Jak vybrat IP kameru
Výběr IP kamery není jednoduchý. V prvé řadě je tedy dobré se zamyslet nad tím, v čem bodují oproti klasickým analogovým kamerám. Jejich instalace se totiž řadí k náročnějším činnostem. Když už vyrazíte nakupovat s jasným cílem, zamyslete se nad tvarem a typem kamery spolu s tím, zda ji chcete mít na viditelném místě, nebo dobře ukrýt. S touto volbou úzce souvisí i prostor, do něhož se daný model hodí. Rozhodně neplatí, že všechna zařízení můžete umístit kamkoliv.
Neméně důležitými parametry pro správný výběr jsou rozlišení, provedení objektivu, barevnost, noční vidění a světelná citlivost. Od nich se totiž odvíjí kvalita obrazu a odpověď na otázku v jakých podmínkách ještě přístroj poskytne odpovídající úroveň záznamu. No a chybět nemůže ani poslední kapitola věnována cenám. V ní si dostupné kamery rozdělíme do několika cenových rozmezí. Díky tomu budete dobře vědět, jaké vlastnosti můžete očekávat za danou sumu peněz.
Stejně jako IP kamery, se na bezpečnost zaměřují také bezpečnostní kamery, které jsou v různých funkcích velmi podobné. Za velmi specifickou skupinu pak považujeme ještě špionážní kamery. Všem těmto druhům se věnujeme na speciálních stránkách.
IP nebo analog?
Tak zní první otázka, která před vámi stojí ještě než se vydáte do obchodu. V dřívějších letech představovaly analogové kamery (označované i jako AHD) jedinou použitelnou technologii, v současnosti se oba způsoby svými vlastnostmi vyrovnaly. Co tedy zvolit?
Obecně platí, že pro domácí využití je analog naprosto dostačující. Jeho zapojení je jednodušší, funguje prakticky okamžitě po propojení koaxiálního kabelu s obrazovkou a připojení ke zdroji energie. Někdy ovšem nastává potřeba komplexnější ochrany a zde se objevuje prostor pro IP kamery. V jejich případě totiž dochází k přenosu obrazu nejčastěji prostřednictvím sítě LAN. Hodí se též tam, kde rozvody neumožňují klasické připojení koaxiálu.
Tvar kamery
Bez ohledu na to, zda zvolíte analogovou klasiku nebo IP kameru, musíte vybrat i její odpovídající tvar. V současné době se na trhu objevují tři základní typy.
Bullet
Klasický podlouhlý válečkový tvar dobře známý z městských instalací či filmů. Obzvlášť výhodný je pro umístění do venkovních prostor. Použité materiály mívají certifikaci minimálně IP66, díky čemuž jsou odolné proti široké škále povětrnostních vlivů, prachu a vodě.
Velkou výhodou je možnost namontovat kameru na jakýkoliv typ plochy včetně výrazně šikmých rovin. Z toho důvodu jde o nejvíce využívaný druh systému, ačkoliv vyžaduje dodatečné zabezpečení proti vandalům.
Dome
Jestliže plánujeme umístit záznamové zařízení do nižších poloh, vyplatí se zvolit polokouli. Klasický váleček bychom totiž mohli při neobratné manipulaci poškodit. Pevná základna a antivandal hliníkové šasi riziko neplánovaného poškození výrazně omezuje.
Stejně jako předcházející typ může být i polokoule využita v interiéru i ve venkovních prostorách.
PTZ Dome
Nejdražším druhem kamery je takzvaný PTZ Dome. Ve skutečnosti nejde o nic jiného než plně otočnou kouli, jež vám poskytne dostatečný přehled prakticky o všem, co se v chráněném místě děje. Dobře si tedy promyslete její umístění, protože by měla být namontována pouze tam, kde s ní půjde volně manipulovat.
Samozřejmostí jsou certifikace odolnosti proti vodě a prachu, takže je můžete neomezeně využít venku i uvnitř.
