimatizace. Chladný vzduch v létě zabezpečí klimatizace nebo rekuperace. To vše je neodmyslitelný atribut moderní kuchyně, která nemá být flekatou Popelkou s vlhkým zdivem a plísní v rozích.

Řešení odpovídající srubovému stylu bydlení s pěkným bočním přisvětlením okny Řešení odpovídající srubovému stylu bydlení s pěkným bočním přisvětlením okny

Okna podle tvarů a otvírání – neví někdo, jak se to okno otvírá?

Pryč jsou časy, kdy se vlastnosti oken omezovaly na rámeček s tenkou zvířecí kůží, promaštěným papírem, slídou či sklem litým do olověných šablon, zavěšených na koženém pantu. Tvary oken, materiály, provedení, možnosti řešení včetně stínící techniky a zabezpečení, naleznete v jiných článcích.

Okna jako možnost komunikace, případné vizuální spojení s vnějším světem…

Toto hledisko vypadá v dnešní uspěchané době takřka pošetile, ale opak je pravdou. Spojení s vnějším světem, zelení, životem vně, je více než potřebným parametrem kvalitního bydlení. U střešních oken se často používá spodní vložené svislé okno, které umožní rozšířit pohled do ulice, dvora či zeleně. Jinak se doporučuje u půdních bytů část oken svislých, jako součást lodžie, mansardy apod. V opačném případě je „půdní“ bydlení odkázáno na pohled do korun stromů a do nebe. Někdy je to příjemné, ale dlouhodobě se toto řešení nedoporučuje.

Naše „zakotvení“ na zemi, pohled do zeleně, je psychologický aspekt, který doceníme až ve chvílích jeho absence. V určitém věku se okno stává také jakýmsi komunikačním prvkem, ať už vyprovázíte svoje děti, partnera, rodiče nebo skryti za záclonou závidíte sousedovi milenku nebo auto. Jako vždy se jedná o náš oblíbený úhel pohledu.

Dveře

Podle způsobu otvírání můžeme vstoupit do prostoru naší kuchyně dveřmi otvíravými, kyvnými, otočnými či posuvnými. Tyto dveře lze rozdělit na jedno, dvou a vícekřídlé.

Z jakého materiálu mohou být? Přes všechny módní, technické a technologické vlivy je nesporné, že dřevo zůstalo po věky jedním z nejpoužívanějších a nejvděčnějších materiálů. Dobrovolnosti a estetice se meze nekladou, pokud se setká s praktičností a účelností, pak mohou být dveře v materiálové škále od plastových, hliníkových, ocelových, skleněných, kompozitových a jejich kombinací. Dveře mohou být celokovové nebo celodřevěné, kovové či dřevěné se skleněnou výplní nebo celoskleněné.

Kuchyně propojená s jídelnou ve starém stylu Kuchyně propojená s jídelnou ve starém stylu

Dveře se velikostně pohybují od šíře 600 mm po „nekonečno“. Světlá výška 1950 – 2300 mm. V opodstatněných případech, kdy to vyžaduje koncepce, mohou být dveřní křídla prakticky na celou světlou výšku místnosti. Co zárubně? Dveře mohou být kompilátem různých tvarů, barev i materiálů. Mohou být původní, zrekonstruovány k nepoznání nebo úplně nové. Zárubně jsou nedílnou součástí celých dveří a mohou být realizovány mnoha již jmenovanými způsoby, stejně jako dveřní křídla.Tohle všechno (a to je opravdu jenom část) vás může potkat při rozhodování o vstupních dveřích vaší kuchyně, spojovacích dveřích mezi kuchyní a ostatními místnostmi aj. Co se týká zpracování, provedení, materiálu a barev, je opět dobré se poradit na odborné prodejně nebo s architektem (designérem). Pokud dokážete dostatečně podrobně vyjádřit své přání a představy, potom člověk, který se zabývá touto prací, vám dokáže navrhnout řešení pro vaši kuchyň včetně dílčích variant. Vše záleží na prostoru, koncepci a financích.

Rozvody elektro a osvětlení

Řešení těchto věcí je na odborných firmách, ale opět buďte ostražití. Některá elektrikářská firma je schopná z pohodlnosti, liknavosti a „úspornosti“ vymyslet varianty, které by vás nenapadly ani ve snu. Dostatek zásuvek je nezbytností, pokud nechcete roztahovat následně nesmyslné „prodlužky“. Cenu to výrazně nezmění, ale dotyčný elektrikář bude mít více práce a nebude rád. Nicméně, lepší, když bude naštvaný on krátkodobě, než vy po zbytek života…