Typ IP kamery
Aby nebyl výběr zbytečně jednoduchý, i samotné IP kamery se mezi sebou liší. Hlavní rozdíl spočívá zejména v použitých technologiích datového přenosu. V současné době se nejvíce využívá této základní trojice.
Typ IP kamery Vlastnosti drátové propojení s routerem za pomoci LAN kabelu, obtížná instalace Wi-Fi připojeny k routeru prostřednictvím Wi-Fi, nejoblíbenější varianta 3G/4G postačí vložení SIM karty, nemusí být propojeny s žádným externím routerem, určeny do míst, kde není zaveden klasický internet
Obecně platí, že každý typ má své výhody a nevýhody. Zatímco drátové kamery jsou zdaleka nejlevnější, vyžadují tahání kabelu podobně jako analog. Wi-Fi přístroje naproti tomu trpí častým kolísáním signálu a při výpadku sítě přestávají fungovat. Za pořízení 3G/4G zařízení zase zaplatíte zdaleka nejvyšší částku.
Běžná nebo skrytá?
Tato poněkud zvláštní otázka se netýká ani tak samotného výběru jako spíše zvolené bezpečnostní strategie. Vystačíte-li si s preventivní přítomností „velkého bratra“, zvolte běžné kamery umístěné na dobře viditelných místech.
Trochu jiná je situace, kdy tak trochu počítáte s tím, že jen kamera zločince neodradí. V tom případě rozhodně využijte služeb kamer skrytých. S jejich pomocí chytnete kriminálníka při činu a budete mít neprůstřelný důkaz. Vyplatí se též využít kombinaci obou systémů, kdy dobře umístěná skrytá kamera může natočit útočníka, jak se snaží poškodit viditelný přístroj.
Počet kamer
Jak bylo zmíněno, k ochraně majetku se často využívá větší počet kamer. Na trhu jsou proto k dostání také celé sady, někteří výrobci dokonce nabízejí možnost přesného počtu a typů kamer na míru. Pokud byste tedy chtěli například využít zmíněnou kombinaci skrytých a a viditelných kamer, nákup sady může být vhodnou příležitostí.
Při nákupu sady je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou, avšak ve většině případů je výsledná cena nižší, než když uživatel nakupuje každou potřebnou kameru zvlášť.
Umístění
Chcete-li, aby váš bezpečnostní systém nějaký ten rok vydržel, musíte zvolit odpovídající modely. V zásadě můžeme rozlišit čtyři různá umístění, z nichž vycházejí vlastnosti, jež by daný aparát měl nabízet.
Zabezpečení exteriéru
V prvé řadě musí být kamera odolná proti vodě a prachu. Naprostou nutností tedy je přítomnost alespoň certifikace IP66, v ideálním případě i vyšší. Určitě zvažte antivandal provedení, zajišťující odolnost proti zničení.
Protože se nekalosti nejčastěji dějí v noci, je velkou výhodou noční vidění a možnost přiblížení, případně rotace. Poslední dvě funkce úzce souvisí hlavně s typem sledovaného prostoru.
Zabezpečení interiéru
Nároky na zařízení uvnitř budovy jsou poněkud nižší. Určitě se nemusíte poohlížet po žádných odolnostech proti povětrnostním vlivům. Na výběr máte širokou škálu plně otočných či statických kamer. Záleží jen na tom, kam přesně je chcete umístit.
V případě monitoringu vnitřních prostor budovy se vyplatí vybírat modely, jež lze propojit s externími čidly nebo alarmy. Můžete se tak spolehnout na to, že budete vždy přesně vědět, co se děje a dostanete možnost adekvátně reagovat.
Sledovaní okolí
Pro sledování okolí platí v podstatě stejné parametry jako při zabezpečení exteriéru. Vzhledem k tomu, že riziko útoku cizí osoby je v tomto případě výrazně nižší, nemusí být zařízení vybaveny antivandal ochranou.
Ve většině případů si navíc vystačíte se statickým záznamem. Standardně totiž potřebujete mít dobrý přehled o jediném místě.