Nezapomínejte na přisvětlení, hlavní světlo, světelné rampy, zásuvky pro případné spotřebiče. Stejně tak je třeba s rozmyslem osazovat vypínače, aby byly v dosahu. Existují velmi elegantní a účelné způsoby řešení zabudovaných zásuvek, kdy sloupek je zapuštěn v ploše pracovní desky a na zatlačení se vysune prisma s několika zásuvkami. Po skončení práce se spotřebičem zamáčkneme sloupek zpět do jednolité plochy desky. Stejně tak existují elegantní LED diodová přisazená světýlka pod linku do rohu, popř. designová světýlka na ramínku, na horní hranu horních skříněk. Stejně tak lze dosvítit vnitřní police skříněk pomocí LED pásků, které umí prosvítit i skleněnou hranu polic, nasvítit vnitřní prostor aj. Zapomeňte na LED proužky s jednotlivými svítícími body jak vánoční stromeček. Dnes lze světlo zabudovat do Al profilu s čelním mléčným proužkem, který světlo rozptýlí a sjednotí v kompaktní proud světla. Tyto lišty lze zabudovat i do vlhkého prostředí, mezi obklady i dlažbu, nasvítí podlahu kdekoliv v bytě, schody nebo rozdílné výšky podlah. Spousta prozíravých řešení společně se spotřebiči typu drtičů odpadků a elektronicky na dálku řízených spotřebičů posouvají vaši kuchyň do snových výšin. Některé vaše vize mohou zůstat ve fázi předpřipravenosti, a když nazraje čas a umožní finance, lze řešení osadit do stávajících rozvodů. Mám na mysli myčku, různá čidla, komunikační sítě, WI-FI moduly nebo např. klimatizaci. Následně není problém řídit svoji kuchyň pomocí sítě napojené na počítač s dálkovým ovládáním pomocí chytrého telefonu, nastavení různých časovačů, čidel a režimů.

Umístění vypínačů a zásuvek spotřebičů mimo připojení a odpad vody (kvůli nebezpečí úrazu při havárii) je dnes pro profesionály samozřejmostí.

Míru osvětlení lze snadno měnit pomocí vypínačů se stmívačem dotykovým nebo na dálkové ovládání. Tyto a další věci je třeba důkladně promyslet, pokud se chceme vyvarovat následných víceprací a rozčarování ze „zlatých českých ručiček“, a to i bohužel leckdy vlastních.

Loftové bydlení s režným zdiven a betonovým stropem není pro každého Loftové bydlení s režným zdiven a betonovým stropem není pro každého

Technická příprava a instalace rozvodů pro kuchyňskou linku

Převážná část požadavků na řešení vychází z technických norem, jiné z technických podkladů výrobce kuchyní a spotřebičů. Je nezbytné mít zpracovaný návrh řešení už při projektování budoucí kuchyně. Improvizace zde není na místě.

Praktická doporučení:

CHLADNIČKA

Umístit chladničku co nejdál od zdroje tepla (přímé slunečné světlo, topení, pečící trouba nebo varná deska).

DŘEZ

Přívod studené a teplé vody musí být ve výšce cca 700 mm, odpad pak ve výšce cca 450 mm. Plánujete-li drtič potravinového odpadu, nesmí být odpad výše než 350 -400 mm. Pro drtič musí být navíc umístěna jedna zásuvku 230V, ovládaná buď vypínačem???. Všechny instalace musí být umístěny do dřezové skříňky přímo pod dřez.

MYČKA

Je umístěna zpravidla hned vedle dřezu, proto je potřeba instalace připravit do dřezové skříňky. Bude třeba připravit přívod studené vody, odpad a zásuvku 230V (jištěnou 16 A jističem). Myčku lze napojit také na vývody pro dřez - na přívod studené vody přidáním tzv. kombinovaného ventilu, který rozdělí přívod vody do baterie a do myčky. Odpad se pak musí svést do sifonu dřezu.

VARNÁ DESKA

Pro elektrickou varnou desku je potřeba připravit kabel 400 V včetně vypínače, v některých případech lze i 230V (jištěná 16 A jističem). Pro plynovou varnou desku je nutné připravit přívod plynu v nejbližší skříňce, pokud není pod deskou trouba, může být ventil plynu i pod deskou ve výšce cca 700 mm. Pro plynovou desku bude také potřeba mít elektrickou zásuvku 230V (zapalování).

PEČÍCÍ TROUBA

Připravit elektrickou zásuvku 230 V, umístěnou zásadně mimo spotřebič (jištěná 16 A jističem).

MIKROVLNNÁ TROUBA

Připravit elektrickou zásuvku 230 V, umístěnou zásadně mimo spotřebič (jištěná 16 A jističem).

DIGESTOŘ

Pro digestoř je potřeba zásuvka 230 V (většinou v prostoru komína odsavače). Odtah digestoře se řeší podle požadavků výrobce, zpravidla se používá odvod průměru 125 mm, u výkonnějších digestoří 150 mm. Pro napojení odsavače do vzdálenějšího místa pro odtah je vhodné použít plastový odtahový systém obdélníkového průřezu.

ZÁSUVKY A VYPÍNAČE

Elektrické zásuvky ve spodní části kuchyně umístit min. 200 mm od podlahy. Elektrické zásuvky nad pracovní plochou umístit 1200 - 1250 mm od podlahy (podle výšky soklu). Vzdálenost umístění zásuvky od dřezu musí být minimálně 600 mm. V blízkosti ani nad varnou deskou nesmí být žádná zásuvka. Vypínače umístit 1200 - 1250 mm od podlahy (podle výšky soklu). Při rozmisťování zásuvek a vypínačů je potřeba zvážit odkud chceme ovládat jednotlivá světla, jestli společně nebo samostatně. Některá svítidla mají vlastní vypínač a stačí pouze připravit kabel pro napojení.

LEGENDA:

1 Zásuvka 230 V/16 A pro vestavné, eventuálně podstavné chladničky a mrazničky. Zásuvka pro vestavěnou chladničku a mrazničku, eventuálně pro samostatně stojící chladničku s mrazničkou, lze umístit z levé nebo z pravé strany. Zásuvky musí být dle normy umístěny 200 mm od zdroje vody. 2 Zásuvka 230 V/16 A pro osvětlení vestavěné horní rampy kuchyně. 3 Přívod vody. 4 Odpad dřezu by měl mít minimální průměr 40 mm, pokud je sdružen s myčkou, pak je průměr 50 mm. Odpadní potrubí pro dřez s drtičem by nemělo mít zaústění drtiče výše než je výtokový otvor drtiče. 5 Zásuvka 230 V/16 A pro myčku nádobí, možno umístit z pravé či levé strany myčky, nikdy ne za myčku! 6 Vývod 400 V/16 A pro celoelektrický sporák (varnou desku). Pro snadnou manipulaci se spotřebičem doporučujeme délku kabelu od stěny 1500 mm. 7 Uzávěr plynu pro případ plynové horní části sporáku, umístění možné v sousední skříňce. 8 Zásuvka pro vestavěnou el. troubu, umístění možné v sousední skříňce. 9 Zásuvka 230 V/16 A pro odsávač par umístěna ve výšce 2050 mm při výšce horních skříněk 580 mm (nebo 2350 mm při výšce horních skříněk 880 mm). Okraj zásuvky se doporučuje umístit asymetricky 90 mm od středu skříňky. 10 Alternativy pro odsavač (dle typu), nutno respektovat montážní návod. 11 Zaústění pro odsavač (dle typu), nutno respektovat montážní návod. 12 Zásuvka 230 V/16 A pro mikrovlnnou troubu v sousední skříňce. 13 Zásuvka pro vestavěnou el. troubu, umístění možné v sousední skříňce. 14 Zásuvka 230 V/16 A nad pracovní plochou pro drobné kuchyňské spotřebiče. Kompletace zásuvky až po finální úpravě zadní stěny. 15 Zásuvka 230 V/16 A ovládaná vypínačem pro osvětlení instalované nad pracovní plochou kuchyně.

Podlahy, stěny, stropy…

Mezi nedílné součásti stavebních úprav patří vyřešení podlah, stěn a stropů. Začneme od podlahy. Většinou v kuchyni vyvstává potřeba odolnosti podlahy proti opotřebení a zašpinění. Pochopitelně musí taky plnit jistá estetická kritéria a vkusně doplňovat a propojovat celou koncepci kuchyně.

Rustikální kuchyně si žádá rustikální dlažbu Rustikální kuchyně si žádá rustikální dlažbu

Podlahy

Podlahy jsou téma na jednu samostatnou kapitolu. Vzhledem k množství řešení a neustále se množícímu sortimentu podlahových krytin, bude dobré tuto problematiku nechat na odborných firmách. Pouze vás zorientuji v současném sortimentu, aby bylo zřejmé, z čeho vybírat a na co se případně dotazovat.

DŘEVĚNÁ PODLAHA – je fundamentální záležitost a vychází z dřívějších materiálových možností. Mluvíme o rozumné ceně, dostupnosti i životnosti. Dřevo je přírodní materiál, pevný, pružný, odolný a co hlavně, krásný na pohled. Nepřeberné množství struktur a barev je zárukou, že si vybere prakticky každý. Dřevo je třeba v poslední fázi upravit laky nebo oleji. Existuje v metráži, v parketách, parketových dílcích apod. Moderní technologie umožňují dřevo upravit tak, aby bylo rozměrově stálejší a nepodléhalo snadno změnám teplot a vlhkosti. Palubky lze tvořit z více vrstev kolmých na sebe a tím dodržet jejich stálost. Stejně tak lze dřevo lisovat pod velkým tlakem a docílit skvělých vlastností. Podlahy mohou být jedno a vícevrstvé, plovoucí, se spoji se zámky nebo na pero a drážku ad. Delší dobu je moderní průmyslová mozaika složená z množství nalepených dřevěných špalíků. Vyznačuje se stálostí, odolností a tvrdostí. Plovoucí dřevěné podlahy jsou vhodné i pro podlahové vytápění.