Volnočasové využití
Máte malé zvířátko a chcete se podívat, co vlastně dělá, když jste mimo domov? Pak jistě naleznete zálibu v kamerách pro volnočasové použití. Obvykle není zapotřebí žádných dodatečných funkcí ani propojení s alarmy, protože vám jde pouze o obraz. V tomto případě též zaplatíte zdaleka nejnižší finanční obnos.
Kamery a právo
S umístěním kamery souvisí i to, co zabírá a právní důsledky špatného zacházení se záznamem. Majitel soukromého pozemku nebo budovy nemá povinnost upozorňovat na to, že je objekt hlídaný kamerovým systémem. Často se to ale děje, protože takové oznámení může působit i jako výstraha pro případné zloděje. Vždy jde o to, aby instalace kamer splňovala svůj účel ochrany vlastního majetku a nezasahovala do osobnostních práv třetích osob (nezabírala víc, než je třeba).
Kamera může zabírat také veřejný prostor, například pokud dům přímo sousedí s chodníkem, vždy jde ale o dodržení nutné ochrany majetku. Pokud při pořizování záznamu dochází ke zpracování osobních údajů, je nutné systém registrovat. Majitelé kamer by se pak určitě měli vyvarovat zveřejnění záznamu (například vyvěšením záznamu se zlodějem na sociální sítě), ten by měl sloužit pouze jako důkaz pro policii při vyšetřování.
Uchování videozáznamu by nemělo trvat zbytečně dlouho, obecně se považuje za dobu nutnou pro předání příslušným orgánům 7 dní.
Rozlišení
Prvním kritériem, udávajícím kvalitu obrazu, je rozlišení. A jedná se hned o parametr zdaleka nejdůležitější. Vždycky pomůže mít po ruce nahrávku, z níž vyčtete všechno, co je zapotřebí k úspěšnému vyřešení trestného činu.
Obecně platí, že čím vyšší rozlišení je, s tím lepší kvalitou obrazu můžete počítat. Stejně jako v případě fotoaparátů se rozlišení udává v megapixelech (Mpx). V současné době lze na trhu najít modely 2.0 Mpx (Full HD – 1920 x 1080 pixelů), ale také 8.0 Mpx (4K – 3840 x 2160 pixelů). Rozdíl v kvalitě obou zařízení můžeme směle označit jako propastný. Na druhé straně počítejte s tím, že cena roste úměrně se stoupající úrovní rozlišení.
Jakousi zlatou střední cestu představují 4Mpx zařízení. Nabízejí vysokou úroveň záznamu, při současném zachování rozumné ceny. V zásadě se pro běžné domácí použití ani nevyplatí kupovat výkonnější systémy.
Objektiv
Provedení objektivu má přímý vliv na to, kolik toho vlastně na záznamu uvidíte. Klíčovými parametry jsou ohnisková vzdálenost a zorný úhel. Oba se navzájem přímo ovlivňují.
Čím je ohnisková vzdálenost menší, tím více toho uvidíte – tím větší je zorný úhel. Zobrazené objekty jsou ovšem menší. Nebojte se proto zvolit optimální kompromis mezi tím, kolik toho chcete vidět a v jak kvalitním detailu.
V současné době je možné se setkat se dvěma druhy objektivů podle toho, jak s ohniskovou vzdáleností pracují.
Typ objektivu Charakteristika fixní ohnisková vzdálenost je pevně daná a nedá se nijak měnit varifokální obsahuje několik čoček, jejichž vzdálenost se dá podle potřeby ovlivňovat, čímž se proměňuje i ohnisková vzdálenost a zorný úhel
Ohnisková vzdálenost spolu se zorným úhlem obvykle na specifikacích naleznete jako dvě čísla oddělená lomítkem – 2,5 mm / 100° tedy udává ohniskovou vzdálenost činící 2,5 milimetru při zorném úhlu 100 stupňů.
Další parametry obrazu
Vedle už zmíněných charakteristik je dobré mít přehled také o dalších parametrech spojených s videozáznamem.
Barevnost
Zamyslete se i nad škálou podporovaných barev. Asi každému došlo, že se v obchodech může setkat se dvěma základními typy. Rozdíly ovšem spočívají i v jiných parametrech, než jak širokou škálou barev se bude záznam vyznačovat.