Dřevo je prostě tradice.

Podlaha musí ledacos vydržet včetně následného úklidu Podlaha musí ledacos vydržet včetně následného úklidu

KORKOVÁ PODLAHA – podlahy z kůry korkového dubu jsou stejně, jako dřevo izolační, pružné a teplé. Korek je možné lepit přímo na podklad nebo pokládat jako plovoucí podlahu spojovanou zámky. Bylo období, kdy korkové podlahy byly hodně rozšířené, nyní je trochu zbytečně tento materiál opomíjený.

PŘÍRODNÍ LINOLEUM – tzv. marmoleum, které je vyrobeno z juty a dřevité moučky, lněných olejů, pryskyřice, vápence a pigmentů. Vyrábí se v rolích nebo opět jako plovoucí. Lze zde dosáhnout všemožných barevných odstínů, všemožných kombinací a intarzií. Tyto podlahy lze použít do obyčejných poměrů domácích, ale i jako vysokozátěžové.

LAMINÁTOVÁ PODLAHA – nepřeberné množství vzorů, barev, dezénů. Od dřeva, korku, kamene, až po dlažby. Většinou se vyrábí jako plovoucí podlaha se zámky, v různých třídách odolnosti. Vhodná i pro podlahové vytápění.

VINYLOVÁ PODLAHA – patří mezi syntetické podlahy. Co do barev a dezénů - zapomeňte na omezený výběr dřívější éry. V současnosti je tento sortiment neskutečně pestrý a kvalitní. Podlahy mohou vypadat jako palubky či hrubá prkna, korek, kámen, mramor, dlažby aj. Leckdy si musíte sáhnout na povrch, přesvědčit se, jestli to, na čem stojíme je „lino“ nebo dotyčný materiál, který simuluje. Tyto podlahy, stejně jako předešlé, jsou na výběr v rolích (metráži) nebo jako plovoucí podlahy z dílců.

Podlaha je rozhodně součástí kvalitního řešení Podlaha je rozhodně součástí kvalitního řešení

U plovoucích podlah z dílců se zámky je třeba dbát na pokyny výrobců popř. dodržet technologický postup a případnou povrchovou úpravu. Respektujte, prosím, jistou „zranitelnost“ podlahy ve spojitosti s možností zatečení a znehodnocení této podlahy mokrými procesy v kuchyni. Pochopitelně hovoříme o vylité vodě, vytečené lednici, rozlitém pití apod. Před případným „vyplavením“ (vlastním nebo za vydatné spolupráce sousedů) z prasklé instalace vás neochrání podlaha žádná. Řešením v takovémto případě je plovoucí podlaha, kdy finální vrstva není součástí lisovaných dílů z MDF, ale vše je syntetické. V tomto případě nedojde k „nabobtnání“ spojů a zámků při kontaktu s vodou. Podlaha nepodléhá změnám v důsledku vody či vzdušné vlhkosti. Toto řešení není všespasitelné, ale je to řešení dobré.

DLAŽBY – mohou být z přírodního kamene, keramické nebo betonové. V našem případě je na zvážení, zda v ložnici použít dlažbu keramickou. V současnosti nalezneme opět nepřeberné množství barev, vzorů, tvarů. Za povšimnutí stojí kupř. dlažba simulující dřevěnou podlahu. Opět k nerozeznání od originálu, pevná, stálá, snadná údržba. Při kvalitní pokládce a slušném zacházení je i tato podlaha „dlouhověká“.

Podkroví skýtá nevšední, ale zajímavé prolnutí stěn a stropů Podkroví skýtá nevšední, ale zajímavé prolnutí stěn a stropů

Stěny

Stěny v kuchyni jsou opět věcí celkové koncepce. Většinou bývají upravené do roviny a vymalované, případně obložené podle vašich představ. Nicméně obklad za kuchyňskou linkou je nezbytností. Lze ho pochopitelně simulovat pošetile voskovým papírem, omyvatelnou tapetou nebo olejovým nátěrem. Ale chceme takovou kuchyň? Pokud si necháte poradit, dozvíte se, do jaké výšky máte pro osazení spodní a horní části linky udělat obklad.

Obklad může být prvkem, který se proplétá kuchyní, může být celoplošný, může probíhat dispozicí až za jídelní kout aj. Dnes nalezneme nepřeberné množství obkladů od klasického keramického, přes přírodní kámen, umělý kámen CORIAN, betony, vymývané betony s kameny a oblázky, režné zdivo, penetrované nebo voskované masívní dřevo, laminátové desky s odolným povrchem (všemožný dezén), nerezový plech lesklý či kartáčovaný, až po skleněné obklady všech odstínů a barev.