černobílé kamery – nízká pořizovací cena, lepší obraz za zhoršené viditelnosti
– nízká pořizovací cena, lepší obraz za zhoršené viditelnosti barevné kamery – vyšší cena, výborná kvalita záznamu za dobrých podmínek, horší obraz při zhoršených podmínkách
Rozdíly mezi černobílými a barevnými kamerami za zhoršené viditelnosti se rychle stírají. Z toho důvodu jsou starší druhy postupně vytlačovány a barevné přístroje si získávají zcela dominantní postavení na trhu.
Světelná citlivost a noční vidění
Světelné podmínky se v průběhu dne mění, ale potřeba adekvátní ochrany neklesá. Právě proto hraje roli i takzvaná světelná citlivost kamerových systémů. Ta udává, jak dobře si přístroj vede ve zhoršených světelných podmínkách.
Jedná se o jednu z důležitých vlastností objektivu, označovanou písmenkem „f“. Čím menší číslo za písmenem následuje, tím lépe. Stejný vliv skýtá i citlivost snímače. I zde platí, že čím menší numero je, tím lepší výsledky lze očekávat.
Noční vidění
Termínem noční vidění se označuje přítomnost infračerveného přísvitu. S jeho pomocí můžete sledovat, co se děje i v kompletně zatemněných prostorách. Přísvit kamery může být buď viditelný (při vlnové délce 850 nm, načervenalé slabé světlo) nebo lidským okem nespatřitelný (vlnová délka 940 nm).
Viditelné slabé načervenalé světlo může přitahovat hmyz. Ten má následně tendenci jednak blokovat obraz, nebo může dokonce spouštět připojené alarmy. Proto zvažte, zda se nákup takového zařízení vyplatí. Stejně tak není tato varianta dobrá pro ochranu majetku skrytými kamerami, protože na sebe tímto upozorňují.
Pro skrytý dohled například nad domem či pozemkem je dobré zvolit okem neviditelný svit, ten má ale nevýhodu v kratším dosahu.
Funkce pro zvýšení kvality obrazu
Pro zkvalitnění obrazu existují funkce, díky kterým je pořízený záznam daleko lepší.
Redukce šumu – Tato funkce se hodí především při natáčení ve tmě.
– Tato funkce se hodí především při natáčení ve tmě. Kompenzace protisvětla – Díky této funkci si můžete vybrat, jakému světlu se kamera přizpůsobí. Například to může být venkovní tma a nebo osvětlená místnost.
– Díky této funkci si můžete vybrat, jakému světlu se kamera přizpůsobí. Například to může být venkovní tma a nebo osvětlená místnost. Otočení obrazu – Kamery standardně natáčí na šířku, některé ale umožňují otočení obrazu a natáčet na výšku.
– Kamery standardně natáčí na šířku, některé ale umožňují otočení obrazu a natáčet na výšku. Stabilizace obrazu – Pokud je kamera umístěná na nezpevněné konstrukci, pak se bude hodit elektronická stabilizace obrazu, díky které se záznam nebude tolik třepat.
Ukládání záznamu
Nahraný záznam se může ukládat buďto do interní paměti IP kamery nebo na paměťovou kartu kartu. V případě, že kartu není možné vložit, nabývá na důležitosti právě kapacita vnitřního úložiště. V případě, že je záznam ukládaný na SD kartu, pak nebude problém v případě potřeby dokoupit další. Vzhledem k úspoře místa je dobré, pokud má kamera detekci pohybu. Tedy funkci, že začne nahrávat a ukládat záznam pouze v případě, že zaregistruje nějaký pohyb.
Variantou je také nahrávání záznamu v zařízení, na kterém sledujete obraz z kamery, tedy například do mobilu nebo notebooku.
Zvuk
IP kamery se neomezují pouze na záznam a přenos obrazu. Důležitou funkcí pro některé uživatele bude také nahrávání zvukové stopy. I to některé kamery nabízí, takže jde jen o to vybrat vhodný model. Užitečnou vychytávkou pak může být také detekce zvuku, po kterém se spustí nahrávání obrazu, podobně jako je tomu v případě funkce detekce pohybu.