Dále se nabízejí pohledové stěrky, barvy, nátěry a laky (od nitrobarev, přes syntetiku, akrylát, po epoxid s různým způsobem nanášení), až po velmi zajímavé benátské štuky, které si svojí noblesou nezadají s mramorem. Jednou z možných voleb je deska se zalaminovanou fotografií všech možných motivů a struktur. Omítky s následnou úpravou pro barevnou stálost a vodoodpudivou mohou být strukturální stěrkové nebo naopak jemné hlazené. Dbejte opět pokynů výrobce a výsledkem určitě nebudete zklamáni.

Stropy

Jejich úprava bude opět věcí konceptu, podle kterého vaši kuchyň tvoříte. Může to být sádrokartón nebo původní strop s výmalbou a doplněním o rampy s osvětlením. Lze volit více úrovní stropů s případnými štukatérskými doplňky, pokud to naše kuchyně vyžaduje. Možností, včetně různých dalších řešení, je velké množství.

Světelné rampy ve více úrovních. Někdo to vidí i takto… Světelné rampy ve více úrovních. Někdo to vidí i takto…

Pokud zvládnete tyto stavební práce, potom je osazení kuchyňské linky a spotřebičů tzv. „MALINA“. Určitě vaši duši zahřeje a srdce potěší, když profesionál zaklapne zámky u spoje pracovní desky, osadí dřez, spotřebiče a skříňky, zapojí vodu, odpad a elektro, seřídí dveře a dorazy, uklidí nářadí a nepořádek, který si montáž vyžádala a s pozdravem vás opustí. Stojíte v úžasu VE VAŠÍ NOVÉ KUCHYNI…

Použité zdroje:

Fotografie -

Obrazová část, schémata - autor

Tvoříme interiér s českou designérkou: Kuchyně

Kuchyně je centrum každého soukromého interiéru, ať je vaření vaším koníčkem či nikoli. Je to místo, kde se rodina setkává, kde se koná každodenní i slavnostní stolování. Zde dost často probíhají návštěvy, hry dětí i řada dalších činností. Je chloubou každé paní domu, ale současně je také jedním z nejrizikovějších míst v bytě, kde se stává velká část úrazů. Kuchyně by měla splňovat nejen estetické, ale i funkční a ergonomické požadavky. Současně je třeba poznamenat, že patří mezi finančně nejnáročnější vybavení bytu.

Prohlédnout fotogalerii 10 fotografií

Umístění kuchyně v bytě

Než se budeme věnovat vybavení kuchyňské sestavy, měli bychom dobře uvážit, kde bude kuchyně v rámci interiéru umístěna. To můžeme ovlivnit jak při stavbě, tak při větší rekonstrukci. Tato místnost by měla být situována do přední části bytové jednotky, aby bylo ukládání nákupu snadné a dostupné a provoz v bytě plynule fungoval. I když je dnes nezbytností používat odsavač par, počítejte s tím, že z kuchyně půjdou určité pachy. Ložnice a dětské pokoje by tedy měly být co nejdále v klidové zóně, kam návštěvy nevstoupí. Při volbě, kde bude kuchyně umístěna, berte v úvahu i omezení prostoru. Zkontrolujte možnosti přívodu vody, odpadu, plynu, výšku parapetů, výšku zkosených stěn atd., aby bylo možné linku vůbec osadit a bez problémů používat. Nezapomeňte, že kuchyně má být bez průchozích uliček a musí být ergonomická!

Ergonomie

Tato věda se zaobírá vztahem prostředí a lidské činnosti a jejím cílem je zlepšení lidského zdraví, pohody, výkonnosti a snížení rizik. Kořeny ergonomie sahají v podstatě až do období prvopočátků člověka, kdy se lidé vždy snažili přizpůsobit pracovní nástroje svým schopnostem a potřebám (např. přizpůsobení používaných nástrojů tvaru ruky, obydlí lidskému tělu a podobně). Jako vědní disciplína je ergonomie známá od 19. století a velký rozvoj přišel až po 2. světové válce. V dnešní době se poznatky aplikují v řadě různých oblastí a kuchyně mezi ně bezesporu také patří.

Výsuvy lze instalovat i do potravinové skříně a mít tak vše přehledně uložené dle data spotřeby. Foto: Blum

Aby byla kuchyně ergonomicky navržená, je třeba brát v úvahu nejen pohodlné otevírání skříněk, jejich přehlednost a dostupnost, ale také detaily jako jsou různé vystouplé nebo ostré prvky, jež představují nebezpečí úrazu. Významným bodem při řešení ergonomie je pracovní trojúhelník. Ten poprvé použil Henry Ford pro dělníky ve svých továrnách, aby efektivněji pracovali bez větší únavy, a mi ho nyní aplikujeme při práci v kuchyni.

Co je pracovní trojúhelník v kuchyni?

Jde o ideální vzdálenost mezi uskladněním potravin, tedy chladničkou a potravinovou skříní, dále mezi mycím centrem, tedy dřezem a mezi varným centrem, tedy sporákem. Tyto tři vrcholy spojují tři nejdůležitější místa linky. Vzdálenost mezi jednotlivými body by měla být od 1,2 do 2,7 metru a celkový obvod trojúhelníku by měl mít více než 8 metrů. Důležité je, aby do tohoto pracovního prostoru nezasahovala hlavní komunikační zóna - průchozí ulička.

Výsuvy lze dát i kolem dřezu a využít tak každý volný centimetr. Foto: Blum

Návrh kuchyňské linky

Vytvoření sestavy není jen o pracovním trojúhelníku. Je třeba uvažovat o uskladnění potravin, které přineseme z nákupu, a tak by lednice měla být na začátku sestavy a měla by být dostupná i ostatním, než jen kuchaři při vaření. Pak následuje příprava pokrmů, k tomu potřebujeme hlavní přípravnou plochu, jež by měla mít místo mezi dřezem a sporákem a její rozměr by neměl být menší než 80 cm, optimální je 120 cm. Po vaření a pečení následuje také servírování, proto je nezbytné mít dostatečnou odkládací plochu. Vedle sporáku by měla být plocha na odložení hrnce, tedy minimálně 40 cm. Zapomenout nesmíme ani na úklid, jež patří mezi ty nejméně oblíbené činnosti. Myčka může být ve zvýšené poloze pro lepší manipulaci, ale nesmí při otevření dvířek zabraňovat otevření jiných skříněk. Tím bychom si práci při úklidu komplikovali. Dřez bychom měli mít co nejblíže myčce nejen z důvodů přívodu vody a odpadu, ale také proto, abychom mohli nádobí před myčkou opláchnout, což je často třeba, a někdy i po umytí v myčce. Pod dřez se velmi často umísťuje sorter na tříděný odpad. Nezapomeňte, že přímo za myčkou nesmí být žádné vývody (ani elektřiny, ani vody a odpadu). Tento spotřebič je hodně hluboký a veškeré vývody se situují do vedlejších skříněk. Věnujte pozornost výběru odsavače par. Tento spotřebič je v moderních kuchyních nezbytností a výběr není jen o vzhledu, ale také o výkonu a hlučnosti. Můžete mít pohledové digestoře, vestavné do skříňky, ale i skryté do podhledu ve stropě nebo integrované do pracovní desky. Zmínit musíme i umístění pečící a mikrovlnné trouby. Trouba ve větší výšce je po ergonomické stránce lepší, protože se nemusíme ohýbat. Je však třeba přemýšlet v souvislostech, a pokud je mikrovlnná trouba nad pečící, je nutné brát v úvahu výšku obou. Dbejte také na dostatek elektrických zásuvek, a to nejen na vestavné spotřebiče (varná deska, digestoř, lednice, myčka, trouba, kávovar...), ale také na zásuvky na drobné elektrospotřebiče jako je mixér, odšťavňovač, stále zapojená rychlovarná konvice a mnoho dalšího dle individuálních potřeb.

Správně navržená kuchyně umožňuje plynulý pohyb při vaření. Foto: Blum

Po rozvržení sestavy musíme přejít k rozměrům. Jedním z nejdůležitějších je výška pracovní plochy, která by měla vyhovovat konkrétnímu uživateli. Pro menší postavy to může být 85 cm, pro vyšší až 105 cm. Optimální výška pro osobu vysokou 170 cm je to 92 cm a patří mezi nejčastěji volené. Pokud bychom šli ještě do detailu, z ergonomického hlediska by měla být plocha s mycím centrem zvýšená cca o 14 cm a plocha s varným centrem snížená o 10 cm, aby byla páteř namáhaná co nejméně. Další číslo, které stojí za zmínku, je hloubka pracovní desky. Standardně má 60 cm, ale může být i hlubší, a pak má uživatel více odkládacího prostoru. Pokud je část linky pouze odkládací, lze mít hloubku desky i menší, např. 45 cm. Co se týče výšky horních skříněk, záleží na typu otevírání, hloubce popř. i umístění digestoře, jejíž minimální výška od varné desky je dána výrobcem spotřebiče. Skříňky mohou být až do stropu, v tomto případě se nepředpokládá uložení věcí denní potřeby v těch nejvyšších patrech. Běžně je výška mezi pracovní deskou a horní skříňkou 55 - 60 cm. Pokud nebudete mít linku závěsnou (ukotvenou do stěny), což není příliš časté, měla by být na soklu o výšce 10 - 15 cm. Sokl pak musí být odskočený několik cm od hrany skříňky pro kompenzaci chodidel. Jestliže řešíte garsonku a každý centimetr úložného prostoru je důležitý, lze do soklu umístit i výsuvy.