Pouze u nahrávání ale problematika zvuku u IP kamer nekončí. Narazíte totiž i na kamery se zabudovaným reproduktorem. To znamená, že pokud například zrovna uvidíte někoho podezřelého u svého domu, můžete jej odehnat přímo svým hlasem nebo jiným zvukovým signálem. Reprodukovaný hlas se dá dobře použít také při využití kamery při hlídání dětí a zvířat na dálku.
Rozměry a hmotnost
Vzhledem k tomu, že kameru nebudete držet v ruce, případně pravidelně přenášet, jsou tyto parametry vedlejší. Běžné kamery obvykle měří 10 až 15 centimetrů. V případě, že se rozhodujete mezi několika variantami, pak doporučujeme tu menší, která bude na první pohled méně nápadná. Při nákupu myslete také na to, kam ji chcete umístit, zda je tam dostatečný prostor. U variant s otočným mechanismem je nutné počítat ještě s rezervou na pohyb kamery.
Hmotnost se pak pohybuje většinou mezi pár desítkami gramů a několika kilogramy. Hlídejte ji v případě, že chcete kameru umístit na nějaký držák, pak je důležité, aby měl správnou nosnost. Jinak není hmotnost příliš důležitá.
Cena
Výše jsme zmínili, že jednotlivé modely se mohou lišit v celé řadě parametrů. Z toho důvodu asi nikoho nepřekvapí i široké cenové rozpětí, kdy vedle sebe naleznete model za 1 000 Kč, stejně jako přístroj v hodnotě 15 000 Kč. Přesto se nám podařilo nalézt hned čtyři pásma, v nichž se vyskytují zařízení s podobnými vlastnostmi.
Cena do 2 500 Kč
Za finanční obnos do 2 500 korun zakoupíte modely poskytující základní ochranu. Rozlišení se pohybuje v rozmezí od 2 do 3 Mpx. Volit můžete z bezdrátového (Wi-Fi) či drátového (LAN) provozu. V nejnižší cenové relaci naleznete jak kamery bullet, tak i dome případně PTZ dome. Snad jen s antivandal konstrukcí nepočítejte. Jen málo výrobků též využívá systému nočního vidění.
Cena od 2 500 do 5 000 Kč
V nižší střední třídě je již standardem rozlišení 3 Mpx. Občas naleznete i výrazně lepší kvalitu záznamu. Objektivy bývají stále statické, vybírat můžete ze tří tvarových typů. Ve vyšších patrech intervalu též občas naleznete sady několika kamer. S jejich pomocí můžete vytvořit důmyslný bezpečnostní systém.
Jen výjimečně se setkáte s antivandal provedením, proto jsou kamery stále vhodné spíše do méně frekventovaných prostor. O připojení se postará síť LAN případně Wi-Fi.
Cena od 5 000 do 10 000 Kč
V této cenové relaci se standardně vyskytují sady kamer. V balení jich může být až deset, takže již vytvoříte skutečně komplexní systém zabezpečení. Mnohem větší množství modelů nabízí noční vidění, případně mohou být provázány s detektory pohybu a alarmy.
Kvalita rozlišení i objektivů je velmi podobná nižší střední třídě, protože se stále ještě jedná o výrobky určené domácnostem.
Cena nad 10 000 Kč
Úvodem musíme poznamenat, že vrchní hranice v případě kamer se pohybuje někde okolo 250 000 korun. Jde o přístroje určené bankám, státním institucím a konglomerátům, s nimiž se běžný zákazník asi jen tak nesetká.
Za cenovku nad 10 000 korun jsou v prodeji přístroje osazené všemi technologiemi, včetně 3G/4G modelů nevyžadujících připojení ke klasické internetové síti. Kvalita obrazu se pohybuje od Full HD do 4K a samozřejmostí je vynikající záznam za zhoršených podmínek, stejně jako noční vidění.