Rada designérky Jak zjistit optimální výšku pracovní desky? Postavte se ke kuchyňské lince a dejte ruce v lokti do úhlu 90 stupňů. Vzdálenost mezi rukou a pracovní deskou by měla být 10-15 cm.

Rada z praxe:

Myslete o kuchyni v souvislostech! Jestliže se jedná o místnost, kde má být nejen kuchyně, ale i jídelna a obývací část, musí se sem vejít nejen ostrůvek, ale také dostatečně velký jídelní stůl, pohovka a popř. další vybavení. Někdy se prostě stane, že na ostrůvek není místo a tak ho tam nedávejte!

Pokud chcete, aby vynikla podlahová krytina, musíte nechat kolem ostrůvku dostatečnou komunikační zónu. Foto: OAK Park

Vnitřní vybavení skříněk a typy otevírání

Standardem dnešních kuchyní jsou kvalitní plnovýsuvy, které umožňují využití prostoru pro ukládání s maximální přehledností. Používají se na hluboké a mělké zásuvky, kam se přidávají ještě různé rozdělovníky - příborníky apod. Na výběr je řada typů s různými tvary a dekory bočnic. Důležitá je hlavně nosnost výsuvu a také to, že korpus zásuvky vysunete ze skříňky zcela, nikoli jen částečně. Samozřejmostí takových výsuvů je i tichý a plynulý dojezd při uzavírání a jednoduché otevírání.

Nejvhodnějším řešením jsou plnovýsuvy, díky kterým budete mít přehled, co se ve skříňce nachází. Foto: Blum

Horní skříňky se nejčastěji vybavují policemi. Dřívější otevírání na panty v moderních kuchyních nahradily výklopy různých typů (klasické, zdvihací, výkyvné, skládací). Tyto systémy umožňují velkou šířku dvířka, přehlednost a také bezpečnost. Otevírání na panty je samozřejmě stále možné, ale při větší šíři (více než 30 cm) vzniká při otevření riziko úrazu do hlavy.

Výklopných systémů je několik variant. Jednou z možností je skládací. Foto: Blum

Rohové skříňky lze vybavit různými typy karuselů (tvaru půlkruhu, třičtvrtěkruhu, kruhu), speciálním výsuvným košům "magic box" či "magic corner" a dalším kováním, které však navýší cenu kuchyně min. o 10 tis. Kč.

Do potravinových skříní lze instalovat také plnovýsuvy, popř. speciální drátěné koše, které se vysunou najednou a mají velkou nosnost.

Také rohovou skříňku lze vybavit výsuvy. Foto:Blum

Snažte se vyhnout policím (hlavně v rohových skříňkách), ty jsou vhodné pouze tam, kde budeme ukládat méně časté předměty, větší volně stojící spotřebiče apod.

Při výčtu typů otevírání musíme zmínit také žaluzie, které mohou být jak z kovu, tak i ze dřeva, popř. skla. Levným plastový je lepší se vyhnout. Aplikovat lze také posuvy (vertikální a horizontální), sklopná dvířka a speciální typy, které se však používají v menší míře.

Tip designérky: Na vnitřním vybavení nešetřete! Časem můžete vyměnit pracovní desku, dvířka, nebo spotřebič, ale kování měníte většinou s novou kuchyní!

Článek byl vydán ve spolupráci s nakladatelstvím Grada Publishing, a. s. z knihy Tvoříme interiér s českou designérkou od Ivy Bastlové.

Sofistikované kuchyně potřebují vaření?

Kuchyně se také stala odrazem našeho postavení, našeho smýšlení o jídle ale i o nás samotných. Šetříte na výsuvech ve spodních skříňkách? Máte osvětlení pracovní linky integrované do spodní police v horní skříňce? Asi nepřemýšlíte nad možností, že se vaše koření ohřeje pokaždé když si posvítíte. Nebo máte koření v zásuvkách, srovnané vnitřním systémovým členěním? Někdo si vystačí se skleničkami od přesnídávek, někdo má potřebu mít při svých kulinářských výletech přehled.

S velkými kuchyněmi je to někdy jako s muži a auty, někdo potřebuje velké silné káry, někdo zas vysoký lesk na skříních a nekonečně veliké pracovní plochy, i když je pracovně tak vytížen, že doma sotva snídá. Kuchyně je sice dlouhodobá investice, ale měla by reagovat na současné potřeby rodiny. Tak jako spotřebiče i samotná dispozice a nábytek může dosloužit. Barvy nebo potřeba zásuvek, dobře dostupné prostory, to jsou hodnoty, které se věkem mění.

Zásuvky se pod linku kuchyně navrhují proto, aby se lidé co nejméně ohýbali.Je rozdíl, zda zvolíme plnovýsuvnou zásuvku, tedy výsuv na celou hloubku zásuvky, kdy můžeme ke všem věcem i vzadu a nemusíme se více nahýbat. Nebo zvolíme jen částečný výsuv, kdy věci v zadní části zásuvky zůstávají utajeny a pohyb těla se podobá hledání v otvírací skřínce. Klienti tyto rozdíly nerozeznávají a nedoceňují. Za to všichni na první konzultaci chtějí tichý doraz, s tím se ztotožnit dokáží.

Každý designér by měl občas vidět starou kuchyni při likvidaci. Mastná místa, špína za korpusy. Kuchyně není věčný nábytek, i když je dominantní. Lidé přehlížejí odchylující se hrany nábytku. Přežívá zde z doby minulé malá četnost obměn interiérů a na druhou stranu uvědomělá investice do drobností kolem nás se vkusem a hodnotou.

Co může designér nabídnout pro kvalitní a čistou kuchyni? Prvním krokem často bývá omytí masa či zeleniny. Řešíte se svým klientem jeho hygienické návyky při zpracovávání potravin? Je to jako s nekonečnou debatou množství bakterií a hygieny na dřevěných a plastových prkénkách. Oboje vychází nastejno, překvapivě na dřevě se bakterie neudrží tak dlouho. Někomu nedělá problém krájení zeleniny a masa na jednom prkénku, někdo má na maso vyhrazené samostatné prkénko a po zpracování masa vše omyje, včetně linky. Slyšela jsem i vizi dvou dřezů s přepážkou, aby maso nemohlo vůbec kontaminovat zeleninu. Už kvůli velikostem kuchyní jsem pro dřez jeden, nebo dřez s vaničkou, kam bych dávala jen zeleninu. Ale desky z umělého kamene umožňují mimo spojení dřezu s pracovní deskou i možnosti vyvýšení mezi dřezy nebo frézování drážek před hranou desky či okolo dřezu a zamezení rozlití vody po syrovém mase. Pozor je ale třeba dát u umělého kamene, zda se dřez dokáže vypořádat s horkým a studeným. Při slití horké vody z těstovin a přitom puštění studené vody může dřez určitého složení vyrobených určitou technologií prasknout.

Voda a hygiena, k tomu také patří šetření vodou. Začít lze v praxi jednoduše, například u dřezových baterií, které spoří vodu a na českém trhu jich nalezneme několik. V zahraničí najdeme projekt iSAVE, kuchyňské baterie, který pomáhá uvědomit si díky displeji kolik vody zrovna kohoutkem protéká. Tak si uživatel lépe odvykne plýtvat vodou. Podobný projekt s upozorněním na spotřebu vody je Waterpebble, zaměřený ale na sprchování.

Myčka už je samozřejmostí a její plusy nemusím vyjmenovávat. Z klasické pozice zabudování do spodní části kuchyně se opět pro lepší komfort v dostupnosti, tedy malé četnosti ohýbání, posouvá směrem do oblasti výšky trouby. Tento rok již existují modely přímo v proporcích trouby, takže zabudování je snadné.

Zajímavý bod pro řešení špinavých míst poskytuje varný prostor. Volně stojící sporák je málokde k vidění s kovovými lištami, které překrývají snad nejvíce namáhavé místo kuchyně, tedy boční hranu linky s mezerou mezi sporákem. Vestavné varné desky tento problém elegantně odbouraly, ale stále zůstává prostor okolo ovládacích knoflíků. Můžete si pořídit desku s dotykovým ovládáním. Letošní novinka ve varných deskách nabízí řešení, kterým ohromíte každou návštěvu. Magnetické knoflíky, které i pro bezpečnost dětí během vaření můžete dát kamkoliv. Pokud knoflík vrátíte na své místo varné desky, pamatuje si svoji poslední polohu. Ale pozor, ať si z odloženého knoflíku neudělá váš domácí mazlíček puk.

Diskutujete se svým klientem nad tématem „zelená kuchyně“? Utvořte v kuchyni třeba místo pro květináče s bylinkami. Na popularitě nabírá i kompostování bio odpadu. Zkuste nabídnout klientovi kompostér na balkon, stačí pár žížal a bude moci ekologicky hnojit své květiny.

Pokud není vizí klienta mít doma mercedes na vaření, ale místo pro vaření, je navrhování kuchyně pravou výzvou. Je celá řada možností, jak z klasického řešení kuchyně odbočit. Jak prostor vylepšovat k pohodlí i kvalitní práci při vaření, jejich základem je i domácí příprava vývaru.


Leave a comment